Zamknij

Cięcie laserowe blach – przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej

13.55, 23.02.2022 materiał partnera Aktualizacja: 13.55, 23.02.2022

Laserowe cięcie blachy stanowi szybki i dokładny sposób obróbki. Chcąc uzyskać wysoką jakość, trzeba zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem. Najczęściej stawia się na lasery CO2 oraz Fiber. Czym różnią się te rozwiązania?

W latach 80. XX w. stosowano głównie lasery CO2. Obecnie w powszechnym użyciu są również lasery fibrowe. Korzysta z nich wiele firm, w tym stomilex.pl. Co lepiej się sprawdza? Jaka technologia charakteryzuje się wyższą wydajnością?

Cięcie laserowe blach – jakie technologie są dostępne na rynku?

W laserze CO2 źródłem wiązki jest mieszanina gazów (dwutlenku węgla, azotu, helu). Laser Fiber wykorzystuje natomiast technologię światłowodową. Jego działanie bazuje na przeprowadzeniu wiązki przez włókno optyczne. Wytworzone w ten sposób promieniowanie pozwala na obróbkę blach o dowolnej powierzchni.

Lasery Fiber charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Zużywają mniej energii w porównaniu do technologii CO2.  Cechują się niską długością fali oraz wysoką gęstością energii. Dzięki temu działają wydajnie i precyzyjnie. Do ich zalet należy również stosunkowo cicha praca. Z kolei lasery CO2 odznaczają się brakiem ograniczeń w kwestii mocy minimalnej. Wykonawcy cenią je także za szeroki zasięg ogniskowej.

Laserów CO2 używa się do cięcia:

- tworzyw sztucznych i materiałów nieżelaznych,

- różnorodnych metali,

- grubych blach (nawet do 40 mm).

Urządzenia nie nadają się jednak do obróbki miedzi, aluminium oraz mosiądzu.

Lasery fibrowe stosuje się do obróbki:

- miedzi,

- mosiądzu,

- stali konstrukcyjnej,

- aluminium,

- stali kwasoodpornych.

Lasery CO2 i fibrowe

Warto wiedzieć, że laserowe cięcie blachy wymaga wyboru odpowiedniej technologii. Jakie rozwiązanie lepiej się sprawdza? Poniżej krótkie podsumowanie:

Laserowe cięcie blachy – główne różnice

Lasery Fiber wyróżniają się dużą dokładnością i wydajnością. Do ich zalet zaliczają się również niskie koszty eksploatacji. Dodatkowo urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Niezbędne jest usuwanie smarów i pyłków po skończonej pracy. Przestrzeganie zaleceń producenta pozwala na długoletnie użytkowanie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%