Smartfony stały się jedną z najbardziej istotnych części naszego życia i potężnymi narzędziami stanowiącymi naturalną ewolucję telefonów komórkowych, traktującymi dzwonienie i wysyłanie SMSów jedynie jako swoją standardową funkcję, a nie podstawę swojego działania. Odpowiedzią na ich ogromną popularność jest ogromna podaż tego produktu w sklepach elektronicznych i typowo telefonicznych - i choć jest ona zjawiskiem dobrym, bo większy wybór to również większe możliwości dobrania smartfona do własnych potrzeb, wprowadza ona mnóstwo wątpliwości. Jaki smartfon bowiem wybrać, by ten posłużył nam latami, przez cały okres użytkowania dając nam jego komfort, a jednocześnie dostęp do podstawowych funkcji?
Krok pierwszy - oczekiwania i budżet
Podstawą w wyborze smartfona https://www.maqsimum.pl/ dla siebie jest ustalenie własnych oczekiwań i wymagań względem niego - wytyczy nam to kierunek naszych poszukiwań i pozwoli wybrać odpowiedni model. Jeżeli sprzęt ten będzie przez nas użytkowany niemal wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMSów, a sporadycznie do korzystania z sieci społecznościowych, najważniejsza może się dla nas okazać trwałość jego baterii. Jeżeli z kolei mamy zamiar pracować na nim, liczyć się będzie dla nas jego szybkość i niezawodność, osiągana między innymi dzięki odpowiedniej ilości pamięci RAM.
Ważnym elementem pierwszych rozważań na temat smartfona jest ustalenie budżetu, jaki jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Powinien on korelować z naszymi oczekiwaniami, ale też sytuacją na rynku telefonicznym (a zatem średnimi cenami tego typu sprzętu).
Krok drugi - odpowiednie parametry smartfonu
Rzeczą kluczową w wyborze smartfona wbrew pozorom nie jest jego wygląd czy rozmiar, które są mocno indywidualną sprawą. Na komfort użytkowania go wpływ mają bowiem inne rzeczy, z których każda na wpływ na ergonomię użytkowania. Niezależnie od tego, jakie by one nie były, zwróćmy uwagę na takie elementy, jak:
- ekran - choć obecnie panuje moda na wyświetlacze o dużych przekątnych (oferujące też dużą przestrzeń roboczą), nie jesteśmy do nich ograniczeni; warto, abyśmy zadbali o to, aby smartfon dobrze leżał w dłoni, ale też był wyposażony w ekran czy o matrycy czy to IPS (najczęściej spotykana), czy też AMOLED (najlepsza, ale obecna niemal wyłącznie w droższych telefonach);
- system operacyjny - tak właściwie mamy tutaj dwie opcje - pozwalający na więcej Android, ale i stabilny oraz niezawodny iOS - ten drugi występuje tylko w smartfonach marki Apple;
- pamięć RAM - jeden z najistotniejszych elementów specyfikacji smartfona, wpływający na szybkość i sprawność jego pracy - im go więcej, tym bardziej komfortowe jest jego użytkowanie;
- procesor - najpopularniejszym procesorem używanym w smartfonach jest Qualcomm Snapdragon - on jest też używany za najbardziej wydatny; tym z średniej półki, również często obecnym w tego typu sprzęcie, jest MediaTek; część producentów stawia na autorskie produkcje, które często są ich odpowiednikami;
- bateria - choć jej zużycie zależy od naszej aktywności na telefonie, zadbajmy o jej odpowiednią pojemność, która pozwala jej działać dłużej; standardowa pojemność to 3000 mAh, jednak stawiając na większą (od 4000 w górę) mamy pewność jej wytrzymałości na przynajmniej dwa dni normalnego użytkowania.
Krok trzeci - porównanie
Posiadając już pojęcie na temat oczekiwań oraz podstawowych parametrów telefonu, możemy przejść do wyboru właściwego modelu, który spełnia większość naszych wymagań, a przy okazji pasuje do budżetu. Wybór jest na tyle duży, że na pewno pozwoli nam wytypować kilku "kandydatów" do roli naszego nowego smartfona https://www.mabo.info.pl/serwis-apple/. Wystarczy je porównać - nie tylko pod względem czysto technicznym, ale też między innymi patrząc na opinie na ich temat i recenzje profesjonalistów - i voila. Nowy smartfon możemy już zakupić.
Podsumowanie
Smartfon to współcześnie prawdziwe centrum dowodzenia każdego z nas. To za jego pośrednictwem dzwonimy i odbieramy połączenia głosowe, ale też przeglądamy sieci społecznościowe, odpowiadamy na e-maile, korzystamy z narzędzi pokroju kalkulatora, kalendarza i innych, a nawet śledzimy postępy w treningu, przygotowujemy prezentacje czy gramy w gry. Dobierzmy go więc odpowiednio do naszych potrzeb pamiętając, że sięgamy po niego każdego dnia. Warto, abyśmy czuli się przy tym komfortowo i nie narzekali na żaden jego aspekt.