W zaproszeniu na konferencję prasową nowo uchwalone przez sejm prawo posłowie PiS określili jako wstrzymujące sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Tomasz Latos, szef partii w regionie stwierdził, że Polskie Stronnictwo Ludowe kolportuje kłamliwe informacje na temat zmienionej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. – Zwołaliśmy tę konferencję by się odnieść do kłamliwych informacji, które są przedstawiane przez zaniepokojonych, jak rozumiem, utratą poparcia na wsi przedstawicieli PSL. To wszystko o czym mówią w swoich materiałach, w ulotkach przedstawiciele PSL i dotyczy kwestii dziedziczenia ziemi, korzystania z ziemi i możliwości uprawy, to jest jedno wielkie kłamstwo – stwierdził poseł Tomasz Latos i dodał, że jest wręcz przeciwnie: – Dzięki naszej inicjatywie lepiej będą zabezpieczone interesy polskich rolników, wyeliminowana zostanie możliwość zakupu ziemi przez obcokrajowców.

Poseł Piotr Król poinformował, że w minionych latach, w których rządziła Platforma Obywatelska w obce ręce zostało sprzedanych 200 tys. hektarów ziemi. Pomimo że polskie prawo nie dopuszczało sprzedaży obcokrajowcom ziemi rolnej, to miało luki, które wykorzystywane były przez zainteresowane wykupem podmioty. Dla przykładu dopuszczalna była sprzedaż ziemi rolnej podmiotom gospodarczym. Obcokrajowcy przejmowali ją przejmowali przez wykup udziałów w spółkach, które taką ziemię nabyły.

O wprowadzonych zmianach w obrocie ziemią rolną mówiła posłanka Ewa Kozanecka. W myśl nowo wprowadzonych przepisów, podstawową formą użytkowania państwowej ziemi ma stać się długoletnia dzierżawa. Dzierżawca będzie jednak posiadał prawo pierwokupu, podobnie jak ANR. Nowa ustawa nakazuje wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi przez okres pięciu lat. Przewiduje jednak wyjątki dotyczące gruntów przewidzianych na inne cele według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gruntów położonych na terenach specjalnych stref ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych oraz działek poniżej jednego hektara. Nabywcami ziemi będą mogli zostać jedynie rolnicy indywidualni. Wyjątek według projektu będą mogły stanowić jedynie osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie dotyczą jednak dziedziczenia.

Projekt definiuje także pojęcie rolnika indywidualnego. W myśl ustawy, jest nim osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne poniżej 300 hektarów oraz mieszkająca na terenie danej gminy co najmniej od 5 lat. Nabycie ziemi będzie równoznaczne z wymogiem osobistej jej uprawy przez okres dziesięciu lat. Zbycie gruntów przed upływem tego terminu będzie wymagało specjalnej zgody sądu. Sprzedaż bądź wydzierżawienie ziemi bez uzyskania takiej zgody będzie równoznaczne z przejęciem gruntu przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Uchwalenie ustawy przez sejm jest związane z faktem, iż 1 maja kończy się tzw. okres ochronny, po którego upływie podmioty zagraniczne będą mogły bez ograniczeń skupować ziemię na terenie Polski, bez konieczności uzyskania pozwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.