Drony to bezzałogowe statki powietrzne, które mogą zarówno wykonywać autonomiczne loty po określonej trasie lub być zdalnie sterowane przez operatora pozostającego na ziemi. Być może zauważyłeś już, jak bardzo wzrosła ich popularność w ostatnich kilku latach – na przestrzeni ostatnich lat ta sprzedaż zaliczyła wzrost o oszałamiające 180%, z 2,5 miliona sprzedanych urządzeń w 2016 roku do prognozowanych 7 milionów w 2020.
Tak dynamiczny wzrost wpływa też na szybszy rozwój nowych technologii w tej dziedzinie, co oznacza że coraz to nowsze i ciekawsze urządzenia trafiają na nasze rynki, przez co ciężko jest nadążyć z wszystkimi nowinkami. Podzieliliśmy zatem dostępne na rynku urządzenia na trzy duże kategorie, których zalety i wady szczegółowo omawiamy:
Drony wielowirnikowe (najpopularniejsze)
To najpopularniejszy obecnie tryb drona, chętnie wybierany zarówno przez amatorów, hobbystów jak i profesjonalistów w branżach takich jak fotografia, produkcja filmowa oraz ochrona mienia. Chętnie po niego sięgamy ze względu na jego niewielkie rozmiary i możliwość użycia praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka.
Drony wielowirnikowe są także najtańszą opcją w świecie dronów, ponieważ dla producentów są najłatwiejsze do stworzenia. W zależności od liczby wirników dzielą się na jeszcze mniejsze kategorie: tricoptery (trzy wirniki), quadrocoptery (cztery wirniki, najbardziej popularne na rynku), hexa- i octocoptery (odpowiednio sześć i osiem wirników).
Zalety:
- najłatwiejsze do sterowania i manewrowania;
- posiadają możliwość unoszenia się w powietrzu bez ruchu;
- mogą startować i lądować w pionie;
- są bardzo stabilne
Wady:
- ograniczony czas lotu (zwykle nie więcej niż 30 minut); większość mocy baterii zużywana jest na pokonywanie siły grawitacji i stabilizację drona w powietrzu.
Drony jednowirnikowe (śmigłowce)
Te urządzenia z wyglądu przypominają prawdziwe helikoptery. Są solidnej budowy i posiadają jeden duży wirnik w stylu śmigła helikoptera, a dodatkowo jeden mniejszy, który pomaga ustabilizować drona.
Zalety:
- drony jednowirnikowe są w stanie unosić się w powietrzu;
- są trwałe i mocno zbudowane, mało podatne na uszkodzenia;
- można liczyć na długi czas lotu, zwłaszcza jeżeli dron jest dodatkowo zasilany np. gazem;
- są w stanie unieść spore ciężary;
Wady:
- sterowanie dronami jednowirnikowymi jest dużo trudniejsze do opanowania;
- cena.
Drony stałopłatowe (samolotowe)
Dron stałopłatowy to urządzenie zbudowane z jednego sztywnego skrzydła, które zostało zaprojektowane na podobieństwo samolotów, zarówno pod kątem działania, jak i wyglądu. Największą różnicą między nimi a dronami wykorzystującymi wirniki jest to, że nie są w stanie unosić się w powietrzu w jednym miejscu, a ich lot polega raczej na sunięciu w powietrzu na zadanej ścieżce. Dzięki temu mogą pochwalić się większą wydajnością niż inne typy dronów.
Drony stałopłatowe są wykorzystywane najczęściej w wojskowości, rzadko kiedy używane przez hobbystów.
Zalety:
- ich średni czas lotu to kilka godzin, a może dosięgać nawet i 16 godzin, jeżeli dron jest dodatkowo zasilany;
- drony stałopłatowe mogą latać na dużych wysokościach;
- lepiej radzą sobie w powietrzu;
- mogą przenosić stosunkowo duże ciężary.
Wady:
- cena;
- zwykle latanie nimi wymaga dodatkowego przeszkolenia – trudno jest nimi lądować, start wymaga specjalnej wyrzutni;
- mogą latać jedynie do przodu i nie mogą unosić się w powietrzu.
Jakiego drona wybrać?
Najbardziej popularne i najszerzej dostępne są drony wielowirnikowe i to one zalecane są początkującym. Pośród wszystkich trzech typów dronów te mają najbardziej przystępne ceny, a ich obsługi łatwo jest się nauczyć.
Jeżeli przymierzasz się do rozpoczęcia przygody z dronami, zajrzyj na https://kapitandron.pl i przejrzyj proponowane drony dla początkujących. W sklepie znajdziesz też sprzęty dla bardziej zaawansowanych użytkowników oraz różnego rodzaju akcesoria pomocnicze.