Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział uroczystości upamiętniające 77. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Odbędą się one 27 września w Bydgoszczy.

Program obchodów przewiduje m.in. odsłonięcie na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, przy ul. Jagiellońskiej 3 tablicy ku czci bohaterów cywilnej walki o niepodległość ojczyzny, przedstawicieli Okręgowej Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Pomorze krypt. ?Piaski?, ?Mewy?, ?Zatoka?, mordowanych w latach 1941?1945 przez okupanta niemieckiego i represjonowanych po wojnie przez zbrodniarzy komunistycznych. Natomiast w sali urzędu wojewódzkiego odbędzie się sesja popularnonaukowa z udziałem prof. Bogdana Chrzanowskiego, historyka Uniwersytetu Gdańskiego, autora książek “Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945” i “Delegatura Rządu RP na Kraj na Pomorzu: nieznane karty z frontu walki cywilnej podczas okupacji niemieckiej i po jej zakończeniu”.

W trakcie konferencji dr Marek Szymaniak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę okupowanej Europy. – Polska Walcząca kojarzona jest z pionem zbrojnym państwa podziemnego, z żołnierzami Armii Krajowej, ale nie mniej ważni byli ludzie tworzący Okręgową Delegaturę Rządu RP, którzy stanowić mieli trzon administracji odrodzonego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Niestety, w 1945 roku Polska niepodległości nie odzyskała, a działacze Okręgowej Delegatury Rządu RP zostali poddani brutalnym represjom. Wielu z nich zapłaciło straszliwą cenę w ubeckich katowniach za swoje zaangażowanie ? powiedział dr Marek Szymaniak i przywołał postać Bolesława Lipskiego, działającego na terenie Bydgoszczy naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Oddziału Delegatury Rządu na obszar Pomorza i Prus Wschodnich, aresztowanego w maju 1945 i zakatowanego w więzieniu X Departamentu na warszawskim Mokotowie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do mediów o rozpowszechnienie specjalnego apelu. ? Zwracamy się z prośbą do wszystkich krewnych osób, które zostaną upamiętnione, i do wszystkich tych, którzy byli z nimi w jakikolwiek sposób związani, o udział w naszych uroczystościach ? mówił Mikołaj Bogdanowicz. – Chcielibyśmy uhonorować i określić zasługi ludzi, którzy wtedy zaangażowali się w budowę państwa podziemnego. Chcielibyśmy też 27 września spotkać się na uroczystym śniadaniu z rodzinami bohaterów tamtych czasów – dodał wojewoda Bogdanowicz.