Zamknij

Formalności po kupnie używanego auta. O czym pamiętać?

09:05, 21.04.2020 | materiały partnera

Zakup używanego samochodu to codzienność w Polsce. Rynek wtórny jest znacznie korzystniejszy cenowo od pierwotnego, a pojazdy często nie tracą na jakości względem nieużywanych egzemplarzy. Jeśli już wybrałeś wymarzony samochód, a także dogadałeś się z prywatnym sprzedawcą co do kwoty i warunków, zostało Ci jeszcze kilka formalności do załatwienia. O czym musisz pamiętać po kupnie używanego auta?

Podstawowy dokument: umowa kupna sprzedaży samochodu

Transakcja, jaką jest zakup i sprzedaż samochodu wymaga podstawy prawnej. W tym przypadku będzie nią umowa kupna sprzedaży samochodu, jeśli kupujemy go od osoby prywatnej. Po ustaleniu warunków oraz ceny samochodu przystępujemy do sporządzenia umowy. Można sugerować się znalezionymi w internecie wzorami, ale trzeba pamiętać o najważniejszych elementach. Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać dane o sprzedającym i kupującym, takie jak:

  • Imię, nazwisko,
  • Nr PESEL,
  • Adres zameldowania,
  • Nr dowodu osobistego.

Dodatkowo, aby później móc spokojnie dochodzić swoich praw, należy zadbać o szczegółowe dane samochodu. Na umowie kupna sprzedaży powinien się znaleźć:

  • Nr VIN samochodu,
  • model,
  • rocznik,
  • Nr rejestracyjny,
  • przebieg.

Warto zawrzeć także informację o wyposażeniu samochodu (dodatkowe kluczyki, gaśnica, kamizelka, radio) nabywanym razem z nim. 

Czas na kolejny wydatek. Wykup ubezpieczenie OC

Następnie czeka nas trochę komplikacji. Każdy samochód w naszym kraju musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Nabywając pojazd od osoby prywatnej, możesz przejąć polisę od poprzedniego właściciela, a ten w ciągu 14 dni zgłosi to do firmy ubezpieczeniowej i dane zostaną podmienione. Może wówczas wystąpić rekalkulacja składki – nie musisz się jednak martwić jak obliczyć OC, gdyż ubezpieczyciel sam dokona niezbędnych kalkulacji.

Istnieje także opcja rezygnacji z dotychczasowej polisy ubezpieczeniowej. Może się to odbyć przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu, ale też w późniejszym czasie. Sprawdź najpierw, czy Ci się to opłaca. Oblicz OC i AC w kalkulatorze mfind.pl i wybierz ofertę z najniższą ceną, dopasowaną do parametrów samochodu oraz Twoich danych. Nie musisz już się zastanawiać, jak obliczyć OC – porównywarka ubezpieczeń zrobi to za Ciebie w ciągu kilku minut. 

Rejestracja samochodu i PCC

Czym jest PCC? Podatek od czynności cywilno–prawnych to opłata, którą należy wnieść przy zakupie samochodu. Wynosi 2% kwoty transakcji, czyli w tym przypadku ceny samochodu. Co dokładnie trzeba zrobić? Wypełnić deklarację PCC–3, złożyć ją w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna sprzedaży, a następnie wpłacić wyznaczoną kwotę na konto danego urzędu. 

Ostatnia formalność, jaka czeka nas po zakupie auta, to rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. Przy zakupie auta używanego, jest to nazywane przerejestrowaniem na nowego właściciela. Mamy na to 30 dni od daty zakupu samochodu. Do zarejestrowania samochodu potrzebujemy jeszcze jednego obowiązkowego elementu – ważnego przeglądu technicznego. Można go dokonać w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Ważny przegląd jest także niezbędny do poruszania się samochodem na co dzień. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%