Z reguły kaszel kojarzy się z objawem choroby lub alergii u ludzi. Jednak i psy mogą się z nim męczyć. W ich przypadku także możemy mieć do czynienia z infekcją lub innym stanem chorobowym. Może się również zdarzyć, że kaszel wywołują czynniki zewnętrzne, które działają na zwierzaka drażniąco.
Zanim zaczniemy się denerwować, bo obserwujemy kaszel u psa, powinniśmy ochłonąć i to przeanalizować. Może się okazać, że kaszel jest tylko przejściowy i jest efektem na przykład za ciasno zapiętej obroży. Jednocześnie powody kaszlu mogą być znacznie poważniejsze i być objawem bardzo poważnych schorzeń. Warto więc wiedzieć na ten temat nieco więcej.
Jak kaszle pies?
To, że nie wiążemy psa z kaszlem, wynika z tego, że kaszel u psa wygląda inaczej. Nie słychać go w taki sposób jak u ludzi. Może mieć postać albo głębszych chrząknięć, albo wydechów. Mogą być głośne, chrapliwe i pojawiające się w seriach lub pojedynczo. Charakterystyczna jest przy tym pochylona głowa i wygięta szyja. Oddech może być przyspieszony.
Jak nie choroba to co?
Jak już było wcześniej, nie zawsze kaszel u psa jest równoznaczny z chorobą i to od tych przypadków zacznijmy. Pierwszym powodem może być narażenie zwierzaka na pył i dym. Tak się dzieje w przypadku pomieszczeń, w których ktoś pali papierosy, albo tam, gdzie jest remont. Przyczyną kaszlu może być brak dostępu do wody, przebywanie psa w zbyt dusznym i suchym pomieszczeniu lub tam, gdzie jest przeciąg. Nie zapominajmy też o zbyt ciasno zapiętej obroży, która może uciskać krtań. W tak błahych przypadkach nie warto się denerwować, a jedynie usunąć czynnik, który odpowiada za kaszel, na przykład przenieść psa w inne miejsce.
A z jakimi schorzeniami wiąże się kaszel u psa?
Niestety kaszel jest też objawem poważniejszych problemów. Najczęściej jest to przeziębienie, a jego geneza jest podobna jak u człowieka – wystarczy, że psa przewieje i przemoczy i od razu jest bardziej narażony na atak drobnoustrojów. Podstawą pielęgnacji i wyrazu troski o zdrowie zwierzaka będzie przede wszystkim dbałość o to, żeby był w ciepłym i suchym miejscu, które jest wietrzone i miał stały dostęp do wody.
Jednak są i inne choroby, wymagające interwencji weterynarza. Zapalenie tchawicy, oskrzeli, nosówka, czy nowotwory, to jedynie przykłady schorzeń, w których kaszel jest jednym z podstawowych objawów. Co nas powinno zaniepokoić? Przede wszystkim długotrwały kaszel, zwłaszcza gdy jest duszący i intensywny. Tak samo niezwłocznie powinniśmy wybrać się do lekarza, kiedy poza kaszlem obserwujemy, że pies jest słaby, jego ogólny stan się pogarsza, pojawia się gorączka.
Każdego psiego opiekuna boli to, kiedy ten się męczy. Chcielibyśmy zrobić coś, co pomoże pupilowi jeszcze przed wizytą u weterynarza. To popycha czasem właścicieli psów do nieodpowiedzialnych zachowań, czyli podawania zwierzakowi leków. Absolutnie nie wolno tego robić. Nawet preparaty dla małych dzieci mogą być dla psów bardzo toksyczne i jeszcze bardziej im zaszkodzić.