- Wygrywaliśmy, bo byliśmy razem. Wygrywaliśmy, bo pamiętaliśmy, że solidarnie możemy więcej. Przegrywamy tylko wtedy, kiedy walczymy w samotności – mówił podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Leszek Walczak. – Jesteśmy narodem, który potrafi w swojej sile, mądrości, odwadze i roztropności zmieniać świat, zmieniać karty historii – dodał przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ “Solidarność”.
Leszek Walczak, wspominając historyczne wydarzenia, podkreślił znaczenie odkłamywania historii. Uznał, że podstawowe znaczenie w tym procesie miała decyzja koalicji Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności powołania Instytutu Pamieci Narodowej. – Dzięki temu wiemy więcej, dzięki temu możemy pokazywać, jaka była rzeczywistość, jak funkcjonował system, jak ludzi łamano, jak ich zastraszano, jak im było ciężko. I chwała wszystkim tym, którzy się nie złamali, którzy wytrwali w tym wielkim cierpieniu – powiedział Walczak. Zaapelował o powrót do wartości “Solidarności”. – Teraz musimy mądrze korzystać z tej wolności. I w moim przekonaniu, wspólnie razem. Nie zwalczać się, ale szukać dróg i rozwiązań, które prowadzą do dobrych kierunków, dobrej zmiany dla całego społeczeństwa – radził Walczak.
Gospodarz uroczystości wicewojewoda Józef Ramlau przywołał historyczne wydarzenia, których miejscem była sala Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Natomiast wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego zachwyciły słowa regionalnego szefa bydgoskiej Solidarności. – [Słowa te] odnoszą się istoty solidarności, do istoty słowa “solidarność”, do istoty, która polega na wspólnocie, wspólnym działaniu, wspólnym dążeniu do celu i zgodzie. Za te słowa dziękuję – powiedział Ostrowski.
Zasłużonym działaczom wręczone zostały medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ?Medale Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego?. Medale związkowe otrzymali: Barbara Goc, Irena Karczewska, Zofia Świderska, Roman Tucholski i Lucjan Sieradzki.
Wykład zatytułowany “Działalność NSZZ ‘Solidarność’ w regionie bydgoskim” wygłosił dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury IPN, a uroczystość zakończył recital muzyczny Dariusza Sicińskiego.
Uroczystości rocznicowe kontynuowane będą jutro. W kościele oo. jezuitów przy pl. Kościeleckich o godz. 12:30 odprawiona zostanie Msza święta w intencji NSZZ “Solidarności”, a o godz. 13.45 w oratorium św. Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa poświęcona ?Solidarności? przygotowana przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy i Zarządu Regionu Bydgoskiego “S”. Wernisaż połączony będzie z promocją śpiewnika pt. “Pieśń ujdzie cało” autorstwa Jarosława Wenderlicha, zmarłego w kwietniu tego roku działacza bydgoskiej Solidarności z lat 80., a później wieloletniego dyrektora delegatury NIK w Bydgoszczy.
Więcej zdjęć: TUTAJ