Polacy nadal w większości spędzają swój urlop w kraju. Jedziemy nad morze, na Mazury lub w góry. Co trzeci Polak deklaruje, że wybiera się na wakacje za granicę. Mniejszą popularność zagranicznych wojaży wiązać można z sytuacją geopolityczną na świecie.
Rośnie ryzyko ataków terrorystycznych, a Polska na tle takich krajów jak Hiszpania, Francja czy Niemcy według wielu pozostaje bezpieczną przystanią. Jeśli jednak udajemy się na wakacje za granicę, powinniśmy się zabezpieczyć przed skutkami finansowymi nieoczekiwanych zdarzeń. Jak zaplanować bezpieczne wakacje?
1. Wybierz bezpieczny kierunek wakacji
W ostatnich latach w wielu krajach europejskich dochodziło do ataków terrorystycznych. Tak naprawdę jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie może dojść do kolejnego. Nadal na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie znajdziemy ostrzeżeń przed wyjazdami do Grecji, Chorwacji czy Bułgarii, ale i to może się zmienić. Nie dajmy się jednak zwariować. Na pewno przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić na stronie MSZ-u, czy nie ma ostrzeżeń dotyczących krajów, do których chcemy jechać. MSZ stosuje czterostopniową skalę ostrzeżeń:
- zachowaj zwykłą ostrożność,
- ostrzegamy przed podróżą,
- nie podróżuj,
- opuść natychmiast.
Poziom trzeci w skali ostrzeżeń dotyczy między innymi podróży do Egiptu. W komunikacie na stronie resortu znajdziemy jednak informacje, że wyjątek stanowią zorganizowane wyjazdy turystyczne do kilku kurortów, m.in. Hurghady. Podobnie jest w przypadku Tunezji.
Szczególną ostrożność zaleca się turystom w Maroku, we Francji i w Turcji, ale już podróże do wschodniej i południowo-wschodniej części Turcji są kategorycznie odradzane przez MSZ. Według resortu potencjalnie bezpiecznymi kierunkami na wakacje w 2018 roku są Chorwacja, Albania, Czarnogóra, Portugalia, Malta czy Grecja.
2. Karta EKUZ
Podczas wakacji w Polsce, w razie nagłego zachorowania, doznania urazu lub uczestnictwa w wypadku zawsze można skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w publicznych placówkach służby zdrowia. Darmowa pomoc lekarska jest świadczona dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Na podobnych zasadach z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej ubezpieczeni Polacy mogą korzystać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA. Wystarczy wyrobić sobie, jeszcze będąc w kraju, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - w skrócie EKUZ. Szczegółowo opisaliśmy jak wyrobić kartę EKUZ na wakacyjnapolisa.pl. Wystarczy przyjść do oddziału terenowego NFZ-tu w swoim mieście lub gminie, przynieść wypełniony wniosek i odebrać na miejscu kartę. Kartą w krajach UE i EFTA posługujemy się jak podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Korzystamy z bezpłatnej opieki lekarskiej na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.
3. Ubezpieczenie podróży
Jeśli jedziemy na wakacje poza obszar UE, albo również chcemy zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w krajach członkowskich Wspólnoty, powinniśmy zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Polisa ubezpieczenia podróży przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować swoim zakresem:
- koszty leczenia (KL) wraz z niezbędną hospitalizacją,
- NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków),
- pakiet Assistance,
- OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym),
- ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego itp.
Można także zawrzeć w ubezpieczeniu ryzyko odwołania lotu, przesunięcia terminu podróży czy anulowania biletów lotniczych, promowych i autobusowych. Za proste ubezpieczenia turystyczne online z wakacyjnapolisa.pl zapłacimy już od 2,30 zł za jeden dzień.
4. Wybieraj tylko sprawdzone biura podróży
Upadek takich biur podróży jak Orbis, Alfa Star czy GTI Travel był bolesną nauczką dla turystów. Przed wykupieniem wycieczki marzeń z biura sprawdźmy, jaką ma ono opinię. Najlepiej skontrolować, czy touroperator znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, czy nie figuruje w rejestrach dłużników. Operatorzy turystyczni muszą mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową z wysoką sumą gwarancyjną oraz wpłacać składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który funkcjonuje od 2017 roku.
5. Wakacje autem - zrób przegląd
Nawet jeśli daleko jest jeszcze do obowiązkowego przeglądu pojazdu wynikającego z dowodu rejestracyjnego, to przed dłuższą wyprawą samochodem na wakacje, np. do Włoch czy do Chorwacji, powinien on przejść solidny przegląd, najlepiej w sprawdzonym warsztacie mechanicznym. Warto wymienić w nim opony, jeśli są zużyte, sprawdzić klocki hamulcowe i tarcze, czy też wymienić ważne płyny eksploatacyjne.
6. Zdrowy rozsądek
Podczas wakacji za granicą może nas spotkać wiele ciekawych przygód, ale też nieprzyjemnych niespodzianek. Często wynikają one z naszej własnej lekkomyślności. Uprawiamy ekstremalne aktywności i ulegamy wypadkom, albo podróżujemy w rejony, w których jest szczególnie niebezpiecznie. Przed wyjazdem warto uzyskać wyczerpujące informacje o danym kraju, aby zabezpieczyć się na wiele różnych ewentualności, które mogą wynikać chociażby z różnic kulturowych. Ciekawostką niech będzie fakt, że nawet na miesiąc więzienia można być skazanym w Dubaju za pocałunki w miejscu publicznym. I analogicznie w wielu krajach mogą obowiązywać zasady, które dla Polaków są niezrozumiałe. Mimo wszystko – musimy się to nich dostosować.