Zamknij

Kiedy skończy się remont muzeum, otoczenie nie powinno odstawać wyglądem

21:38, 06.11.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Remont zabytkowej siedziby Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego przy Gdańskiej 4 wraz z dobudową drugiego budynku, ma się zakończyć w połowie 2019 roku. Czy do tego czasu wypięknieją też okoliczne kamienice?

W bezpośrednim sąsiedztwie gmachu muzeum  znajdują  się niezabudowane place. Natomiast druga, nieparzysta strona ulicy jest gęsto zabudowana. Na szczęście tam również przywracany jest utracony blask zabytkowym budynkom.

Miesiąc temu miała miejsce uroczystość otwarcia Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Wcześniej kamienica przy Gdańskiej 5 została poddana generalnemu remontowi z elewacją frontową włącznie. Całkiem niedawno skończył się remont kamienicy przy Gdańskiej 7. Przedwojenny budynek wygląda teraz tak jak przed wojną.

Nie może się natomiast podobać to, co stoi dokładnie naprzeciw remontowanego gmachu muzeum. Budynek przy Gdańskiej 3 trudno nazwać kamienicą. Jest niewysoki, co oznacza, że powstał wcześniej niż okoliczne kamienice. Pochodzi sprzed półtora stulecia. Przypomina nam, jak wyglądała zabudowa Bydgoszczy w połowie XIX wieku.

Takich milczących świadków historii należy szanować, ale remont elewacji bardzo by się przydał. I to względnie szybko.  Wystarczy w zupełności, że naprzeciw gmachu Opery Nova stoi kamienica, której elewacja woła o pomstę do nieba.

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone