Wielu z nas decyduje się na zakup kominka domowego nie mając pojęcia o jego prawidłowej eksploatacji. W konsekwencji tego często doprowadzamy do jego zaniedbania co wiąże się z nieprawidłowym działaniem kominka, a nawet uszkodzeniami. Jeżeli chcesz w pełni cieszyć się takim dobrem, jakim jest kominek domowy – powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami prawidłowej eksploatacji komina domowego. Zapraszamy do artykułu.
Paliwo kominkowe
Pierwszym aspektem prawidłowego korzystania z kominka jest jego paliwo. Różni się ono w zależności o zakupionego rodzaju kominka, ale w większości jest to drewno. I to nie byle jakie! Przede wszystkim drewno powinno być pochodzenia liściastego. Paląc drewnem iglastym doprowadzimy do produkowania dodatkowych zanieczyszczeń, a poza tym eksploatacja będzie znacznie droższa, gdyż drewno iglaste spala się znacznie szybciej. Poza tym odpowiednia powinna być również wilgotność użytego drewna. Nie powinna ona przekraczać 20%. Aby uzyskać taką wartość, drewno powinno przeleżeć około dwóch lat w suchym miejscu. Zbyt mokre drewno również będzie prowadziło do produkcji dodatkowych zanieczyszczeń, co oczywiście negatywnie wpłynie na żywotność naszego kominka.
Sposób rozpalania
Również sam sposób rozpalania jest bardzo ważny w prawidłowej eksploatacji. Jeżeli zaopatrzyliśmy się już w odpowiedni rodzaj i stan drewna, rozpalanie zaczynamy z góry. Większe części drewna układamy na samym dole, a mniejsze rozpalamy od góry paleniska. Co da nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim będzie produkowało to mniej dymu, co będzie świetnym rozwiązaniem dla naszego kominka. Ma to również wpływ na czas palenia w kominku. Wówczas nie będziemy musieli często podkładać opału do paleniska, a ciepło wydzielane przez kominek utrzyma się maksymalnie długo. A to jest właśnie celem tego zakupu!
Ważny jest również sposób gaszenia ognia. Nie można tutaj używać wody. Trzeba pozwolić kominkowi samoczynnie wypalić całe paliwo w postaci drewna. Wówczas nasz nowy kominek będzie odpowiednio funkcjonował przez wiele lat.
Konserwacja
Jak się można domyślać, kominek wymaga również odpowiedniej konserwacji. Kominki z reguły wyposażone są w szyby, które można myć dopiero gdy całkowicie ostygną. Wówczas do mycia możemy użyć ciepłej wody i odpowiednich, delikatnych detergentów – najlepiej zalecanych przez producenta. Po zakończeniu sezonu grzewczego, kominek należy poddać odpowiedniemu przeglądowi. Przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowe wymagają dokładnych oględzin przez odpowiedniego specjalistę. O wszelkie tego typu kwestie warto popytać specjalistów od kominków w Katowicach. Poza tym kominek powinien zostać sprawdzony przez kominiarza. Jest to bardzo ważne nie tyle co na wzgląd kominka, ale na nasze zdrowie i bezpieczne korzystanie z takiego rozwiązania, jakim jest kominek domowy.
Eksploatacja kominka nie jest skomplikowana, ale jego odpowiednia konserwacja jest niezwykle ważna. Jeżeli zdecydowałeś się na kominek – bądź odpowiedzialny i zadbaj o bezpieczeństwo domowników, aby w pełni cieszyć się z ciepła kominka domowego!