Zarówno okna drewniane, jak i drewniano - aluminiowe to znakomita technologia - tutaj każdy wybór będzie dobry. Jednak może być jeszcze lepszy. Jeśli typ okien perfekcyjnie dopasujesz, np. do stylu, w jakim utrzymany jest nowo powstający budynek. Sprawdzamy podobieństwa i różnice w obu rodzajach okien. Jeśli planujesz montaż okien, to może wyraźnie ułatwić Ci wybór konkretnego rozwiązania.

Drewniana konstrukcja

Zarówno okna drewniane, jak i drewniano - aluminiowe posiadają drewnianą konstrukcję. I to jest pierwsza cecha łącząca okna, a jednocześnie zapewniająca im wyjątkową trwałość i wytrzymałość (jak wiemy, drewno to doskonały materiał konstrukcyjny z powodzeniem znajdujący zastosowanie w budownictwie od stuleci). Zatem w jednym i drugim rodzaju okien, rama wykonana jest z kilku warstw klejonego drewna (proces klejenia realizowany jest tutaj przy kontroli ułożenia słoja). A jakie gatunki drewna są najczęściej wykorzystywane w tego typu konstrukcjach? 

W konstrukcji okien, poza estetyką, istotne znaczenie mają właściwości konkretnego gatunku drewna warunkujące trwałość i wytrzymałość ramy. Gatunkami łączącymi te cechy są przede wszystkim drewno sosnowe, dębowe oraz egzotyczne drewno meranti. Na https://sokolka.com.pl/oferta/ znaleźliśmy interesujące propozycje w tym zakresie, w imponująco bogatej gamie kolorów. I to właśnie różnorodność kolorystyczna jest kolejną cechą łączącą dwa wymienione rodzaje okien.

Kolorystyka

Okna, zarówno drewniane, jak i drewniano - aluminiowe, występują w wielu wariantach kolorystycznych. Jednak wybór konkretnej barwy może determinować nie tyle rodzaj okna, co gatunek drewna, z jakiego wykonana zostanie rama. Poszczególne gatunki drewna umożliwiają także mniejsze lub większe wyeksponowanie naturalnego usłojenia. W tym przypadku fantastycznie sprawdzi się drewno sosnowe, które ma jasną barwę i stanowi doskonałą bazę dla wodnych lakierów lazurowych, tym samy pozwalając uzyskać efekt podkreślający naturalne usłojenie. Drewno dębowe jest jasne i posiada bardziej równomierną strukturę. Z kolei gatunek meranti jest wybierany najczęściej ze względu na swój oryginalny wygląd - jedna z jego popularnych odmian występuje w kolorze różowo-brązowym.

Wygląd okna od zewnątrz

Okna drewniano - aluminiowe wyposażone są w aluminiową nakładkę (specjalny profil mocowany do drewnianej ramy oraz do skrzydła okna). Takie rozwiązanie pozwala utrzymać elegancki, ciepły efekt dekoracyjny okna wewnątrz pomieszczenia, a nowoczesny i minimalistyczny na zewnątrz. I to właśnie podstawowa różnica pomiędzy wybranymi rodzajami okien. Drewniane sprawdzą się więc w architekturze klasycznej, w budynkach utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu, a także w oknach łukowych. Z kolei okna drewniano - aluminiowe będą dobrze prezentować się w nowoczesnych projektach z dużymi przeszkleniami i w przypadku okien o prostych kształtach.

Wybierając okna warto zatem mieć na uwadze, że połączenie drewna i aluminium wzmocni nowoczesny charakter budynku. Z kolei drewno może nieco ocieplić chłodną, betonową elewację.