Po dwóch edycjach ?Rzeki Muzyki? prowadzonej przez Dominikę Matuszak, w tym roku producentem dziewięciu koncertów na wodzie będzie Jacek Pawlewski.
- Nasz rejs statkiem pełnym nut rzeką Brdą rozpoczniemy od odwiedzin Krakowa, płynąć będziemy aż po Sekwanę, potem Dunajem, nad Adriatyk, Morze Czarne, aż do Nowego Jorku, nad rzekę Hudson, Nowy Orlean także i potem powrót do Krakowa i znowu do Bydgoszczy ? poetycko program tegorocznego cyklu opisał jego producent Jacek Pawlewski, zapowiadając, że muzyka podczas niedzielnych koncertów będzie różnorodna. Gatunkowo będzie to muzyka fortepianowa, swing, jazz, muzyka bałkańska, opera i operetka, muzyka instrumentalna, piosenka literacka i aktorska.
Tak jak w latach poprzednich koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19.00. Obecny rok przynosi zmiany nie tylko prowadzącego. Już nie będzie podpływać pod amfiteatr statek “Jantar”. Artyści występować będą na nowo budowanej przy brzegu rzeki ?scenie na wodzie?. Będzie ona miała zadaszenie. Tym organizatorzy tłumaczą kolejną zmianę. – Jeśli pada, gramy nadal. Będą to w 100% koncerty plenerowe – zapowiedzieli, wyrażając nadzieję, że pogoda w tym roku dopisze. Jeśli nie, melomani proszeni będą o zabranie parasolów, bo zastępczych miejsc do przeprowadzenia koncertów, czy to w Hotelu “Słoneczny Młyn”, czy “Brda”, nie będzie.
Wstęp na koncerty będzie wolny.
Rzeka Muzyki 2016
/program/
3 lipca – Bellezza Opera Trio ? słynne arie na sopran, tenor i baryton
- Agnieszka Adamczak-Hutek (sopran), Marcin Hutek (baryton) oraz Mikołaj Adamczak (tenor)
Artyści zdążyli już zasłynąć porywającymi, a często i zaskakującymi interpretacjami najbardziej znanych operowych i operetkowych arii, duetów i tercetów, przebojów muzyki klasycznej i współczesnej oraz musicalowych hitów. Jako trio i solowo, występowali na wielu scenach całego świata, m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu dla Młodych Śpiewaków Operowych w Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech, w USA podczas Wielkiej Gali PASO w Chicago, na Zürcher Festival der Künste.
10 lipca – Romuald Szałek – mistrz fletów podłużnych
Romuald Szałek jest muzykiem specjalizującym się w grze na fletach podłużnych, kompozytorem muzyki autorskiej, aranżerem. Przez lata swojej działalności twórczej stworzył własny styl, którego nie da się jednoznacznie zdefiniować, przyporządkować poszczególnym gatunkom muzycznym. Jego twórczość łączy w sobie elementy popu, klasyki, jazzu oraz muzyki rozrywkowej. Artysta wraz z zespołem zagra m.in. utwory z najnowszej płyty “Music for you”.
17 lipca – Monika Węgiel ? piosenki Edith Piaf
Monika Węgiel – polska aktorka teatralna i dubbingowa oraz piosenkarka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2007). Występuje w teatrze im. Witkacego w Słupsku oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie. Na koncercie posłuchamy utworów z debiutanckiej płyty “Carte blanche”, na której znalazły się głównie przeboje Edith Piaf.
24 lipca – Sokół Orkestar – klimaty bałkańskie
Koncert będzie odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną, zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów, ale nie tylko. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie… Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. A wszystko to uderza z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych.
31 lipca – Piotr Nowak ? fortepian (stypendysta miasta Bydgoszczy)
Piotr Nowak- urodził się w 1993 r. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Należy do ścisłej czołówki młodych pianistów w Polsce: II miejsce w International Chopin Piano Competition w Hartford, USA (2014), I miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nałęczowie (2013), II miejsce w 44 Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Warszawa, 2012), I miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie “Chopin Golden Ring” (Radovljica, Słowenia, 2012).
7 sierpnia – Atom String Quartet – ?Jazz ze smyczkiem?
Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej tych czterech sympatycznych muzyków z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu (jak to określił Jan ?Ptaszyn? Wróblewski) stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.
14 sierpnia – Natalia Świerczyńska ? piosenki Franka Sinatry
Studia jazzowe na kierunku wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dr. Janusza Szromy, współpraca z wieloma muzykami oraz różne style muzyczne, z jakimi się spotkała, mają swoje odbicie w jej twórczości oraz interpretacjach utworów, które wykonuje. W Bydgoszczy Natalia Świerczyńska będzie fascynować muzyką i piosenkami Franka Sinatry. Finalistka programu The Voice of Poland.
21 sierpnia – Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge
Jazz Band Ball Orchestra ? polski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny, uważany za najstarszy polski zespół wykonujący ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962 roku. Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa, oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego.
Stanley Breckenridge – wokalista, kompozytor, pianista, doktor muzykologii Uniwersytetu Claremont w Kalifornii. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, który występował we Francji, Japonii, Polsce, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu.
28 sierpnia – Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska – recital
Polski piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów. Od 1977 w krakowskiej grupie Pod Budą. Mieszka w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1970 laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest autorem zdecydowanej większości tekstów piosenek grupy Pod Budą oraz większości kompozycji.
Autor przebojów: Ballada o ciotce Matyldzie, Ballada o drugim brzegu, Bardzo smutna piosenka retro (znanej też jako Kap, kap ? płyną łzy), Kraków, Piwna 7, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (w duecie z Grzegorzem Turnauem), Rozmowa przez ocean, To już było i Tokszoł. Podczas “Rzeki Muzyki” Andrzej Sikorowski zagra koncert z córką Mają.