Zamknij
REKLAMA

Bydgoska Święconka przechodzi do historii. Rodzi się nowa tradycja

21:52, 19.04.2019 | Wojciech Nowacki
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Żyjemy w okresie wielkich zmian. Historia przyspiesza coraz bardziej...

W minionych latach prezydent Bydgoszczy wspólnie z biskupem bydgoskim zapraszał mieszkańców na tradycyjną Bydgoską Święconkę. I w Wielką Sobotę na Starym Rynku bydgoszczanie spotykali się, by złożyć sobie nawzajem świąteczne życzenia. "Jak w poprzednich latach Bydgoska Święconka odbyła się na Starym Rynku. Jak zawsze dla mieszkańców przygotowana została również słodka niespodzianka. Po święceniu pokarmów można było skosztować wielkanocnych wypieków, bab i mazurków. Wspólny, bydgoski wielkanocny stół ozdobiły też dekoracyjne baranki, zające i pisanki" - relacjonował oficjalny miejski portal.

Tymczasem... W tym roku Bydgoskiej Święconki już nie będzie. Jak ustalił "Express Bydgoski", komunikat miasta w tej sprawie jest krótki: "Miasto nie organizuje święconki. Zapraszamy mieszkańców na majówkę".

Jakie jest uzasadnienie decyzji władz miasta? "Bydgoszcz była jednym z trzech spośród 18 miast wojewódzkich, które organizowało święcenie pokarmów w przestrzeni Miasta. Poszliśmy za przykładem innych samorządów, które odeszły od tego zwyczaju. Na tę decyzję złożyła się też nasza obserwacja, że większość mieszkańców wybierała kościół jako naturalne miejsce święcenia pokarmów. Remont płyty Starego Rynku jest tylko dodatkowym elementem, który się do tej decyzji przyczynił" – wyjaśniła dziennikarce Expressu,  Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Tempora mutantur et nos mutamur in illis (Czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi) - głosi łacińska sentencja i tego zjawiska właśnie jesteśmy świadkami. Skoro wiemy, że czasy się zmieniają, to nie możemy się dziwić, że i rządzący nami włodarze miasta się zmieniają, a może z coraz większą śmiałością okazują się nam w pełnej krasie, jacy są naprawdę.

"Święta to czas, w którym myślami jesteśmy przy wielkich wydarzeniach związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa" - mówił całkiem niedawno Rafał Bruski podczas Bydgoskiej Święconki. Wszystko wskazuje na to, że po zwycięskich jesiennych wyborach myśli naszych władz odnoszą się już do innych okoliczności. Bo przecież nigdy nie jest tak, że jak coś ginie, to nie ma nic - jak śpiewa Golec UOrkiestra.

Jest coś i to aż nadto. Jak nam oznajmiło Miasto: "Zapraszamy na majówkę!". A w tym roku majówka będzie Europejską Majówką Obywatelską. Coś się kończy, by zaczęło się nowe, na miarę nowych czasów.

Czy ktoś słyszał, by w Paryżu, Brukseli czy Berlinie były jakieś święconki? Takie święconki w tych europejskich miastach byłyby niczym innym jak źródłem podziałów i wykluczenia. Możemy jedynie snuć domysły, jakie były najważniejsze przyczyny decyzji naszych włodarzy o odesłaniu święconki z przestrzeni Miasta (pisanego wielką literą) do kruchty. Pomyślmy, jak na takiej święconce, gdyby do niej doszło,  czuliby się muzułmanie, środowiska LGBT, czy ateiści. Byłoby to wykluczenie, a znawcy tematu dopatrzeć mogliby się nawet "mowy nienawiści".

Dlatego słuszna wydaje się wolta naszej władzy. Słuszna jeszcze z innego, bardziej praktycznego i zdrowotnego względu. Nie ulega wątpliwości, że pokarmy, które przynoszone były do poświęcenia, na pewno nie cieszyłyby się rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wszak do poświęcenia kierowane były w koszyczkach produkty, które nie tyko nie były przebadane przez sanepid, ale i nie miały unijnego impimatur do spożycia. Koszyczki, które przynosili niewyedukowani ludzie, kipiały cholesterolem.

To negatywne doświadczenie w przyszłości będzie można przekuć w unijne, jednoczące postępowych obywateli, dobro. Wiadomo, że ulicami naszego miasta przejdzie 11 maja Marsz Równości. To wydarzenie może w przyszłości stać się  nie tylko promocją tolerancji, inności, seksualnej odmienności, ale też reklamą zdrowej ekologicznej żywności, zgodnej ze standardami unijnymi. Aż się prosi o jakiś wegański jarmark przy tej okazji (na określenie eventu słowem "jarmark", wydaje mi się, że na jakiś czas można by przystać)!

Nowy wspaniały świat jest już u drzwi...

"Pytasz dlaczego? No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu!" - niech to wyjaśnienie z "Misia" Stanisława Barei będzie wytłumaczeniem tych wszystkich zmian, które czynią nasze miasto jeszcze wspanialszym niż już jest.

(Wojciech Nowacki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (71)

WerteWerte

13 83

Co to za zwyczaj ?! A jeszcze władze świeckie majaą to organizować ? Dajcie spokój ! 11:15, 20.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nie rozumiemnie rozumiem

2 19

święcenie potraw w Wielką Sobotę, to zwyczaj ,,przynależny,, kościołowi na okoliczność radosnego świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i niech będzie związany ze świątynią.Jakieś masowe upublicznianie i fetowanie np.na Rynku Starego Mista, to moim zdaniem NIEPOTRZEBNE rozmywanie rangi tego wydarzenia.Oddajcie cesarzowi co cesarskie ( fety i festiwale ludowe ) ale Bogu co Boskie ( związane ze światynią ).Należy utrzymywać rozdział a nie ,,bratać się,, na siłę, bo jak łatwo zauważyć NIC TO NIE DAJE.Nie pozwalać na wykorzystywanie Kościoła dla populizmu politykierskiego, stanowiacego dla wielu,,byłych,, i zakłamanych TYLKO trampolinę do własnej ,,kariery,,( jak Tereski, Dorotki i wielu im POdobnych ). 10:43, 22.04.2019


cieszę sięcieszę się

1 1

że bardzo aktywne sa ,,rodzinki,, i,,skumplowani,,z politykierami,, ... 01:38, 23.04.2019


Bruski to baranBruski to baran

81 9

Wiem tylko tyle że jak byliby muzułmanin i powiedział Byś im że coś się kończy coś zaczyna to by od razu ci łeb obcięli. A o 12:00 razem z nimi na kolanach byś do meczetu *%#)!& bo takich się byś bał.
11:18, 20.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

może nie az takmoże nie az tak

58 2

ale z pewnością to bardzo prostacki typ,wywodzący się z ugrupowania ( w czasie studiów pzpr i służby ? ) anty Polskiego, bo na pewno nie nastawionego na to by nasza ojczyzna Polska była krajem suwerennym i silnym, majacym wszelkie dane ku temu by wreszcie po latach zniszczeń i grabieży sowiecko - niemieckich w czasach wojny, zaś potem oddanym w łapy,,wyzwolicielom ze wschodu ( a tak naprawdę bezlitosnym okupantom ) wybić się na jeden z wiodących krajów Europy.Dziś,,sterowanej,, pod dyktando głównie niemieckie i mające swe wtyki i kolaborantów w Polsce ( za korzyści własne niestety dla nas ) i nie życzącej sobie stworzonego wasalskiego układu, głównie z krajów będących kiedyś pod,, czerwonym butem,,. 12:35, 20.04.2019


Latos to baranLatos to baran

14 79

Zwycięstwo miał Latos w kieszeni, a przez dennie prowadzoną kampanię przegrał. Gdyby wygrał to na miejsce monumentu na Starym Rynku stanąłby olbrzymi pomnik zdadziecko zamordowanego przez Putina i Tuska prezydęta Lecha Kaczyńskiego. Przed tym pomnikiem zbierali by się Bydgoszczanie ze swoją święconką, a przewodniczący Klubu Gazety Polskiej by nasze dary błogosławił. 11:45, 20.04.2019

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

54 3

Hetzig, Jezus Chrystus nie był i nie jest jednym z Was. Za Gazetą warszawską, zacytuję to co Powiedział do was Żydów m.in: ?Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa? [J 8:44]. Każdy, kto powie kiedy pozna te fakty, że Jezus Chrystus był Żydem pod względem rasowym, popełnia bluźnierstwo. Żeby być Żydem pod względem religijnym, trzeba przyjąć judaizm, który wymaga studiowania, akceptacji i posłuszeństwa wobec prawa Talmudu Babilońskiego, albo, co było znane w czasach Jezusa, tradycji mędrców. Judaizm talmudyczny jest religią praktykowaną przez nowoczesnych Żydów i jest całkowicie inny od religii Starego Testamentu.Kolejny dowód znajdujemy u Mateusza: ?Wtedy przyszli do Jezusa faryzeusze i uczeni w Piśmie z Jerozolimy z zapytaniem: ?Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem? [Mt 15:1-2]. Posłuchajcie teraz jakiej Jezus udziela im odpowiedzi w. 3: ?Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji?? [Talmud Babiloński] I to dokładnie Żydzi robią teraz.

Nauczanie doktryn, które nie są przykazaniami Boga zawartymi w Biblii, lecz przykazań ludzi przez żydowskich wyznawców szatana, którzy wyprodukowali Talmud Babiloński. Cała posługa Jezusa Chrystusa była absolutnym przejawem tego, że On nie był Żydem pod względem religijnym. Był pełnej krwi Izraelitą z plemienia Judy, nie był pochodzenia żydowskiego.

1. Jezus nie był Żydem.

2. Mojżesz nie był Żydem. Żaden z autorów ani Starego Testamentu, ani Nowego nie był Żydem.

4. Biblia nie była napisana ani przez Żydów, ani dla Żydów.

5. Biblia została napisana dla Izraela reprezentowanego przez tych o pochodzeniu europejskim.

6. Żydzi nie są wybranym przez Boga narodem, my nim jesteśmy. Co najmniej 95% Żydów nie pochodzi z plemienia Judy.

7. Nie ma takiej rzeczy jak chrześcijanin-żyd. Żeby być żydem trzeba odrzucić i nienawidzić Jezusa Chrystusa, a żeby być chrześcijaninem, trzeba przyjąć i miłować naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

8. Nie dajcie się ogłupiać, to jest najstarsza żydowska sztuczka, żeby ogłupić chrześcijan, że oni się nawrócili. Można być albo jednym, albo drugim, nigdy obu.

Pastor Oren F Potito
Kościół Nowej Krucjaty Chrześcijańskiej "

Na koniec dodam coś od siebie. Wy Żydzi na temat Zmartwychwstania Pańskiego, łżecie od blisko 2 tysięcy lat...
Wszystkim polskim patriotom, życzę dużo radości na te nadchodzące ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY... 13:51, 20.04.2019


@borowski@borowski

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


komuszekkomuszek

2 39

Pan Latos przegrał przez komuszycę ciemniak 20:26, 20.04.2019


@@borowski@@borowski

20 0

Wpis Judeo-NIemca Hetziga też stąd zniknie. Kolejne również. Taki wielkanocny cud. 10:42, 22.04.2019


jeżelijeżeli

1 0

tak nazwałeś miłego ( ale to za mało ,,na prezydenta,,) Latosa, to jak nazwiesz siebie....daleki od kultury i szacunku dla drugiego człowieka ???? Nie musisz go lubić, ale to nie daje przepustki do niskich instynktów. 01:44, 23.04.2019


avalon borowskiavalon borowski

0 1

Sprawa jest bardzo prosta jak konstrukcja cepa. Jezus mógł być tylko Polakiem skoro jego matka była z Częstochowy. Nie jest wykluczone, że Jezus nazywał się Borowski albo Frelichowski.
14:14, 23.04.2019


Beonard LorowskiBeonard Lorowski

81 8

Święcenie pokarmów wróci na Stary Rynek przed następnymi wyborami samorządowymi. Wtedy biskup i katolicy będą Bruskiemu potrzebni. 12:03, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WojasWojas

78 4

Świeconce sprzeciwili się zawodnicy z klubu LGBT MMA i Nowoczesnej. A na majówce europejskiej można bedzie zobaczyć różnych aktywistów w strojach organizacyjnych pijących zdrowie swego szefa Junkersa. A czlowiekiem honoru to Bruski nie był, nie jest i nie będzie. Ot, taki malutki ktoś udający polityka. I czego od niego oczekiwać? 12:13, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no cóżno cóż

78 6

Czyli pomalutku równamy, niechlubnie, do Zachodu Europy,przykre to, ale cóż, po takiej władzy Bydgoszczy można było się tego spodziewać! 12:32, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

74 5

Przy okazji tej " nowej tradycji". Na hasło swojego środowiska, tow. Bruski przestał PO prostu w sposób wyjątkowo perfidny udawać. Obłuda w tym aroganckim osobniku wprost się przelewa. A i pamiętać trzeba też o tym, że obok siebie ma szczerze nienawidzących nas polskich patriotów, polskojęzycznych Żydów. Żerujących na naszych podatkach. Oni na pewno gardzą święconką, szerzej Świętami Wielkanocnymi, bo do dzisiaj od blisko 2000 lat łżą jak bure suki, na temat Zmartwychwstania Pańskiego... 13:19, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 nowe z zachodu nowe z zachodu

72 5

Coś się skończyło.. no właśnie skończyła się bieda za rządów PIS.Dzieci już nie głodują.Mieszkańcy przestali przychodzić na rynek na upodlające ludzkiej godności poczęstunki od ratusza.Nie wszystko jednak się skończyło na miarę nowych czasów.Pozostali min. bezdomni, sa oni symbolem l wolności obywatelskiej od pierwszych dni III RP.
Skończyła sie tez święconka na rynku bo była niezgodna z wytycznymi Brukseli .Nie liczy sie Polska, człowiek,wiara,tradycja,kultura. Mają być meczety i multi kulti.W Europie juz jest tyle meczetów co w krajach muzułmańskich prym wiedzie Francja. 14:02, 20.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@borowski@borowski

0 45

ten wPiS jest także tylko 2,50 zł warty. 16:08, 20.04.2019


@@borowski@@borowski

20 0

Hecyś: masz wygląd i lotność umysłu betoniarki. 05:56, 22.04.2019


Bartek Bartek

9 61

Nikt na to nie chodził. Chyba tylko miejscy urzędnicy. Bez problemu można iść do kościoła. Wszędzie jest co pół godziny 14:19, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatolikKatolik

69 4

Nigdy nie brałem udziału w miejskich "święconkach". Powód: obecność Bruskiego... 14:59, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadekRadek

52 3

Hetzig zarzuca innym antysemityzm, bo sam jest antysemitą. Czy przebywanie od 38 lat na utrzymaniu państwa, które zgotowało Holocaust pobratymcom Hetziga nie jest antysemityzmem? No i w RFN dostatniej i bezpieczniej, niż w Izraelu.... 15:10, 20.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZenekZenek

0 51

Mimo, iż używaniu cudzych nicków nie jest karalne, to tylko nisko upadłe pismatołki używają cudzych nicków, by zdeprecjonować tego, który pod tym nickiem się tu melduje. 15:19, 20.04.2019


BiskupBiskup

56 4

To sie wreszcie Biskup Janek przejechał na panu Bruskim a trzeba było wiecej z nim sprzyjać. Obłudnicy i judasze z PO. 15:54, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

apolitycznyapolityczny

7 51

Kto tam chodził? Komu chciało się przyjeżdżać, skoro w każdym pobliskim kościele są święcenia co pół godziny? 15:59, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirekMirek

45 3

Johannowi Hetzigowi polecam "Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu dla ślusarzy". W księgarniach Marburga jest dostępne w wersji hebrajskiej i niemieckiej. 16:32, 20.04.2019

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

@borowski@borowski

0 40

borowski ty masz religijnego fioła. Zachowanie typowe dla ludzi, którzy z racji swego zawodu walczyli z kościołem. 16:58, 20.04.2019


JudaistaJudaista

19 0

Hetzig najpierw powinien przeczytać "Torę dla ślusarzy" oraz "Talmud dla ślusarzy". Ale do ich zrozumienia ślusarska zaoczna matura to za mało. 05:23, 22.04.2019


@Judaisto z 5:23@Judaisto z 5:23

0 20

Zdzichu odbiera ci sen? To dopiero początek twego obłędu. 08:23, 22.04.2019


@@ Judaisto z 5:23@@ Judaisto z 5:23

20 0

Ja się świetnie bawię twoim obłędem i skretynieniem. Będziesz warował przy komputerze do 27 kwietnia, czyli do końca Paschy. 10:16, 22.04.2019


@5:23@5:23

0 9

O świetności twojej zabawy świadczą godziny twoich wPiSów. Czekam na twoją dalszą całodobową zabawę. 16:52, 22.04.2019


@@5:23@@5:23

8 0

Hecyś: nie myśl, że osobiście zabawiam takiego głąba jak ty. Na twój pijacki bełkot odpowiada prosty jak twój mózg program komputerowy. 20:50, 22.04.2019


bydgoszczakkbydgoszczakk

59 4

Bydgoszczanie są za PO i N. w 1 turze wybrali prezydenta, gdyby na liście PO do rady miasta zgłosili kozę to dostałaby około 4000 głosów.
Oni rządzą, jedyna rzecz jaka ich łączy to nienawiść do PiS i Polski 17:28, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ty bydgoszczakkty bydgoszczakk

5 58

dlaczego tak bredzisz? Co ty bierzesz? Czy ,moherowy berecik nie za bardzo ci uciska? 17:52, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻukŻuk

55 2

Lewackie władze . Wyjałowione dzidostwo. Oni tak już mają razem z kolesiami z Brukseli. 18:23, 20.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@borowski@borowski

0 0

ale TVP Info zryła ci mózg. Nie do wiary. 09:28, 10.05.2019


GoscGosc

3 45

Czy to prawda, że Pan Premier mówi nieprawdę i jest w tej sprawie wyrok sądu? 19:37, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WksWks

10 40

Zawisza tez bedzie na marszu rownosci !!!!! !!!! Juz sie szykujemy .!!! WKS !!!!! 20:29, 20.04.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 21

Syn przyniósł bilety do kina i 27 kwietnia idę z jego przyjaciółmi do kina Orzeł:
https://metropoliabydgoska.pl/swieto-kina-lgbt-w-bydgoszczy-beda-hity-z-cannes-i-wenecji/
Takiego syna mieć to teraz duma. Zawsze tak było, że kuturyści zapatrzeni byli i są w męskie ciała. 08:29, 22.04.2019


@Leonard Borowski@Leonard Borowski

21 0

Zdzichuj Huizig nie musi oglądać, tylko to robi ze swoimi synami i córeczką. Kazirodztwa w tym nie ma, bo ich biologicznymi ojcami są byli studenci WSP. 11:04, 22.04.2019


Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

21 0

Wraz z moją żoną Johannem Huizigiem zawsze mamy dobre stosunki z kibicami WKS. 11:06, 22.04.2019


Nie chodze Nie chodze

49 4

do kościoła i ogolnie ten temat jest mi obojetny, ale widac, ze jest to bydlacki ruch PO na zasadzie za PiS em stoi kosciol a my jestesmy za "emigrantami" lgbt i ch...j wie za czym ale zrobimy wszystko przeciwko PiS! Pani Marto wys...ajcie sie z ta majuffką. Wesolych Świat dla łajdackiego UMB 20:58, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

51 0

A jak przyjdą nowe wytyczne z centrali unijnej to tylko chwila moment i ratusz ogłosi ,że święta Bożego Narodzenia się skończyły . I będą dekorować miasto i celebrować tylko Nowy Rok .A może będzie jeszcze bardziej egzotycznie 08:20, 21.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdamAdam

0 33

Sam te gupoty wymyślasz? 18:54, 21.04.2019


no cóżno cóż

4 0

lewacka,,unia,, urządza Europę,, po swojemu,,, podcinajac gałąz....i dziwi tylko ten idiotyzm,,emigrancki,,.Przecież to jawna - ale także przeciwko sobie, nie tylko chrześcijaństwu na którym wyrośliśmy - islamizacja, która już w przeszłości poczyniła wiele szkody w Europie.Jest jeszcze czas na opamiętanie.... 01:51, 23.04.2019


Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 48

Wszystkim PiSmatołkom nudzącym się z braku sms-ów z centrali rybnej na Nowogrodzkiej świąteczne życzenia z przepięknego, słonecznego, pełnego zieleni i uśmiechniętych życzliwych ludzi Marburga śle Zdzichu Marbura.
Szczególnie serdeczne życzenia przesyłam wszystkim bydgoskim rozwalaczom móru berlińskiego, którzy za swe wielkie dzieło pobierają 407 złotowe renty kombatanckie. Kiedyś AK-owcy byli za swe zaangażowanie prześladowani, a dzisiejsi rozwalacze móruf dostają sowitą rentę. Ta renta należy się wszystkim, którzy napisali sobie tak wielkie biogramy jak: Marek Witold Jarociński (587 słów), Rafael Budzbon (446) Roman Kotzbach (420) i Andrzej Mazurowicz (484). Ja ze swoim biogramem (170 słów) nie dorastam wam do pięt. Obżerajcie się jajkami z majonezem, szynkom czy ciastami z kremem. Należy wam się za waszą walkę. Wasza wątroba wam tych smakołyków nie zapomni. 09:20, 21.04.2019

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

Hecyś:Hecyś:

37 0

Ten tekst to od Olszewskiego czy Sikorskiego? Pytam, bo przecież nie myślisz samodzielnie. 11:03, 21.04.2019


A moze toA moze to

0 34

zaginiona część zagubionej całości połematu połety Rafaela Budzbona "Niezależne inicjatywy obywatelskie i społeczno-kulturalne bydgoskiej młodzieży w latach 1979-1989" ? 15:24, 21.04.2019


styropianstyropian

33 0

Opozycjonista to zawód z tradycjami bardzo rozpowszechniony w III RP. Jeszcze w roku 1980 było tylko 10 mln styropianowców których liczba stopniała po 13 grudnia 1981 do może tysiąca dwóch. A dzisiaj urosło 20 milionów opozycjonistów. I to nie byle jakich. Każdy z zasługami.Nie byle kto. Tylko jak zapytasz co On ten opozycjonista zrobił dla Ojczyzny, zaczynają się schody i mówi taki, że się ukrywał. Japończyk ukrywał się przez 60 lat po wojnie. 17:24, 21.04.2019


@styropian@styropian

2 27

Nie tylko szeregi opozycjów z lat 1980-89 rosną liczebnie. Także szeregi AK-owców rosną w siłę. Na tym forum chwalił się Roman Kotzbach (rocznik 1942) z członkowstwa w Światowym Związku Żołnierzy AK. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało, że przybywa członków powstań listopadowego i styczniowego. 19:17, 21.04.2019


ZaZa

20 0

największego opozycjonistę uważa się Johann Huizig, skretynyniały 67-letni rencista z Marburga o wyglądzie i lotności umysłu betoniarki. Ma ksywę Hektolitrowy, bo od 1981 r. zwalcza komunę jedynie w biersztubach i knajpach Bundesrepubliki. 11:12, 22.04.2019


@Za@Za

1 3

Czy za twoich czasów nauczyciele też strajkowali? Widzę, że proste odejmowanie sprawia ci duże problemy. 23:36, 22.04.2019


AdiAdi

10 12

A gwiazda strajku Aleksandra Tatulińska też była? 05:46, 22.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

6 0

Bruski to zakała naszego miasta !! 08:55, 24.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%