Zamknij

Wynagrodzenie nie tylko za dzień w pracy

09:45, 30.10.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Istnieją okoliczności, na podstawie których pracownikowi przysługuje wynagrodzenie mimo braku aktywności zawodowej z jego strony. To m.in. urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie, przestój w firmie, skrócony okres wypowiedzenia oraz przywileje związane z ciążą, pielęgnacją i opieką nad małym dzieckiem. O tym, że pracownikowi przysługuje pensja również za dzień, w którym nie stawia się on w miejscu pracy, mówią odpowiednie przepisy prawa.

Oblicz pensję kalkulatorem wynagrodzeń

Jednym z najprostszych narzędzi do obliczania, jak duże zarobki będą naszym udziałem w danym miesiącu, jest kalkulator wynagrodzeń. Z jego pomocą szybko i bezbłędnie zsumujemy przepracowane godziny, dni urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego i pozostałe należności wynikające ze stosunku pracy. Kalkulator brutto netto obliczy dodatkowo wysokość składek, jakie należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczki na podatek dochodowy.

Kiedy wynagrodzenie bez obecności w pracy?

Urlop wypoczynkowy to jedna z najczęściej występujących okoliczności uprawniających do pobierania przy nieobecności w pracy. Za każdy dzień urlopu przysługuje stawka odpowiednia tej, jaką otrzymuje się wykonując obowiązki.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia wiąże się z obliczeniem wynagrodzenia na zasadach identycznych, jak przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pracownica spodziewająca się dziecka lub karmiąca piersią ma pensję chronioną prawem. Oznacza to, że nawet po oddelegowaniu jej na mniej uciążliwe stanowisko lub zwolnienie z obowiązku pracy, jeśli jest to niemożliwie, nie może wiązać się z obniżeniem jej wynagrodzenia.

W firmach zdarza się przestój w pracy. Jeśli nie wynika on z przyczyn leżących po stronie pracownika, nie można pozbawić go wynagrodzenia. To 60% codziennej stawki, o ile warunki umowy o pracę nie mówią o tym inaczej. Miesięczna pensja przy przestoju nie może być niższa niż płaca minimalna.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz