Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w krótkim wystąpieniu przestawił samorządowcom zamierzenia na najbliższy okres. Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że wywodzi się z samorządu i problemy zarządzających miastami zna bardzo dobrze. – W administracji rządowej nie było podwyżek od sześciu lat. Nie zwiększają się również środki finansowe w stosunku do wypełnianych zadań przez samorządy na zadania zlecone. Sytuacja jest dosyć napięta – mówił Bogdanowicz o budżecie wojewody. Dodał jednak, że na ukończeniu są prace nad wewnętrznym audytem urzędu. – Wnioski są dosyć interesujące i pozwolą nam na podjęcie decyzji, które poprawią funkcjonowanie urzędu wojewódzkiego i administracji rządowej w Kujawsko-Pomorskiem – stwierdził.
Wojewoda Bogdanowicz podkreślił, że do istotnych spraw, którymi zajmuje się wojewódzka administracja rządowa należą sprawy rolne. Zapowiedział, że przygotowuje propozycję uzdrowienia procedur przy szacowaniu strat w rolnictwie.
- Zwróciłem się do państwa w kwestii uchodźców. Poprosił mnie o to minister Błaszczak. Zdaję sobie sprawę, że sprawa nie jest prosta, biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową samorządów. Nikogo do niczego nie będziemy zmuszać. Nie taka jest nasza intencja, ale jeżeli macie państwo przestrzeń na obszarze państwa gminy do tego, żeby pomóc nam ten problem rozwiązać, ja jestem otwarty na współpracę i oczekuję tutaj rozmów o szczegółach – przedstawił kolejną pilną sprawę, której rozwiązania podejmie się we współpracy z samorządami administracja rządowa.
Wojewoda zapowiedział, że już w poniedziałek odbędą się w urzędzie wojewódzkim konsultacje w sprawie programu 500+.
- Zapraszam państwa na godz. 11. Będzie minister Zieleniecki. Program dotknie w szerokim zakresie administrację samorządową – powiedział Bogdanowicz.
Zmiany najprawdopodobniej dotkną również program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. – Jest wniosek zarządu Konwentu Wójtów, by dla gmin mniejszych zmienić punktację – przypomniał wojewoda, dodając, że powinny być realizowane również projekty tańsze dostępne dla mniejszych gmin.
W sprawach oświaty miał – jak to określił – dobre wiadomości. – Budżet w części subwencji nie został pomniejszony. Spodziewana jest nawet nadwyżka, ale jeszcze nie wiadomo, jak będzie podzielona. Na ten temat będziemy rozmawiać – obiecał i zapowiedział, że w lutym zorganizuje konferencję na temat najważniejszych spraw dotyczących oświaty: szkolnictwa zawodowego i “6-latków”. Dodał, że na konferencję zaprosi wiceminister oświaty Marzenę Drab, byłą wicewojewodę kujawsko-pomorską, która wywodzi się z naszego regionu, z Grudziądza.