Dwa tysiące podpisów poparcia bydgoszczan uzyskała już inicjatywa budowy w naszym mieście pomnika upamiętniającego bohaterstwo żołnierzy wyklętych. Pomnik na skwerze ppor. Leszka Białego ma stanąć do roku 2020.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy ukonstytuował się 11 listopada 2016 roku. Jego podstawowym celem jest postawienie naprzeciw budynku, w którym w 1945 roku mieścił się pierwszy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy, gdzie zakatowany został ppor. Leszek Biały, pomnika upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego w naszym mieście. - Żołnierze ci zasługują na to, aby w Bydgoszczy mieć swój własny pomnik, poświęcony ich walce o niepodległy byt państwa polskiego. Usytuowanie tam pomnika będzie symbolicznym wyrazem pośmiertnego triumfu żołnierzy wyklętych, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem sowieckim. Nie chcemy pozwolić, by pamięć o tych dzielnych ludziach wśród bydgoszczan się zatarła - powiedział dr Marek Szymaniak z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy podczas konferencji prasowej na ul. Mostowej, gdzie przedstawiciele komitetu budowy pomnika prowadzili zbiórkę podpisów poparcia dla jego powstania. - Odbyliśmy już konsultacje z architektem i plastykiem miasta, a także z konserwatorem zabytków. Nie zgłaszają żadnych uwag do lokalizacji pomnika na skwerze ppor. Leszka Białego przy ul. Markwarta. Rozmawialiśmy też ze Stanisławem Lejkowskim, który jest autorem pomnika usytuowanego w tym miejscu. Nie wyraża sprzeciwu, aby ten pomnik został zburzony i w jego miejsce został wzniesiony pomnik żołnierzy wyklętych - mówił dr Szymaniak, który jest wiceprzewodniczącym komitetu.

- Dwa tysiące osób podpisało się już pod projektem uchwały w sprawie wzniesienia pomnika żołnierzy wyklętych - powiedziała dr Grażyna Szabelska. Inicjatywa wkrótce zostanie przedstawiona radnym do akceptacji. - Ten projekt ma nas połączyć. Ma to być wspólne uczczenie bohaterstwa i tragizmu powojennego podziemia niepodległościowego w Bydgoszczy - dodała bydgoska radna, która jednocześnie jest sekretarzem społecznego komitetu.

Plan działania jest taki, że pierwszym terminem wzniesienia pomnika jest rok 2018, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Gdyby nie udało się tego terminu dotrzymać, pomnik powstanie w 2020 roku, na 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy.  Wkrótce nastąpi ogłoszenie konkursu na projekt pomnika. Kształt zwycięskiego  projektu pozwoli wstępnie oszacować koszty.  Społeczny komitet liczy na wsparcie indywidualnych osób, prezydenta Bydgoszczy, radnych, firm  i urzędów.

- Razem damy radę - wyraził nadzieję przewodniczący społecznego komitetu Józef Żernicki.