Do Bydgoszczy przyjechał dzisiaj prominentny działacz Platformy Obywatelskiej, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Jego wizyta w naszym mieście była dwuetapowa. Najpierw uczestniczył w spotkaniu na temat funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania, potem otworzył drugie w kraju Centrum Aktywności Cyfrowej.
W spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim z udziałem ministra Halickiego, który jest także koordynatorem Regionalnego Systemu Ostrzegania, uczestniczyli wojewoda Ewa Mes, Jarosław Lewandowski, koordynator ds. informacji TVP, przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy.
Wojewoda dziękowała za współpracę przedstawicielom samorządów. – Szanowny panie ministrze, oto przed nami siedzą ci, którzy pomagają mi w zabezpieczeniu bezpieczeństwa naszych mieszkańców – przedstawiła obecnych na sali wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Minister Andrzej Halicki uwypuklił rolę telewizji publicznej. Regionalny System Ostrzegania obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki zasięgowi na cały kraj można dotrzeć z komunikatami o zagrożeniach do odbiorców we wszystkich powiatach. – Dziś to do nas przyjeżdżają to Niemcy, to Francuzi, to Amerykanie i podpatrują, jak system się rozwija, jak można go transponować do siebie – mówił z dumą polityk Platformy Obywatelskiej. – Jest to unikalny, jedyny taki system w Europie. Trochę podobny mają może Japończycy dzięki nowym technologiom.
Unikalność systemu, zdaniem Halickiego, polega na tym, że dołączają do niego kolejni partnerzy, ostatnio telefonia komórkowa. W przypadku zagrożenia życia umożliwia to ostrzeganie osób na danym obszarze za pomocą SMS-ów. – Wszyscy partnerzy z telefonii komórkowej czynią to tak jak telewizja polska – za darmo, misyjnie – poinformował minister administracji i cyfryzacji, dodając, że system nie ogranicza się do ostrzegania, ale zawiera też stale powiększającą się liczbę porad i informacji, które mogą być przydatne w razie różnych sytuacjach. Apelował o promowanie systemu RSO we wszystkich urzędach. Został on uruchomiony 1 stycznia. Pierwsza informacja, jaką podał była związana ze strajkiem lekarzy. Przy pomocy systemu można była ustalić, gdzie znajdują się wykazy czynnych przychodni.
Minister był zadowolony ze współpracy z policją, dzięki której trafiają do systemu ważne komunikaty związane z sytuacją na drogach, choć przyznał żartobliwe, że na informację, gdzie znajdują się radary, nie można liczyć. Na zakończenie zakomunikował, że w związku z rozwojem technologii możliwe jest już obecnie wzbudzenie telewizora, który znajduje się w stanie spoczynku, aby przekazać informację o zagrożeniu.
Drugim punktem programu wizyty ministra Andrzeja Halickiego w Bydgoszczy było otwarcie Centrum Aktywności Cyfrowej w placówce pocztowej przy ul. Broniewskiego. Stwarza ona dostęp do wybranych usług e-government administracji publicznej, takich jak utworzenie profilu zaufanego e-PUAP, wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie utraty dowodu osobistego czy założenie działalności gospodarczej.
To malutki kroczek na drodze cyfryzacji naszego kraju. Chodzi o poszerzenie zakresu spraw, które obywatele mogą załatwić drogą elektroniczną. Od dzisiaj Bydgoszcz jest drugim obok Sosnowca miastem w Polsce, gdzie istnieje Centrum Aktywności Cyfrowej.