W dzisiejszym świecie koncerny kosmetyczne oferują rozmaite produkty do pielęgnacji skóry. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie? Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie składu kosmetyków. Jakie surowce kosmetyczne są warte naszej uwagi?

Czy konserwanty mogą być dobre?

To pytanie jest bardzo ważne w kontekście nie tylko żywności, ale i kosmetyków. Pojawiają się one bowiem w większości produktów, ze względu na swoje cenne właściwości. Konserwanty zapewniają bowiem stabilność mikrobiologiczną produktów kosmetycznych. Zapobiegają bowiem rozwojowi drobnoustrojów. Dzięki temu produkowane preparaty mają dłuższy okres przydatności do użytku. Surowce kosmetyczne są bowiem pożywką dla wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii. Gdyby tak skażony produkt dotarł do klienta, to jego zastosowanie mogłoby doprowadzić do poważnej infekcji, czy reakcji alergicznej. W takim wypadku konserwanty pełnią bardzo ważną i przydatną rolę. Problem pojawia się, gdy producenci stosują je w nadmiarze do innych celu. Mamy tu na myśli chociażby poprawę koloru produktu czy zintensyfikowanie jego zapachu. Czytanie etykiet preparatów może więc uchronić nas przed sięgnięciem po kosmetyki niskiej jakości.

Naturalne surowce kosmetyczne – z czego są uzyskiwane?

Rezygnacja z substancji chemicznych stosowanych przy produkcji kosmetyków staje się coraz chętniej wybieraną drogą przez koncerny kosmetyczne. W naturze mamy bowiem tak wiele surowców o rozmaitych właściwościach, że aż nie sposób wykorzystać ich przy produkcji kosmetyków. Pozyskuje się je chociażby z owoców, kwiatów, kory, kłączy, czy korzeni roślin. Tego typu surowce kosmetyczne aktywne biologicznie mają najlepsze działanie na organizm człowieka. Nie powodują bowiem skutków ubocznych i docierają w głąb skóry, rzeczywiście poprawiając jej stan. Naturalne surowce kosmetyczne przyjmują najczęściej postać olejków i olei. Aby rzeczywiście były bezpieczne dla człowieka, muszą być one pozyskiwane z terenów czystych ekologicznie. Zbiory takich surowców nie mogą też wpływać negatywnie na ekosystem. Wiedzą o tym doskonale dystrybutorzy tego typu produktów. Jednego z nich znajdziesz w tym miejscu http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. O jakości sprzedawanych preparatów świadczą wówczas posiadane certyfikaty, które potwierdzają ścisłe przestrzeganie określonych europejskich norm. Dla firm kosmetycznych jest to niezwykle cenna wskazówka.

Surowce kosmetyczne – olejki i oleje

Wspomniane już wcześniej olejki i oleje naturalne są bardzo rozbudowaną grupą surowców kosmetycznych. Wiele z nich uzyskuje się wyłącznie w kilku miejscach na ziemi. Każdy z nich posiada cenne właściwości, które decydują o ostatecznych cechach danego kosmetyku. Wśród olejków znajdziemy takie surowce kosmetyczne jak olejek z drzewa herbacianego, różany, czy rumiankowy. Odpowiadają one za łagodzenie podrażnień, dezynfekcję, czy oczyszczanie skóry. Oleje naturalne natomiast regenerują skórę, odżywiają ją i cofają procesy starzenia. Do tej grupy zaliczymy chociażby olej arganowy, marula, czy masło shea.