Obowiązki podatkowe różnią się często w zależności od tego co posiadamy oraz czy jesteśmy osobą prywatną czy prowadzimy firmę. W przypadku osób posiadających lub zarządzających gruntami rolnymi nie jest inaczej - każdy z nas musi nie tylko rozliczyć się za stosowne podatki, ale również złożyć odpowiednią deklarację do urzędu. Czym dokładnie jest podatek rolny i kto musi go zapłacić? Jaką deklarację należy złożyć przy okazji tego podatku i w jaki sposób możemy zrobić to najprościej? Czy podatek dotyczy wszystkich gruntów, czy są od niego wyjątki?
1. Czym jest podatek rolny?
2. Kto odprowadza podatek rolny?
3. Do kiedy trzeba opłacić podatek rolny?
4. Jak można łatwo uporać się z deklaracjami dotyczącymi podatku rolnego?
Czym jest podatek rolny?
Pod podatek rolny podpadają wszystkie osoby posiadające grunt rolny. Są one zobowiązane nie tylko do opłacenia samego podatku, ale również do złożenia stosownej deklaracji z niezbędnymi dla urzędu informacjami. Pod to zobowiązanie podpadają wszystkie grunty poza tymi zajętymi na poczet prowadzenia działalności gospodarczej nie związanej z rolnictwem. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki: zwolnienie od podatku zapewnia ulga inwestycyjna. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-rolny/.
Kto odprowadza podatek rolny?
Istnieje kilka grup osób które muszą odprowadzić podatek rolnych. Zaliczamy do nich kolejno:
- właścicieli gruntów;
- posiadaczy samoistnych, czyli osoby zarządzające ziemią, ale nie posiadające jej;
- posiadaczy gruntów należących do Skarbu Państwa;
- użytkowników wieczystych;
- dzierżawców którzy zajmują grunty objęte ubezpieczeniem.
Wszystkie te osoby są zobowiązane do wysłania do właściwego urzędu deklaracji DR-1 oraz uiszczeniu opłaty na poczet podatku.
Do kiedy trzeba opłacić podatek rolny?
Podatek rolny należy zapłacić po miesiącu od przejęcia gruntu w swoje posiadanie, dzierżawę lub zarząd. Zakończenie płacenia tego podatku następuje natomiast w momencie, gdy przestajemy "rządzić" na danym gruncie. Jeżeli więc dopiero co przejęliśmy jakiś teren, należy jak najszybciej załatwić tę sprawę, aby nie mieć później trudności.
Jak można łatwo uporać się z deklaracjami dotyczącymi podatku rolnego?
Najprostszym sposobem złożenia deklaracji DR-1 jest wysłanie jej przez internet. Możemy do tego wykorzystać specjalne interaktywne formularze oraz stronę internetową, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów będzie znacznie mniejsze. Rozliczanie się za pomocą sieci jest proste, wygodne i intuicyjne, a my oszczędzamy dużo czasu, ponieważ nie musimy osobiście stawiać się w urzędzie czy czekać do okienka na poczcie. Dodatkowym plusem jest również to, że wypełnione w ten sposób deklaracje mają znacznie mniej błędów, co oznacza że nie będziemy musieli później korygować dokumentów i wyjaśniać dlaczego się pomyliliśmy. Dobrym sposobem na rozliczenie się z podatku rolnego jest skorzystanie ze strony https://przyjazne-deklaracje.pl/, która zapewnia nam dostęp do tych wszystkich przydatnych narzędzi.
Podatek rolny dotyczy gruntów rolnych za wyjątkiem tych przeznaczonych na działanie przedsiębiorstw nie związanych z rolnictwem. Muszą płacić go zarówno właściciele ziemi, jak i osoby które nią zarządzają lub ją dzierżawią. Możemy jednak zrobić to w łatwy i prosty sposób, bez wychodzenia z domu: wystarczy wypełnić deklarację online, a następnie w ten sam sposób przesłać ją do urzędu. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, pozwalające na większą dokładność oraz oszczędzającą nam wycieczki do urzędu osobiście.