Zamknij

Przyczepa czy kamper - co wybrać?

14:22, 26.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Podróżowanie z własnym “domem” jest niezwykle popularne na zachodzie Europy, a trend powoli dociera także do Polski. Miłośnicy tego rodzaju odpoczynku mają do wyboru kampery, czyli domy na kółkach oraz przyczepy, które doczepia się do samochodu za pomocą haka. Które z tych rozwiązań jest wygodniejsze?

Kamper - zalety i wady

Kamper idealnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy często przemieszczamy się z miejsca na miejsce, a pobyt w określonej lokalizacji trwa 1-2 dni. Kamper umożliwia nam również nocowanie w dowolnym miejscu - oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to miejscowe prawo. Wystarczy rozstawić się na przydrożnym parkingu, nie musimy szukać campingów. Kamper umożliwia również przejazd z dodatkową przyczepą, np. na motocykle.

Jeśli chodzi o wady, główną z nich są gabaryty takiego pojazdu. Decydując się na górskie trasy czy przejazd przez mniejsze miejscowości, możemy mieć problem z poruszaniem się tak dużym samochodem. Zawsze możemy zabrać ze sobą rowery czy wspomniane motocykle, ale takie rozwiązanie okaże się problematyczne, jeśli będziemy chcieli wybrać się na wycieczkę całą rodziną.

Zasadniczą wadą kamperów są także koszty - zarówno zakupu, jak i utrzymania. Dlatego decydując się na zakup kampera, warto poszukać m.in. najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia: https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

Przyczepa - zalety i wady

Podstawowym plusem przyczepy jest możliwość odłączenia jej od samochodu. Wystarczy odpiąć przyczepę i zostawić ją na campingu, a na wyjazdy wybierać się wyłącznie samochodem osobowym. To oznacza większą wygodę, łatwiejsze parkowanie i mniejsze zużycie paliwa, a także brak konieczności “przygotowywania” przyczepy do każdego wyjazdu, tj. chowania wszystkich przedmiotów do schowków. Przyczepa jest również tańszym wyborem niż kamper.

Wady? Po pierwsze, przyczepa sprawdzi się wyłącznie w sytuacji, gdy wyjeżdżamy w określone miejsce i pozostajemy w nim przez 1-2 tygodnie. Ciągłe rozstawianie, podłączanie i odłączanie przyczepy jest niezwykle uciążliwe i czasochłonne. Sam przejazd z przyczepą jest również trudniejszy, niż ma to miejsce w przypadku kampera.

Co więcej, przyczepy często mają znacznie gorsze wyposażenie niż kampery. W większości przypadków możemy rozstawić się wyłącznie na campingu, gdzie mamy dostęp do wody, prądu czy pryszniców. Przyczepa raczej nie sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie dużą swobodę.

Podsumowując, podczas podejmowania ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale i sposób, w jaki spędzamy wakacje.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone