Zamknij

Badania w specjalistycznym laboratorium - kiedy należy je zlecić?

12:14, 10.09.2020 | materiały partnera

Z roku na rok w naszym kraju powstaje coraz więcej specjalistycznych laboratoriów, które zajmują się badaniem różnorodnych przedmiotów oraz zjawisk. Wśród nich warto wyróżnić m.in. placówki fizyczne, chemiczno-biologiczno-medyczne, przemysłowe i typowo pomiarowe. Większość z nich jest wyposażonych w zaawansowaną aparaturę i szereg innowacyjnych urządzeń, dzięki czemu wykonywanie poszczególnych eksperymentów odbywa się tam wyjątkowo sprawnie, a wyniki są bardzo precyzyjne (wiarygodne).

Niektóre produkty wypuszczane na rynek muszą być atestowane

Badania w specjalistycznych laboratoriach powinny zlecać przede wszystkim firmy zajmujące się na co dzień wytwarzaniem towarów wymagających zgodności z obowiązującymi normami.

Doskonałym przykładem są choćby zabawki i rozmaite artykuły dla dzieci, które muszą spełniać określone normy w zakresie bezpieczeństwa czy wytrzymałości. Weryfikuje się je głównie pod kątem zawartości szkodliwych związków chemicznych (barwniki, rozpuszczalniki, konserwanty, monomery, rtęć, ołów itp.), a także posiadania elementów konstrukcyjnych zagrażających bezpośrednio zdrowiu młodych ludzi.

Badania w laboratorium przeprowadza się ponadto przed wprowadzeniem do obrotu handlowego każdego innego przedmiotu użytkowego. Chodzi przede wszystkim o dokładne zweryfikowanie jego opakowania, etykiety, instrukcji obsługi i dodatkowych dokumentów.

Powszechne są również badania: wyrobów kosmetycznych (w zakresie czystości mikrobiologicznej, bezpieczeństwa dla skóry i stopnia konserwacji), leków i preparatów farmaceutycznych (analiza chromatograficzna i spektroskopowa zmierzająca do ustalenia jakości) oraz rozmaitych maszyn i narzędzi przemysłowych (górniczych, budowlanych, drogowych, kolejowych, lotniczych, motoryzacyjnych itp.). Więcej o badaniach dowiemy się na stronie https://hamilton.com.pl/.

Zaawansowane analizy to obecnie norma

Oprócz badań typowo produktowych, w licznych laboratoriach specjalistycznych zleca się też skomplikowane analizy na płaszczyźnie marketingowej, medycznej, społecznej, technicznej czy fizycznej.

Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza badania rynku i opinii konsumentów, które okazują się często niezbędne do podjęcia dobrych decyzji biznesowych. Dzięki ich wykonaniu możliwe jest m.in. zidentyfikowanie nisz, podniesienie atrakcyjności oferty, ustalenie mocnych i słabych stron danego produktu, określenie czynników przyczyniających się do zwiększenia sprzedaży, a nawet zmiana zachowań klientów w obrębie sposobu korzystania z konkretnego wyrobu.

Z kolei w dziedzinie medycyny mamy nierzadko do czynienia z sytuacją, gdy osoby prywatne i firmy zlecają wybranemu laboratorium przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki krwi, a także testów na obecność w organizmie koronawirusa, alergii czy groźnych chorób. Dodajmy, że omawiane placówki wykonują też różnorodne badania w obszarze ochrony środowiska (np. wody, gleby, opadów atmosferycznych, ścieków i osadów ściekowych, odpadów po paliwach energetycznych) oraz sprawności technicznej całego wyposażenia znajdującego się w zakładach przemysłowych czy produkcyjnych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop