Zamknij

Foteliki samochodowe – jak je dostosować do wzrostu i wagi dziecka?

07:30, 18.04.2019 | artykuł sponsorowany

Faktem jest, że nie ma możliwości, aby posłużyć jednym, uniwersalnym fotelikiem, który będzie spełniał swoją rolę od momentu narodzin, aż do dwunastego roku życia dziecka. Jako, że dzieci bardzo szybko rosną w tym okresie, różnice występujące w ich budowie anatomicznej są spore. Wybierać można, między kilkoma grupami fotelików, które dostosowane są do stopnia rozwoju dziecka.

Segment pierwszy

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. Wyróżnia się dwie grupy:

  • - Grupa 0 – przeznaczona dla dzieci do 10kg.
  • - Grupa 0+ - przeznaczone dla dzieci do 13kg.

Ten segment fotelików, nadaje się najlepiej dla niemowląt i noworodków, do około 13 miesiąca życia. Najważniejszym aspektem jest jednak waga oraz wzrost. Sygnałem, że czas zmienić fotelik, jest sytuacja, kiedy główka dziecka wystaje już poza oparcie. Foteliki samochodowe tego typu, charakteryzują się tym, że swoim wyglądem bardzo przypominają kołyskę. Często, dlatego też pełnią one dodatkowo funkcję kołyski. Specjaliści podkreślają jednak, że nie jest to ich faktyczne przeznaczenie, więc dwie godziny to maksymalny czas, jaki mogą w nim przebywać.

Bez względu na to, czy fotelik samochodowy może być już zmieniony dziewięciokilogramowemu dziecku, powinno się tego unikać. Jazda tyłem do kierunku jazdy, jest znaczne bezpieczniejsza. Jeżeli dojdzie do zderzenia czołowego, powstająca wówczas siła rozkłada się dzięki fotelikowi na powierzchni pleców dziecka. Odpowiednio chroniona jest wówczas głowa oraz szyja. W Szwecji, jazda tyłem do kierunku jazdy jest stosowana nawet u dzieci, które mają już około 3-4 lata, do czego wykorzystywane są specjalne foteliki samochodowe. Śladem Szwedów, bardzo szybko poszli m.in. Australijczycy, czy też Amerykanie. W Polsce, jeszcze nie tak dawno, taką możliwość mieli tylko posiadacze nowszych modeli marki Volvo. Aktualnie, wygląda to nieco lepiej i firmy coraz częściej stawiają na takie rozwiązanie.

Podczas, gdy wykorzystujemy fotelik grupy 0 lub 0+, należy pamiętać o tym, że nie wolno ich używać na przednim siedzeniu. Spore zagrożenie może bowiem stanowić poduszka powietrzna dla pasażera. Jej działanie, opiera się na otwarciu z ogromną prędkością, przez co może uderzyć w tył fotelika i wywołać wstrząs mózgu u dziecka, a w konsekwencji nawet śmierć. Dodatkowo, kategorycznie zabrania się montażu fotelika tego typu, przodem do kierunku jazdy.

Coraz większą popularność zyskują specjalne gondole wózków, które są także przystosowane do montowania w pojazdach. Są one w stanie zagwarantować dziecku wygodę, przy jednoczesnych względach bezpieczeństwa. Decyduje się na nie spora część rodziców, ponieważ dla noworodków klasyczny fotelik wydaje się być zbyt duży. Świetnym rozwiązaniem, lepszym niż gondola, może być też specjalna wkładka do fotelika. Wszelkie odstępstwa od stosowania fotelika samochodowego, powinny mieć medyczne podłoże. W wielu przypadkach, dzieci nie mogą po prostu podróżować w innej pozycji niż leżącej. Specjalnie na takie ewentualności, zostały zaprojektowane łóżeczka samochodowe.

Segment drugi

Foteliki samochodowe montowane przodem do kierunku jazdy, dzielą się na trzy grupy:

  • - Grupa I – przeznaczona dla dzieci o wadze między 9, a 18kg.
  • - Grupa II – przeznaczona dla dzieci o wadze od 15 do 25kg lub między 15, a 36kg.

Trzecia grupa fotelików, które nadają się dla dzieci od 22 do 36kg, nazywane są też podwyższeniami. Mają one za zadanie odpowiednie pozycjonowanie pasów bezpieczeństwa. Co istotne, nie mogą one przechodzić ani przez brzuch, ani przez szyję dziecka. Eksperci w tej dziedzinie rekomendują, aby stawiać na podwyższenia, które posiadają wysokie oparcie i dobrze rozbudowany zagłówek. Jest to bardzo skuteczna ochrona, jeżeli doszłoby to zderzenia bocznego. Nie można jednak liczyć na pełne bezpieczeństwo, jeżeli podwyższenie nie posiada oparcia i zagłówka. Renomowani producenci mając to na uwadze, coraz częściej rezygnują z rozwiązania, które umożliwia odłączania oparcia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone