Zamknij

Konsultacje dla konsultacji? Przecież decyzje już zapadły

08:19, 11.05.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Dwa tygodnie temu zastępca prezydenta Maria Wasiak poinformowała, że od 4 maja do 5 czerwca 2018 roku trwać będą konsultacje społeczne do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bydgoszczy 2023+

Ratusz zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Naprawdę chce wysłuchać opinii bydgoszczan na temat Gminnego Programu Rewitalizacji?

Miasto najpierw ustaliło, jakie inwestycje chce zrealizować w ramach rewitalizacji, potem wybrało projekty przygotowane przez podmioty zewnętrzne, które należy wpisać  do Gminnego Programu Rewitalizacji, a teraz zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Kolejność powinna być chyba odwrotna. Trzeba było pytać mieszkańców, czy chcą danej inwestycji i w jakim kształcie, przed jej wpisaniem do GPR.

Skierowaliśmy do ratusza kilka pytań: Jaki wpływ będą miały konsultacje na kształt GPR? Czy mogą zostać usunięte z tego programu projekty, które w obecnej chwili się w nim znajdują? Czy mogą zostać włączone nowe projekty?

Odpowiedź nie pozostawia żadnych złudzeń. Mamy do czynienie z konsultacjami dla konsultacji. - W przypadku chęci zgłoszenia nowych projektów przez realizatorów innych niż miasto, należy mieć na uwadze, że w październiku 2017 roku miał miejsce nabór takich przedsięwzięć. W ramach tego konkursu, zostało zgłoszonych 89 projektów, w tym 44 inwestycyjnych w ramach dostępnej puli środków (10 mln zł przyszłego dofinansowania). Ostatecznie wyłoniono do wpisu na listę główną GPR 15 projektów inwestycyjnych z zakresu użyteczności publicznej oraz 6 z zakresu mieszkalnictwa. Wyczerpały one dostępne w konkursie środki - poinformowała nas Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

Krótko mówiąc, urzędnicy ratuszowi już zadecydowali, jakie projekty znajdą się na liście głównej Gminnego Programu Rewitalizacji.

Oprócz projektów zgłoszonych przez podmioty zewnętrzne rewitalizacja obejmie też koncepcje, które urodziły się w ratuszu. Czy one również są niewzruszalne?  - W przypadku projektów, których realizatorem jest miasto, możliwa będzie dyskusja np. o ich zakresie - zapewnia Marta Stachowiak. Czyli tak czy siak projekty te zostaną zrealizowane, ale będziemy mogli sobie podyskutować na ich temat. (Niektóre projekty rewitalizacyjne są już zresztą  realizowane przez miasto bez zapytania nas o zdanie w tej sprawie, np. rewaloryzacja parku Witosa.)

Czemu mają służyć konsultacje dla konsultacji? - Partycypacja społeczna odgrywa istotną rolę w tworzeniu i wdrażaniu programów rewitalizacji w gminie - wyjaśniła nam Marta Stachowiak.

Najprawdopodobniej w przypadku starań o dofinansowanie programów rewitalizacji ze  środków unijnych istnieje wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych. Dowodem ich przeprowadzenia będzie raport. - Wniesione uwagi zostaną przyjęte lub wyjaśnione, a także będzie możliwość wprowadzenia stosownej korekty do dokumentu. W raporcie z konsultacji zebrane zostaną zgłoszone zastrzeżenia wraz z informacją o sposobie wdrożenia uwagi - informuje rzeczniczka prezydenta.

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Stefan z ZofinaStefan z Zofina

11 0

Podobnie "konsultowano" budowę linii tramwajowej i nowej szkoły w Fordonie.
A w dniu kiedy uchwalono "bydgoskie konsultacje", rządząca w radzie miasta koalicja po swojemu rozdysponowała dziesiątki milionów złotych rzekomych oszczędności z budowy ulicy Grunwaldzkiej (m.in. na trzymanie pingwinów w klatce). Od dekad rządzą w mieście sami hipokryci, działający wyłącznie w interesie swoim, swojej rodziny i swoich znajomków!

Tymczasem jaki jest główny cel i zadanie Miasta, zapisany w jego statucie?
"Celem działania Miasta jest zaspakajanie potrzeb wspólnoty oraz umożliwianie pełnego uczestnictwa mieszkańców w jego życiu. Następuje to poprzez tworzenie demokratycznych metod udziału członków wspólnoty w realizacji polityki wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju Miasta oraz dbałość o właściwe funkcjonowanie Miasta."
Dlaczego więc władza ma w głębokim poważaniu ten cel i to zadanie?!
Dlaczego komisja rewizyjna rady miasta nie dokonuje analiz nieustannego pogwałcania prawa - statutu Miasta, niesprawiedliwego i uznaniowego podziału środków, nieefektywnych ekonomicznie inwestycji, braku partycypacji społecznej, ustawianych pseudo konsultacji, niezrównoważonego rozwoju itd.!?
11:58, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CreasyCreasy

8 3

Zabierać tego spada politycznego z rzadu PO skąd to babsko tu przyszło,wielka Pani minister nic nie zrobiła dla Bydgoszczy.Tylko siedzi i kase bierze.Żegnamy PO i Bruskiego ekipę nie zapomnijcie o tym że te wszystkie persony to od niego!!! 14:34, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndyAndy

12 2

Jeżeli to prawda, że przeprowadzenie konsultacji jest formalnym wymogiem aby otrzymać dofinansowanie z UE, to w przypadku opisanym działanie urzędników to zwykle oszustwo, które należałoby zgłosić przynajmniej do instytucji przyznającj dofinanansowanie. 22:22, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone