Zamknij
REKLAMA

Urlop okolicznościowy – kiedy i jak z niego skorzystać?

07:42, 29.10.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Jednym z przywilejów związanych z zatrudnieniem na umowę o pracę jest urlop okolicznościowy. Okazji do jego wykorzystania jest wiele. Na każdą z nich przysługuje inny rodzaj urlopu okolicznościowego. Co ważne – za każdym razem są to płatne dni wolne od pracy.

Płatne, czyli do wynagrodzenia

Przy umowie o pracę każdy urlop jest płatny. Nie ma znaczenia, czy ma on charakter wypoczynkowy, czy też okolicznościowy – w obu przypadkach naliczane są zarobki. Ich wysokość szybko można sprawdzić sięgając po kalkulator wynagrodzeń.

Jak od każdego dnia pracy, również w przypadku urlopu okolicznościowego naliczane są składki odprowadzane przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczka na podatek dla Urzędu Skarbowego. W obliczeniu wszystkich należności pomoże kalkulator brutto i netto.

Ile dni wolnych i przy jakiej okazji?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o jedno lub dwudniowy, płatny urlop okolicznościowy. Podstawą do skorzystania z tego przywileju może być np. ślub, narodziny dziecka lub śmierć członka rodziny.

O dni wolne pracownik może poprosić również w przypadku, gdy np. musi zrobić pracownicze badania lekarskie, chce honorowo oddać krew lub zobowiązany jest stawić się przed sądem w charakterze świadka.

Ile dni wolnych przy jakiej okazji?

Wymiar płatnego urlopu okolicznościowego różni się w zależności od okazji, przy jakiej zostanie on wykorzystany. Ślub dziecka oraz śmierć członka rodziny są okolicznością, przy której pracownikowi przysługuje jeden dzień wolny od pracy. Dwa dni płatnego urlopu okolicznościowego otrzyma z okazji własnego ślubu, narodzin dziecka lub śmierci i pogrzebu członka najbliższej rodziny.

Pracodawca może zażądać od nas dokumentu potwierdzającego okoliczność, przez którą nie stawimy się w miejscu pracy. Może to być np. odpis aktu małżeństwa lub urodzenia dziecka albo akt zgonu członka rodziny. Nie może też odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz