Na wystawie zaprezentowane zostanie blisko 100 prac Władysława Hasiora: sztandary, portrety, assamblage, obiekty przestrzenne oraz fotografie pomników i prac znajdujących się w galerii Muzeum Tatrzańskiego na wystawie stałej. Uzupełnieniem będą wydruki fotografii, wydruki wpisów do kronik wystaw oraz prezentacja multimedialna 2500 przeźroczy dokumentujących postrzegane przez Hasiora zjawiska ówczesnej naszej przestrzeni społecznej. Zapis ten jest istotny z powodu zachowania przez autora zanikających wartości kulturowych, ale także zapis szczególnego niechlujstwa ładu przestrzennego. Przeźrocza wyświetlane będą na kilku monitorach w układzie haseł utworzonych przez artystę. Prezentacja ta ukaże nam twórcę będącego doskonałym obserwatorem i kronikarzem specyfiki polskiej przestrzeni w kontekście zjawisk ogólnoświatowych. Istotnym elementem wystawy będzie projekcja 5 filmów autorstwa Grzegorza Dubowskiego, opowiadające historię artysty i jego twórczość. Wystawie towarzyszyć będzie również obszerny katalog z licznymi reprodukcjami, tekstami kuratorów oraz esejami dotyczącymi twórczości artysty.

Istotą prezentacji ma być pokazanie związku zjawisk artystycznych z zakorzenionymi wartościami kulturowymi. Obrazowanie mitów i stanów rzeczywistych, odniesienie ich do bezpośredniości bytu codziennego jest swoistą ewangelią dla współczesnego człowieka, nam współczesnego. Wartość społeczna to fakt nieupodobania, nieumalowania się w zalewie miernoty i ciżby. Wartość społeczna wystawy, cel społeczny to odwrócenie metafizycznego niebytu. To próba postawienia, lub może przestawienia ciągu zdarzeń pozaczłowieczych na człowiecze. To także próba pokazania wartości stwarzających jednostkę ludzką, zabijaną polityczną i ekonomiczną nicością obecnej nam polskiej elity.

- Władysław Hasior to artysta celowo usuwany z polskiego życia artystycznego pod koniec życia jak i po śmierci. Dla człowieka tworzącego ?Wyszywanie Charakteru?, było to zapewne dramatem niezrozumienia, niewiedzy oraz zazdrości twórców i działaczy społeczno?politycznych polskiej sceny artystycznej. Wystawa ma dopowiedzieć historię czasu niedomkniętego, historię artysty zakorzenionego w kulturze polskiej, przenoszącego jej wartości ponad narodowe i religijne myślenie. Naszym celem jest ukazanie twórczości zawierającej w sobie całość polskiego, ale także ogólnoludzkiego niechlujstwa wiary, wrażliwości, metafizyki oraz niebytu ludzkiego. Czas niedomknięty ? to zapowiedź istnienia twórczości Hasiora jako sumienia nieczystości, będącego stygmatem wiecznym nas samych, współczesnych początku XXI wieku – mówi kurator wystawy, dyrektor Galerii Miejskiej bwa, Wacław Kuczma.

Hanna Kirchner w tekście do katalogu wystawy pisze: A on robił sztukę z powszedniości, z wytworów cywilizacji, z rzeczy przechowujących ślady człowieka i upływu czasu. Z namacalnych, zwyczajnych ułamków realności tworzył ? nadrealność, świat ze snu, baśni, mitu, z antykwariatu kultury. Każdy, patrząc na jego ?składanki?, odnajdzie w nich przebłyski czegoś znajomego ? w rzeczach naszych codziennych. I nie tylko w nich. ?Hasiory? majaczą tyloma skojarzeniami ? to z afrykańskim plemiennym totemem, to z ludowym turoniem, to z Ofelią utopioną (w szklanym gąsiorze!), ze świętymi obrazami i aurą sacrum, czy wreszcie z domowymi ?ołtarzykami? pop-kultury. Widz staje się wspólnikiem artysty, aktorem jego teatru i odczytuje teksty z własnego kulturowego repertuaru. I z najstarszej, powszechnej pamięci ludzkości.

Podczas wernisażu zagra zespół The Cyclist w składzie: Daniel Mackiewicz, G.R.Z.A.N.A., Wojciech Woźniak, Jacek Buhl.

Po wernisażu o godz. 17.00 odbędzie się wykład Heleny Pitoń, kustosza Muzeum Tatrzańskiego.