Zamknij

Drukarka laserowa czy atramentowa?

12:44, 22.10.2020 | Materiały partnera
Skomentuj Źródło zdjęcia: NewFabrika / Shutterstock.com

Jeśli stoisz przed zadaniem jakim jest zakup nowej drukarki, to z pewnością zastanawiasz się jaki wybór będzie odpowiedni – drukarka laserowa czy atramentowa. W niniejszym artykule przedstawiamy różnicę pomiędzy jednym i drugim rozwiązaniem.

Drukarka laserowa vs atramentowa – różna zasada działania 

To co przede wszystkim różni drukarke laserową od atramentowej to mechanizm działania. Drukarki atramentowe są zbudowane na bazie mikroskopijnych dyszy, przez które wystrzeliwane są małe porcje tuszu. Natomiast, w drukarkach laserowych wkorzystywane są tonery do drukarek oraz światło laserowe. 

Z pewnością duża różnica występuję w kwestiach związanych z wymianą części eksploatacyjnych. W przypadku drukarek atramentowych wymieniamy pojemniki z tuszami atramentowymi, natomiast w przypadku drukarek laserowych należy wymienić toner (np. XEROX WORKCENTRE 3025BI toner). 

Drukarka laserowa vs atramentowa – wady i zalety 

Niewątpliwą zaletą drukarek atramentowych jest ich niska cena. Najtańsze drukarki atramentowe można nabyć już za 100zł, albo nawet mniej! Drukarki atramentowe dobrze sprawdzają się podczas drukowania kolorowych dokumentów/zdjęć. Mając drukarkę atramentową należy pamiętać o tym, żeby była regularnie wykorzystywana, gdyż zbyt długa przerwa może doprowadzić do zaschnięcia tuszu co z kolei może prowadzić do uszkodzenia głowicy drukarki. 

W przypadku drukarki laserowej największe zalety to świetna wydajność, niski koszt eksploatacji oraz szybki czas druku. Niestety koszt zakupu urządzenia jest wyższy od zakupu drukarki atramentowej (w szczególności gdy mówimy o drukarkce, pozwalającej na druk kolorowy). Dlatego bardzo często drukarki laserowe ograniczają się jedynie do wydruków monochroamatycznych. Mimo wszystko, kolorowe drukarki laserowe są chętnie kupowane bo starczają na bardzo długo i rzadko się psują. Dlatego zainwestowana kwota się „zwraca“ dzięki temu, że rzadko trzeba inwestować w ewentualne naprawy lub wymianę części eksploatacyjnych. Na jednym tonerze z reguły można wydrukować bardzo dużo stron (kilkaset lub nawet kilka tysięcy).

Podsumowując, to czy zdecydujemy się na drukarkę laserową czy na atramentową zależy od naszych indywidualnych preferencji. Zarówno jeden jak i drugi typ drukarki sprawdza się w domach i biurach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz