Zamknij

Zarządzanie najmem – czym jest i jak się do tego zabrać?

08:43, 13.01.2022 | materiał partnera

Sposobów inwestowania zgromadzonych pieniędzy jest mnóstwo. Jednym z najpowszechniejszych metod jest zakup nieruchomości. Niezależnie od warunków, nieustannie cieszy się dużą popularnością. Wyraźnie mogliśmy zaobserwować tą tendencję podczas pandemii, która wywróciła do góry nogami życia większości z nas. Oprocentowanie kredytów istotnie spadło. Tego samego nie możemy powiedzieć o kosztach najmu, które poszybowały w górę. Z tego powodu, zakup nieruchomości w tym celu to rewelacyjny sposób na ulokowanie posiadanych oszczędności. Wiele sporządzonych analiz rynku potwierdza, że warto zainteresować się tą formą inwestycji. Jednak należy podkreślić, że mimo wszystko nie jest to prosta do przeprowadzenia transakcja, a pułapek, które na nas czekają jest cały szereg. Wymaga to od nas dużej dawki zaangażowania i wysiłku, aby finalny efekt był taki jakiego oczekujemy. Jeśli zależy nam na wiarygodnych najemcach, którzy nie będą stwarzać zagrożenia chociażby pod względem regularnego uiszczania opłat, warto zastanowić się nad podjęciem współpracy z agencją nieruchomości. Do jej obowiązków należy między innymi zarządzanie najmem.

W poszukiwaniu najemców

Zarządzanie najmem stanowi usługę, która jest dość nową możliwością w szerokim wachlarzu czynności świadczonych przez agencje nieruchomości. Jednak z roku na rok jest coraz bardziej doceniana przez osoby, które posiadają mieszkania na wynajem. To przede wszystkim kompleksowa pomoc na każdym z etapów wynajmu lokalu. Za jej początek możemy uznać tworzenie oferty, która ma trafić na odpowiednie strony w Internecie. Pośrednik odpowiedzialny jest za wykonanie zdjęć pokazujących mieszkanie w jak najlepszym świetle, a także sporządzenie szczegółowego opisu. Dzięki temu, zyskujemy gwarancję, że znajdą się tam wszystkie, niezbędne informacje, co w konsekwencji doprowadzi to do dużego zainteresowania wśród osób poszukujących mieszkania. W momencie, gdy na horyzoncie pojawią się interesariusze, to właśnie agent będzie odpowiedzialny za pokazanie im mieszkania. Co więcej, zweryfikuje potencjalnych najemców tak, aby upewnić się, że nie będą stwarzać żadnych problemów. Na końcu pośrednik sporządzi komplet dokumentów, które otrzyma każda ze stron.

Kiedy najemca postanawia się wyprowadzić

Zarządzanie najmem może kojarzyć się jedynie z samą usługą znalezienia odpowiednich lokatorów i podpisaniu z nimi umowy. Jednak w rzeczywistości, agencja nieruchomości uczestniczy także podczas całego okresu oraz ewentualnego wypowiadania umowy. Do obowiązków pośrednika będzie należało zajęcie się finansami, czyli weryfikowaniem czy opłaty są dokonywane na czas. Możemy dodatkowo zdecydować się na regularne sprawdzanie stanu wynajętego mieszkania. Ponadto, dostępna jest również usługa obejmująca pozbywanie się pojawiających usterek. Dzięki temu, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy jakimikolwiek problemami. W momencie, gdy dojdzie do rozwiązania umowy, a najemcy opuszczają lokal, agencja nieruchomości zadba o to, aby wyglądało ono tak jak na samym początku. W konsekwencji, zyskamy gwarancję na szybkie znalezienie nowych lokatorów.

Ile nas to kosztuje?

Standardowa opłata, którą należy uiścić za usługę zarządzania najmem mieści się pomiędzy 7%, a 15% miesięcznego przychodu. Różni się ona w zależności od zakresu czynności jakie powierzyliśmy agencji, a także od ilości lokali, które oddaliśmy w ich ręce. Poszukując pośrednika, który spełni nasze oczekiwania, warto zwrócić uwagę czy kwota obejmuje znalezienie najemcy, a także czy jesteśmy zobligowani do zapłacenia prowizji. Może zdarzyć się tak, że niektóre agencje pobierają ją nawet wtedy, gdy lokal stoi pusty. Inne wymagają jedynie połowy kwoty, a jeszcze inne w całości z niej rezygnują. W zależności od tego na jaką formę najmu się decydujemy, należy mieć z tyłu głowy, że wybierając krótkoterminową formę, koszty ze strony agencji wzrosną do 20%/30% ceny za pobyt. Tak więc dokładna analiza umowy i cennika to postawa do tego, żeby zdecydować się na współpracę z agencją, która spełni nasze wymagania.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%