Zamknij

Soczewki kontaktowe i... sport

15.18, 11.02.2022 materiał partnera Aktualizacja: 10.00, 02.03.2022

Niektórym osobom wydaje się, że wada wzroku może powodować, że niedostępne dla nich stają się pewne aktywności i czynności. Głównie chodzi tu np. o możliwość uprawiania sportu. Faktycznie, jest w tym sporo racji, ale też zależy to od tego, jaki rodzaj korekcji wzroku stosujemy. Okazuje się, że właśnie od niego może zależeć, czy ulubiony sport pozostaje w naszym zasięgu czy też nie.

Przekonaj się do soczewek kontaktowych

Najczęściej wybieranym sposobem korekcji wzroku są bez wątpienia okulary. I w nich faktycznie ciężko uprawiać niektóre sporty, inne z kolei są wręcz niemożliwe, ze względów bezpieczeństwa – jak chociażby te, w których konieczne jest noszenie kasku czy gogli ochraniających oczy. Tymczasem wystarczy zamienić okulary na soczewki kontaktowe, by problem praktycznie przestał istnieć. W przeciwieństwie do okularów nie zsuwają się z nosa przy gwałtownych ruchach, nie powodują dyskomfortu, gdy skóra mocno się poci, bez problemu można je założyć razem z kaskiem.

Soczewki zapewniają też lepsze pole widzenia, a w przypadku np. zderzenia z przeciwnikiem nie rodzą możliwości zranienia czy uszkodzenia narządu wzroku. Co ciekawe, o czym wiele osób nie wie, w soczewkach kontaktowych można nawet pływać. Oczywiście pewnymi zastrzeżeniami, bo inaczej pod tym względem wypadają soczewki miesięczne a inaczej jednodniowe.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

O tym, jakie szkła kontaktowe będą w naszym przypadku najlepsze, decyduje zarówno tryb życia, jak i indywidualne predyspozycje, stan zdrowia czy też zalecenia specjalisty – optometrysty lub lekarza okulisty. Nie każda osoba może nosić soczewki i nie zawsze takie same. Np. w przypadku uczulenia na silikon konieczne jest korzystanie z soczewek hydrożelowych, a osoby o oczach wrażliwych i skłonnych do podrażnień chętniej sięgają po soczewki jednodniowe. Dlaczego? Otóż możemy wyróżnić dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych.

Pierwsze z nich przeznaczone są do noszenia przez jeden dzień. Założone rano i noszone przez 12-15 godzin, po zdjęciu są po prostu wyrzucane. Są uważane za najbardziej higieniczne i przyjazne dla oka. Właśnie ten typ soczewek wybierany jest także przez osoby noszące na co dzień okulary, a soczewki zakładające na określone okoliczności. W tym również na czas uprawiania sportu czy aktywności fizycznej. Mecz towarzyski, dłuższy bieg czy wymagający trening, w czasie którego okulary zwyczajnie przeszkadzają, z soczewkami jednodniowymi okazuje się już bezproblemowy. Również te soczewki odpowiednie są do pływania – jako jedyne. Zakładamy je na basen , do aquaparku czy do sauny, a po zdjęciu wyrzucamy. Soczewki miesięczne nie powinny być używane w takich okolicznościach. Z uwagi na koszt jednej pary warto postawić na rozwiązania niedrogie, ale wysokiej jakości – np. soczewki EyeLove, oferowane przez sklep BezOkularow.pl, będą bardzo dobrym wyborem.

Innym rodzajem soczewek są tzw. miesięczne. Te z kolei przeznaczone są do noszenia przez 30 dni, a po zdjęciu wymagają oczyszczenia i przechowywania w pojemniczku. Można też, jeśli są to soczewki miesięczne o tzw. trybie przedłużonym, nosić je przez kilka dni (do 30) bez przerwy nie zdejmując nawet do snu. To też bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są często aktywne fizycznie, regularnie uprawiają sport czy chodzą na siłownię i dla których okulary byłyby przeszkodą czy dyskomfortem. Soczewki miesięczne są też sporo tańsze niż ich jednodniowe odpowiedniki, co nie jest bez znaczenia.

Reasumując – uprawiasz sport, lubisz aktywność fizyczną i masz wadę wzroku? Zainteresuj się soczewkami kontaktowymi. To może być wybór idealny dla ciebie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%