Zamknij

Czym zajmuje się poradnia alergologiczna?

16:26, 19.10.2020 | Materiały partnera
Skomentuj

Specjalizacją lekarza w zakresie alergologii jest zdiagnozowanie i znalezienie najskuteczniejszego sposobu na wyleczenie choroby, zwaną potocznie alergią. Polega ona na nieprzewidzianej reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne w postaci kurzu, pokarmu, sierści lub pyłków.

Specjalizacją lekarza w zakresie alergologii jest zdiagnozowanie i znalezienie najskuteczniejszego sposobu na wyleczenie choroby, zwaną potocznie alergią. Polega ona na nieprzewidzianej reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne w postaci kurzu, pokarmu, sierści lub pyłków. Alergia objawia się na różne sposoby: poprzez wysypkę, uciążliwy kaszel, katar, swędzenie, puchnięcie. Zadaniem alergologa jest znalezienie źródła problemu i dobranie odpowiednich lekarstw, które mają powstrzymać szkodliwe działanie alergenów na organizm ludzki. Jeżeli objawy alergii się nasilają należy udać się do najbliższej poradni alergologicznej, w której specjaliści wybiorą odpowiednią metodę leczenia. 

Jakie są typy alergii? 

Wbrew pozorom możemy być uczuleni na każdy element, który nas otacza w codzienności. Niemniej jednak wielu z nas cierpi na bardzo podobny typ alergii. Najczęściej występujące alergie pochodzą z:

  • powietrza – tzw. alergeny wziewne – najczęściej są to elementy wdychane z powietrza, np. kurz, pyłki kwiatów lub drzew, roztocza, trawa. 
  • pokarmów – najczęściej uczulającymi pokarmami są mleko, jaja, warzywa, owoce, orzechy
  • przedmiotów do codziennej pielęgnacji – kremy, kosmetyki, środki piorące
  • kontaktu ze zwierzętami
  • biżuterii
  • lekarstw – niektórzy nie mogą przyjmować niektórych leków ze względu na zawartość substancji chemicznych 

Kiedy powinienem się udać do poradni? 

Alergia może przybierać formę łagodną lub ostrą. Wszystko zależy od stopnia nasilenia alergenów, z którymi przebywamy. Kiedy zauważysz, że codziennie męczy Cię uciążliwy, wodnisty katar, lub nieprzerwany kaszel – nie zastanawiaj się i skontaktuj się z najbliższą poradnią alergologiczną. W internecie znajdziesz wiele stron polecających poradnie alergologiczne. 

Jakie badania wykonuje alergolog? 

Metoda badań jest uzależniona od rodzaju i nasilenia alergii. Na początku, lekarz prowadzący musi poznać ogólny stan zdrowia pacjenta – musi wiedzieć o przyjmowanych lekach, podejrzeniach co mogłoby spowodować taką reakcję organizmu, o przebytych chorobach oraz o tym czy ktoś w rodzinie cierpiał na alergię. Badania, które zazwyczaj wykonują alergolodzy są: 

  • Wykonanie testu skórnego – na skórę nanosi się roztwór, który wchodzi w reakcję ze skórą. Na podstawie reakcji lekarz stwierdza jaki to typ alergii. 
  • Badanie prowokacyjne – polega na bezpośrednim kontakcie z prawdopodobnym czynnikiem alergennym. 
  • Badanie krwi – na podstawie próbki krwi wykrywa się przeciwciała wpływające na działanie alergenów na organizm. 

Artykuł powstał we współpracy z katowicką kliniką – Centrum Medyczne Tysiąclecie cm1000.pl

ul. Tysiąclecia 101,

40-875 Katowice,

32 254 03 5632 724 83 46kontakt@cm1000.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz