Zamknij

Kasa fiskalna – co warto o niej wiedzieć?

13:30, 03.08.2020 | Materiał partnera
Skomentuj

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej musi posiadać kasę fiskalną. W praktyce oznacza to, że niemal każda, nawet mikro firma powinna posiadać takie urządzenie. Dlaczego na kasie fiskalnej nie warto oszczędzać? Na to i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Dlaczego nie warto oszczędzać na kasie fiskalnej?
Kasy fiskalna musi być dostosowana do potrzeb firmy
Za gotówkę czy w dzierżawę?
Ulga dla kupujących kasę online

Dlaczego nie warto oszczędzać na kasie fiskalnej?

Bardzo często prowadząc firmę, staramy się ciąć koszty i oszczędzać na wielu płaszczyznach. W niektórych sytuacjach jest to uzasadnione. Z całą pewnością przed dokonaniem większego zakupu, warto dokonać porównania cen w kilku miejscach i wybrać tą najkorzystniejszą. Są jednak produkty lub usługi, na których nie warto oszczędzać. Jedną z nich jest zakup kasy fiskalnej. Zakup dobrej kasy jest inwestycją na lata. Zakup taniego urządzenia może wydawać się oszczędnością, ale tylko pozornie. Kasy fiskalne to urządzenia dość skomplikowane a przy tym niezbędne w codziennej działalności. W przypadku awarii czas i pieniądze poświęcone na serwis, przestoje w firmie z pewnością będą nas kosztować więcej niż jednorazowy wydatek na markowy produkt. Jako ciekawostkę należy w tym miejscu wskazać, iż polskie kasy fiskalne słyną ze swojej jakości w całej Europie.

Kasy fiskalna musi być dostosowana do potrzeb firmy

Rozpoczynając działalność gospodarczą, należy zasięgnąć fachowej porady i upewnić się, czy kasa fiskalna będzie nam potrzebna, oraz jaka kasa jest wymagana. Przykładowo, firma, która osiągnęła w poprzednim roku obrót niższy niż 20 tysięcy złotych, jest zwolniona z obowiązku posiadania kasy. Nie ma również kasy uniwersalnej, a ponadto droga kasa z pełną funkcjonalnością wcale nie musi być nam potrzebna. Innego urządzenia będzie potrzebował sklep spożywczy, innego fryzjer a jeszcze inna sprawdzi się w taksówce.

Za gotówkę czy w dzierżawę?

Przed zakupem urządzenia, dobrze jest poszukać ofert typu kasy fiskalne promocja. Być może sklep X ma okresową promocję związaną z końcem roku, likwidacją sklepy czy chociażby „Black Friday”. Mając na uwadze, że kasa fiskalna to spory wydatek rzędu ok. 1500 zł, każde 200-300 zł oszczędności będzie z pewnością mile widziane. Firmy sprzedające kasy coraz częściej oferują również ich dzierżawę. Nie musimy wówczas ponosić jednorazowego kosztu, a płacimy comiesięczny czynsz za urządzenie. Dla nowo powstałych firm może być to cenna opcja. Bogatą ofertę kas znajdziemy na stronie https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne

Ulga dla kupujących kasę online

Od 2019 roku, firmy decydujące się na zakup kasy fiskalnej działającej online mogą ubiegać się o ulgę w wysokości 700 zł. Poza ulgą posiadanie takiej kasy sprawia, że podatnik nie musi jej zgłaszać w Urzędzie Skarbowym, oraz uzyskuje bezpieczeństwo danych przesyłanych z kasy. Ulga dla wielu przedsiębiorców jest wystarczających argumentem przemawiających za zakupem tego rodzaju kasy.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz