Zamknij
REKLAMA

Konsulacje społeczne w sprawie śmieci? Przecież wszystko jest jak najlepiej ustalone!

13:05, 05.02.2019 | Wojciech Nowacki
Skomentuj Cztery pojemniki 31 stycznia 2019 roku przejdą do historii. Od 1 stycznia 2020 roku będzie ich pięć. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Prezydent Rafał Bruski zarządził konsultacje społeczne w sprawie segregacji odpadów. Czy mieszkańcy będą decydować o czymś istotnym? Nie! Mieszkańcy będą sobie mogli ponarzekać, choć  nie można też nigdy wykluczyć, że zechcą władze za jedyne słuszne rozwiązania pochwalić! Jak wiadomo w demokracji, każdy może powiedzieć to, co chce, byle było to zgodne z prawem. A po "rewolucji śmieciowej", która w naszym kraju dokonała się sześć lat temu, rewolucyjnych zdobyczy zgodnie z prawem tknąć już nie można! Więc i w tych konsultacjach zgodnie z prawem o sensowną opinię będzie niezwykle trudno!

Zarządzane przez władze konsultacje społeczne w naszej rzeczywistości społeczno-politycznej (tego terminu użyłem rozmyślnie) nie służą temu, by mieszkańcy mogli "ruszyć głową" i w ramach tych konsultacji  opowiedzieć się za czymś, co uważają za bardziej sensowne czy rozsądne. Nie o to chodzi. Przecież i tak większość na te konsultacje machnie ręką, bo i o czym decydować, jak i tak wszystko jest zdecydowane. Chodzi o to, żeby uwiarygodnić i "uspołecznić" podwyżki, które są nieuniknione.

Przecież w ramach systemu, który przyjęty został przez nasz parlament opinia mieszkańca "w temacie" gospodarka odpadami w ogóle nie powinna być brana pod uwagę! Przecież od góry zostało zarządzone, że na przykład pojemników, w których będą gromadzone śmieci od 1 stycznia 2020 roku będzie nie cztery, a pięć, a mieszkańcy nie będą mogli nawet zdecydować o tym, jakiego koloru farbą będą one pomalowane!

System zbudowany jest tak, że wola,  jak ma  być, jak gospodarka śmieciowa ma być zorganizowana,  komunikowana jest od góry w dół.

W gospodarce odpadami obowiązują standardy unijne. Polski parlament zgodnie z tymi standardami stanowi ustawy (w 2013 roku zgodnie z tymi standardami została w naszym kraju przeprowadzona w formie ustawy "rewolucja śmieciowa", która zlikwidowała w Polsce wolny rynek w gospodarowaniu odpadami), a następnie do tych ustaw właściwi ministrowie wydają rozporządzenia.

Jak słusznie stwierdza się w komunikacie o zarządzeniu przez prezydenta konsultacji "zmiany w zakresie gospodarowania odpadami związane są z rozporządzeniem Ministra Środowiska. Od 1 stycznia 2020 r. na terenie Bydgoszczy wdrożony zostanie jednolity dla całego kraju nowy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych".

Czy mieszkańcy mogą zakwestionować te zmiany? No  nie mogą, bo gdyby zbiórkę odpadów chcieli zorganizować inaczej, byłoby to niezgodne z prawem i standardami. Koniec, kropka!

Dlatego dalej czytamy w komunikacie miasta, że "w ramach konsultacji społecznych chcemy poznać opinie Spółdzielni Mieszkaniowych, Rad Osiedli oraz Rodzinnych Ogrodów Działkowych". Każdy będzie mógł powiedzieć swoje, ale nie będzie to miało żadnego znaczenia, bo jak stwierdza się w komunikacie miasta dalej w formie oznajmującej: "Nowe zasady selektywnego zbierania odpadów sprawią, że nasze posesje oraz wiaty śmietnikowe zostaną wyposażone dodatkowo w pojemniki lub worki koloru niebieskiego – łącznie segregacja odbywać się będzie do pięciu, a nie jak do tej pory czterech pojemników -  gdzie trafiać będą wyłącznie odpady z papieru. Natomiast do pojemników koloru brązowego, opróżnianych odtąd przez cały rok, będziemy mogli wyrzucić bioodpady (również odpady kuchenne, za wyjątkiem mięsa). Bioodpady to – zgodnie z ustawą o odpadach – ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne".  

Czyli, wszystko już wiemy! Będzie bardziej kolorowo i w ogóle będzie fajniej!

W jakiej więc sprawie będzie można się w ramach konsultacji wypowiedzieć? Ano w takiej, że mieszkańcy będą mogli przedstawić propozycję, co do częstotliwości wywozu odpadów. Śmiałość w zakresie zgłaszania korekt dotyczących częstotliwości wywozu ogłaszający konsultacje hamuje jednak zastrzeżeniem: "UWAGA! Propozycja zwiększenia zakresu usług świadczonych przez Miasto, może wpłynąć  na wysokość opłaty."

Do tej UWAGI małe zastrzeżenie: Kto zna system wywozu śmieci wie, że zwiększenie częstotliwości, nie, że może, ale musi wpłynąć na wysokość opłaty!

Wyposażeni w dobrą znajomość tego, mimo wszystko ważnego zastrzeżenia, nie pozostaje mi nic innego jak wezwać mieszkańców naszego miasta do gremialnego udziału w konsultacjach społecznych. Dzisiaj  pierwsze informacyjne spotkanie w godz. 16.00-18.00 w Punkcie Obsługi Mieszkańców w Centrum Handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego).

(Wojciech Nowacki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

21 5

Bruski to specjalista od pozornych konsultacji. Mieszkańcy dla niego nic nie znaczą. 13:38, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

9 18

Klub Gazety Polskiej poparł jednogłośnie działania prezydenta Bruskiego, ponadto nasz klub przeprasza Bydgoszczan, za organizowane jasełki smoleńskie, który miały na celu wygranie przez PiS wyborów, a nie żądania wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Wiemy, że ciemny lud pisowski wszystko kupi. 13:55, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ARHARH

19 0

Należy wynegocjować aby śmieci prawidłowo posegregowane na papier, plastik+metal,
szkło, wywożone były za darmo, bez ograniczeń ilościowych, natomiast zwiększona opłata powinna dotyczyć śmieci zmieszanych oraz bioodpadów. 14:19, 05.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@PiSmatołek@PiSmatołek

2 16

Fantasta się wPiSał. Może należy wynegocjować, by wywożone za darmo śmieci były wywożone przez za darmo pracujących pracowników? 14:35, 05.02.2019


JohyJohy

14 5

Wszelkie konsultacje ratuszowe są tylko po to, aby móc opłacać antypolskie media przy okazji wstawiania wszelkich reklam ich dotyczących na pierwszych stronach tych gazet. Zaś same wyniki ich nie interesują, baa, nie ma pewności że sami później i tak tych wyników nie tworzą.
A co do śmieci, dlaczego do tej branży przeszedł były radny Zegarski, wspólnie z kumplami od deweloperki byłego wiceprezydenta PeŁo? 15:33, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Johy@Johy

5 13

Do antypolskich mediów zaliczasz oczywiście Gazetę Polską i Nasz Dziennik. Tu muszę się z tobą zgodzić. 18:18, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%