Kredyt rolniczy może mieć postać celową. W takim wypadku uzyskane środki należy przeznaczyć na cel, który wskazaliśmy we wniosku kredytowym. Wśród polskich gospodarzy kredyty na zakup ziemi, zwierząt oraz maszyn i urządzeń rolniczych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wobec rosnących wymogów unijnych konieczne są coraz to nowe inwestycje. Zdobycie kredytu na dobrych warunkach pozwala realizować je szybciej i tym samym nie narażać się na dotkliwe kary związane z niedostosowaniem gospodarstwa do współczesnych regulacji.
Preferencyjny kredyt dla rolnika uzyskasz w banku współpracującym z ARiMR.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje częściową spłatę oprocentowania w przypadku kredytów rolniczych zaciąganych we współpracujących z nią bankach. Jest to świetna okazja do znacznego obniżenia kosztu inwestycji. Środki pozyskane z kredytu można przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia, które służy do prowadzenia produkcji rolnej. W tym sformułowaniu zawiera się także przechowywanie, magazynowanie i przygotowanie produktów rolnych do sprzedaży.
Lista banków, w których można starać się o kredyt rolniczy z dopłatą ARiMR, przedstawia się następująco:
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- SGB-Bank
- BNP Paribas Bank Polska
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Bank PEKAO S.A.
- Santander Bank Polska
Jak widać, możliwości są całkiem spore. Warto wiedzieć, że warunki kredytowania w poszczególnych bankach mogą różnić się między sobą marżą, oprocentowaniem i prowizją. Z tego względu warto porównać ze sobą kilka ofert, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy.
Kredytem preferencyjnym można także sfinansować zakup używanych maszyn i urządzeń i przywrócenie użyteczności sprzętu uszkodzonego w wyniku klęsk żywiołowych.
Inne typy kredytów rolniczych, którymi można sfinansować zakup maszyn i urządzeń.
Przyznanie kredytu dla rolnika na zakup maszyn z dopłatą jest uzależnione od bankowej oceny planu inwestycji. W przypadku preferencyjnych kredytów klęskowych należy z kolei przedstawić protokół oszacowania szkód. Jeśli nie udaje się uzyskać kredytów z częściową spłatą oprocentowania przez ARiMR, nie oznacza to jednak, że możliwości zostały wyczerpane.
Dobrą alternatywą dla kredytów jest leasing rolniczy. W takim wypadku można korzystać zarówno z nowych, jak i używanych urządzeń, w zależności od tego, jak wysokie koszty chcemy z tego tytułu ponosić. Warto rozważyć, czy po zakończeniu umowy chcemy automatycznie stać się właścicielem maszyny (leasing finansowy), czy też wolimy podjąć decyzję później (leasing operacyjny).
Niektóre banki oferują także inwestycyjne kredyty rolnicze, którymi można sfinansować zakup maszyn, choć nie wiąże się to z dopłatą. Kolejną opcją są kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.
W dokonaniu decyzji o wyborze najlepszej oferty rolnikom może pomóc profesjonalny doradca kredytowy. Najlepsi specjaliści współpracują z wieloma bankami, dzięki czemu są w stanie przedstawić wstępną ocenę potencjalnych możliwości już w czasie pierwszych minut rozmowy.