Zamknij

Zboża jare – jak skutecznie zwalczać w nich chwasty?

08:00, 25.09.2020 | Materiał partnera
Skomentuj

Cykl rozwojowy roślin jednorocznych niepotrzebujących do prawidłowego funkcjonowania niskich temperatur zachodzi w jednym okresie wegetacyjnym. Do zbóż jarych zalicza się m.in. owies, gorczycę, kukurydzę zwyczajną oraz mak lekarski. Rozwój roślin utrudniają czasami chwasty. Ich efektywne zwalczania wymaga stosowania odpowiednich środków.

Rodzaj chwastów

W przypadku upraw jarych zagrożenie stanowią różnorodne gatunki roślin segetalnych. W sektorze chwastów jednoliściennych najpopularniejsze odmiany stanowią: chwastnica jednostronna, owies głuchy, miotła zbożowa oraz wyczyniec polny. W środowisku roślin dwuliściennych najbardziej problematyczne odmiany to z kolei m.in. gwiazdnica pospolita, chaber bławatek, niezapominajka polna, rumianek pospolity, mak polny i przetacznik perski.

Zwalczanie

Stosowanie środków ochronnych dla zbóż jarych nie jest tak problematyczne, jak w przypadku odmian ozimych. W działaniach wykorzystuje się bowiem głównie techniki nalistne. Określenie botanicznego składu chwastów nie jest trudne, a zboża można chronić od fazy rozwojowej do liścia flagowego. W przypadku chwastów jednoliściennych warto wykorzystywać preparaty, zawierające pinoksaden w formie substancji czynnej. Oprysk można wykonywać od fazy BBCH 11 do stadium BBCH 37.  Jeśli na polu uprawnym występują chwasty jedno- i dwuliścienne, należy wówczas stosować środki, zawierające pinaksoden i dodatkową substancję czynną, np. florasulam. Kombinacja umożliwia zlikwidowanie większości jednorocznych odmian atakujących zboża jare. Preparat aplikuje się od stadium BBCH 14 do fazy BBCH 31. W przypadku fiołka polnego stosowanie produktu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Chcąc zlikwidować chwast, warto użyć zestawu, zawierającego w swoim składzie pochodne sulfonylomocznika. Mieszanka ta ma bowiem szersze spektrum działania niż wcześniej opisany produkt. Preparat dostępny jest na stronie internetowej https://www.syngenta.pl/.

Walcząc z chwastami, należy pamiętać, że niektóre odmiany roślin segetalnych uodporniły się na działanie herbicydów. Warto więc wykorzystać różne metody zwalczania chwastów, by operacje ochronne przyniosły oczekiwane rezultaty.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA