Zamknij

Krótki przewodnik po świecie okularów przeciwsłonecznych

14.49, 20.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.49, 20.04.2022

Długo wyczekiwana wiosna i ciepłe lato nadchodzą wielkimi krokami, a my nareszcie możemy cieszyć się słoneczną pogodą. Coraz dłuższe dni zachęcają do spacerów, podziwiania budzącej się do życia przyrody i odpoczynku poza domem. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w okresie wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Przebywanie na zewnątrz oznacza narażenie na emitowane przez słońce promieniowanie ultrafioletowe (UV). Aby uniknąć dyskomfortu i uszkodzeń narządu wzroku należy posłużyć się okularami przeciwsłonecznymi z ochroną UV. Oprawki przeciwsłoneczne są nie tylko kwestią estetyczną. W przypadku okularów na słońce najważniejszą sprawą jest filtr. Jak wybrać dla siebie prawidłowy model? Co się sprawdzi, a czego lepiej unikać? Oto kilka cennych rad, które ułatwią dokonanie właściwego zakupu. 

Jak chronić oczy przed światłem słonecznym? 

Ochrona wzroku przed słońcem to absolutna konieczność i nie wolno o tym zapominać. Nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie ultrafioletowe może przyczyniać się do występowania niektórych poważnych schorzeń okulistycznych, na przykład zaćmy, posłonecznego uszkodzenia plamki żółtej czy nowotworów powiek. Przewlekłe narażenie na wysokie natężenia promieniowania UV może prowadzić do pojawienia się niekorzystnych zmian w obrębie rogówki i spojówki, a także przyspiesza starzenie się skóry wokół oczu. Dlatego jeśli zależy nam na ochronie wzroku i zapewnieniu sobie komfortu w słoneczne dni powinniśmy jak najczęściej używać okularów przeciwsłonecznych. Ich główną funkcją jest blokowanie dostępu promieni UV do oczu – oczywiście pod warunkiem, że wyposażono je w dobrej jakości filtry. Jak rozpoznać, że do produkcji danej pary zostały zastosowane odpowiednie powłoki ochronne? To proste – wystarczy obejrzeć je dookoła i poszukać potwierdzenia producenta, że dany produkt posiada wymagany filtr. Zazwyczaj znajduje się ono po wewnętrznej stronie zausznika. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje okulary zapewnią ci pełną ochronę przed słońcem, najlepiej wybierz model wyróżniający się filtrem UV 400. Jeśli chodzi o kolor szkieł, najpewniejszym rozwiązaniem będą okulary ze szkłami w kolorze brązowym, szarym lub bursztynowym, ponieważ nie zaburzają one widzenia. Nie da się ukryć, że ważną rolę odgrywa też samo miejsce zakupu okularów. Jeśli chcesz mieć okulary z dobrej jakości filtrami, które zagwarantują ci ochronę przed szkodliwością słońca, udaj się do profesjonalnego salonu optycznego (stacjonarnego lub online, np. wOkularach.pl). Zdecydowanie odradzamy kupowanie okularów – tak przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych – na różnego rodzaju bazarach czy stoiskach ulicznych. Dostępne tam modele nie dość, że pochodzą z niewiadomego źródła, to zazwyczaj w ogóle nie posiadają żadnych powłok ochronnych, które zatrzymywałyby promienie słoneczne na powierzchni soczewek. Używając takich „wynalazków” szkodzisz sobie podwójnie: okulary słoneczne bez filtra przepuszczają do oczu jeszcze więcej szkodliwego promieniowania niż gdybyśmy w ogóle nie zakładali oprawek. By dokonać właściwego wyboru warto mieć to na uwadze. 

Dobre marki okularów przeciwsłonecznych 

Wybór okularów przeciwsłonecznych wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby oprawki służyły nam dłużej niż jeden sezon musimy uwzględnić nie tylko ich parametry, lecz także po prostu to, czy nam się podobają. Nie da się ukryć, że okulary przeciwsłoneczne, oprócz zapewniania ochrony przed promieniowaniem UV, pełnią też funkcję atrakcyjnego dodatku do naszych outfitów. Na współczesnym rynku okulistycznym dzieje się naprawdę dużo. Wiele osób zastanawia się, na które marki zwrócić uwagę, a które lepiej sobie odpuścić. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych oprawek należą między innymi: 

  • okulary przeciwsłoneczne Armani – absolutny must have dla fanów prestiżowych, ekskluzywnych dodatków; oprawki Armani to ponadczasowa klasyka pasująca do wielu stylizacji, 
  • przeciwsłoneczne okulary Versace – jedne z najbardziej luksusowych i wyjątkowych oprawek, po które sięgają najróżniejsi celebryci oraz miłośnicy piękna i wyrafinowanego stylu; mają niepowtarzalny styl i urok, któremu nie można się oprzeć; są dostępne w różnorodnych kształtach i rozmiarach, 
  • przeciwsłoneczne okulary Gucci – najwyższej klasy dodatki, które skutecznie dodadzą nutki elegancji i klasy; wykonane z największą dbałością o detale, dodają twarzy charakteru i przyciągają wszystkie spojrzenia. 
(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%