Zamknij

Ścisłe więzy dyplomacji z prywatną inicjatywą

23:04, 12.06.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Szyld na frontowej ścianie kamienicy przy al. Mickiewicza 3 daje do myślenia. Co wspólnego ma honorowy konsul Czech z firmą rozrywaną przez bydgoskie spółki komunalne?

Na szyld na secesyjnej kamienicy przy Mickiewicza zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Bydgoszczy, który z naszych publikacji dowiedział się o wielkim wzięciu, jakim na bydgoskim rynku cieszy się firma Markomedia, założona przez byłego dziennikarza „Gazety Wyborczej”.  Z jej usług korzysta zarówno ratusz, jak i kilka spółek miejskich. Każda z nich podpisała z Marcinem Kowalskim umowę na rok i płaci mu miesięcznie 3 tys. zł na rękę (3690 zł brutto).

Dlaczego nazwa jego firmy figuruje na szyldzie razem z konsulatem honorowym Republiki Czeskiej w Bydgoszczy? To oznaka bliskich związków biznesowych? Zażyłość towarzyska? A może firma byłego dziennikarza "Gazety Wyborczej" zajmuje się również doradzaniem firmom czeskim?

Nasz czytelnik poprosił o sprawdzenie, czy jest przyjęte, aby konsul honorowy promował na szyldzie przy wejściu do swojej siedziby prywatną firmę i czy zostało to uzgodnione z ambasadą. A może wspólny szyld oznacza, że konsul podpisuje się pod poglądami wyrażanymi przez właściciela firmy Markomedia w pisanych przez niego felietonach?

Trzy tygodnie temu przekazaliśmy te pytania Dariuszowi Zimnemu, który od maja 2010 roku jest konsulem honorowym  Republiki Czeskiej w Bydgoszczy. Do chwili obecnej nie znalazł czasu na udzielenie odpowiedzi.

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

list z wrocławialist z wrocławia

12 7

Gdyby Pani redaktor pracowała we Wrocławiu, i udała się pod siedzibę Konsulatu Litewskiego w tym mieście, musiałaby przeprowadzić żmudne śledztwo, bo tam obok szyldu Konsulatu mieszczą się logotypu kilkunastu firm. Natomiast sugerowanie, że Konsul, dajmy na to Litwy we Wrocławiu, ma takie same poglądy, jak właściciele tychże firm, jest nie tylko karkołomne, ale żałosne. W sumie to samo się komentuje. 12:49, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ewa_KowalskiEwa_Kowalski

10 4

Co to ma być za głupota? W każdym mieście konsulaty honorowe są przy różnych firmach i podmiotach, dlatego że są HONOROWE, czyli konsulowie za nie płacą z kieszeni swoich firm. Mogą więc sobie je umieszczać gdzie chca, pod jakimi chcą szyldami. Co komu do tego? 12:50, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KonsulFronczewskiKonsulFronczewski

11 6

Najwyższa kara dla redakcji - kompletne olanie pani redaktor przez konsulat, zresztą zupełnie zasłużone. Stąd ten nic nie wnoszący tekścik :) 12:53, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

13 5

Odpowiem czytelnikowi jak czytelnik. Bydgoszcz24.pl ma siedzibę przy ul. Dworcowej 39 w Bydgoszczy. Pod tym samym adresem, gdzie mieści się np Kantor CENT, spółka handlująca maszynami do złotników, firma KALA i kilka innych. Czy to oznacza, że wszyscy właściciele tych firm mają poglądy na świat Ewy Starosty? Czy może pani Starosta myśli o świecie tak samo, jak pan z kantoru?
A konsulat honorowy Chorwacji mieści się w Bydgoszczy w dawnym biurowcu Kobry na ul. Kościuszki. Tam jest kilkadziesiąt firm między innymi piekarnia Baton. Czy to oznacza, że konsul Chorwacji, zresztą sympatyczny i ceniony prawnik piecze w nocy chleb ?
A do redaktor Starosty mała prośba, proszę nie zasłaniać się zatroskanym czytelnikiem, bo to jakiś śmiech, żeby ktokolwiek miał takie zmartwienia. (polecam czytelnikowi wizytę na Kościuszki albo na WSG gdzie mieści się konsul honorowy Słowacji i kilkanaście różnych podmiotów)
Jak już chce Pani koniecznie ścigać diabła Kowalskiego za wszystko co tylko możliwe to polecam sprawdzenie czy jak przechodzi do pracy przez park to nie sika do krzaków !!!
To na pewno byłoby dużo ciekawsze niż sprawa z konsulatem
13:08, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Seba-76Seba-76

9 3

Strach pomyśleć jakie wnioski można by wysnuć gdyby tam była agencja towarzyska ;) 15:17, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone