Absolwenci filologii klasycznej, angielskiej, japońskiej czy niemieckiej bardzo często zatrudniają się w charakterze tłumacza. Jest to praca nie tylko satysfakcjonująca, ale także związania z dość wysokim wynagrodzeniem, dlatego warto zastanowić się nad zdobyciem specjalizacji w tym zawodzie.

Gdzie może pracować tłumacz?

Wielu osobom praca tłumacza kojarzy się przede wszystkim z przekładaniem książek na inny język. Obecnie jednak daje ona znacznie więcej możliwości, z których płyną finansowe korzyści. Do obowiązków tłumacza może należeć:

  • tłumaczenie artykułów,
  • przekładanie na inny język treści stron www,
  • tworzenie kampanii reklamowych w obcym języku.

W zależności od zakresu pracy doświadczeni specjaliści mogą pochwalić się wynagrodzeniem w wysokości 7900 zł netto. Warto podkreślić, że tłumacze często pracują w oparciu o umowę o dzieło, dlatego wartość miesięcznej wypłaty jest zależna od ilości i charakteru zrealizowanych zleceń.

Nie tylko język angielski

Obecnie poszukiwani są tłumacze nie tylko angielskiego, ale także mniej popularnych języków. Osoby biegle posługujące się włoskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, japońskim czy francuskim nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych propozycji współpracy. Często znajdują zatrudnienie w branży IT, specjalizując się w tłumaczeniu treści stron internetowych. Nierzadko ich działalność jest ściśle związana z pozycjonowaniem witryn www. Do pracy tłumacza może należeć nie tylko przetłumaczenie danego tekstu, ale także przeredagowanie go w taki sposób, aby jego treść była unikalna. Wielu absolwentów obcych filologii specjalizuje się w tej działalności, ale w tym charakterze pracują także osoby po kursach językowych.

Komfort pracy

Zawodowi tłumacze zazwyczaj pracują w domu, ponieważ do realizacji zlecenia potrzebują wyłącznie dostępu do komputera. Dla wielu osób jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie jeśli komuś zależy na elastycznym czasie pracy. Warto podkreślić, że w charakterze tłumacza bardzo często pracują freelancerzy.