Zakup używanego samochodu to codzienność w Polsce. Rynek wtórny jest znacznie korzystniejszy cenowo od pierwotnego, a pojazdy często nie tracą na jakości względem nieużywanych egzemplarzy. Jeśli już wybrałeś wymarzony samochód, a także dogadałeś się z prywatnym sprzedawcą co do kwoty i warunków, zostało Ci jeszcze kilka formalności do załatwienia. O czym musisz pamiętać po kupnie używanego auta?
Podstawowy dokument: umowa kupna sprzedaży samochodu
Transakcja, jaką jest zakup i sprzedaż samochodu wymaga podstawy prawnej. W tym przypadku będzie nią umowa kupna sprzedaży samochodu, jeśli kupujemy go od osoby prywatnej. Po ustaleniu warunków oraz ceny samochodu przystępujemy do sporządzenia umowy. Można sugerować się znalezionymi w internecie wzorami, ale trzeba pamiętać o najważniejszych elementach. Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać dane o sprzedającym i kupującym, takie jak:
- Imię, nazwisko,
- Nr PESEL,
- Adres zameldowania,
- Nr dowodu osobistego.
Dodatkowo, aby później móc spokojnie dochodzić swoich praw, należy zadbać o szczegółowe dane samochodu. Na umowie kupna sprzedaży powinien się znaleźć:
- Nr VIN samochodu,
- model,
- rocznik,
- Nr rejestracyjny,
- przebieg.
Warto zawrzeć także informację o wyposażeniu samochodu (dodatkowe kluczyki, gaśnica, kamizelka, radio) nabywanym razem z nim.
Czas na kolejny wydatek. Wykup ubezpieczenie OC
Następnie czeka nas trochę komplikacji. Każdy samochód w naszym kraju musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Nabywając pojazd od osoby prywatnej, możesz przejąć polisę od poprzedniego właściciela, a ten w ciągu 14 dni zgłosi to do firmy ubezpieczeniowej i dane zostaną podmienione. Może wówczas wystąpić rekalkulacja składki – nie musisz się jednak martwić jak obliczyć OC, gdyż ubezpieczyciel sam dokona niezbędnych kalkulacji.
Istnieje także opcja rezygnacji z dotychczasowej polisy ubezpieczeniowej. Może się to odbyć przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu, ale też w późniejszym czasie. Sprawdź najpierw, czy Ci się to opłaca. Oblicz OC i AC w kalkulatorze mfind.pl i wybierz ofertę z najniższą ceną, dopasowaną do parametrów samochodu oraz Twoich danych. Nie musisz już się zastanawiać, jak obliczyć OC – porównywarka ubezpieczeń zrobi to za Ciebie w ciągu kilku minut.
Rejestracja samochodu i PCC
Czym jest PCC? Podatek od czynności cywilno–prawnych to opłata, którą należy wnieść przy zakupie samochodu. Wynosi 2% kwoty transakcji, czyli w tym przypadku ceny samochodu. Co dokładnie trzeba zrobić? Wypełnić deklarację PCC–3, złożyć ją w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna sprzedaży, a następnie wpłacić wyznaczoną kwotę na konto danego urzędu.
Ostatnia formalność, jaka czeka nas po zakupie auta, to rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. Przy zakupie auta używanego, jest to nazywane przerejestrowaniem na nowego właściciela. Mamy na to 30 dni od daty zakupu samochodu. Do zarejestrowania samochodu potrzebujemy jeszcze jednego obowiązkowego elementu – ważnego przeglądu technicznego. Można go dokonać w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Ważny przegląd jest także niezbędny do poruszania się samochodem na co dzień.