Zamknij

Różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym

12:00, 16.11.2020 | Materiały partnera
Skomentuj

Druk cyfrowy i offsetowy należą do najpopularniejszych technologii druku, które na szeroką skalę wykorzystywane są w poligrafii. Obie metody posiadają swoje zalety i cechy charakterystyczne, pozwalające na ich zastosowanie w realizacji konkretnych projektów. Wybór konkretnej technologii do drukowania katalogów, wizytówek czy ulotek ma znaczenie zarówno ze względów jakościowych, jak i ekonomicznych.

Druk cyfrowy i offsetowy należą do najpopularniejszych technologii druku, które na szeroką skalę wykorzystywane są w poligrafii. Obie metody posiadają swoje zalety i cechy charakterystyczne, pozwalające na ich zastosowanie w realizacji konkretnych projektów. Wybór konkretnej technologii do drukowania katalogów, wizytówek czy ulotek ma znaczenie zarówno ze względów jakościowych, jak i ekonomicznych.

Charakterystyka druku cyfrowego

Druk cyfrowy wykonywany jest przy użyciu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, która tworzy wydruki w oparciu o dane przesłane bezpośrednio z komputera. Technologia ta zapewnia dużą swobodę w realizacji różnorodnych projektów, dostarczanych do drukarni cyfrowej DRUK PLUS na dowolnym nośniku cyfrowym.

Zaletą tej metody jest brak konieczności stosowania form drukarskich oraz nośników pośrednich, co pozwala na szybki i tani wydruk wizytówek lub innych prostych produktów. Pod wieloma względami proces realizacji nadruków przypomina ten znany z technologii laserowej, jednak przeprowadzany jest znacznie szybciej i pozwala na uzyskanie lepszej jakości.

Zaletą druku cyfrowego jest możliwość wykonania wielu zadań praktycznie od ręki, ponieważ nie wymaga przygotowywania matryc dla poszczególnych projektów. Wydruki uzyskane tą metodą mogą być też poddane natychmiastowej obróbce. Do ich zalet należy atrakcyjna cena, nawet w przypadku realizacji bardzo niskich nakładów. Druk cyfrowy wykorzystać można do projektów o różnych gramaturach i podłożach, a także personalizować je i zmieniać różne dane. Jakość uzyskanego w ten sposób wydruku jest obecnie coraz lepsza, dzięki czemu nie odbiega znacząco od druku offsetowego.

Specyfika druku offsetowego

Druk offsetowy to tzw. druk płaski, w którym poszczególne elementy matrycy znajdują się na takim samym poziomie. Technologia ta wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących, umożliwiając względnie szybkie i tanie realizowanie wydruków.

Wysokiej jakości druk offsetowy stosowany jest zwłaszcza w przypadku konieczności przygotowania dużej ilości odbitek. Matryca wykonana z lekkiego aluminium założona jest na cylindrze, a jej zadaniem jest przekazanie obrazu projektu na pokryty gumą bęben. Z niego obraz przenoszony jest na wybrane podłoże, np. papier kredowy. Techniką offsetową zadrukować można różne materiały, w tym także papiery powlekane czy kartony.

Sam proces drukowania opiera się na unieruchomieniu formy drukowej w cylindrze formowym, a następnie przeniesieniu farby na podłoże za pomocą obciągu gumowego. Za pomocą docisku stalowego cylindra cały zabieg można dodatkowo wspomóc, utrwalając w ten sposób nadruk.

Forma drukowa stosowana w druku offsetowym sama w sobie nie wymaga specjalnej obróbki, aby uzyskany efekt był zadowalający. W technologii tej wykorzystuje się maziste i olejowe farby, co przekłada się na dużą dokładność wydruku. Metoda ta polecana jest do druku m.in. ulotek, map, książek, plakatów oraz innych materiałów wielobarwnych.

Druk cyfrowy i druk offsetowy - różnice

Podstawową różnicą między tymi technologiami jest fakt, że druk offsetowy stosuje się głównie w przypadku dużych nakładów. Druk cyfrowy jest natomiast opcją polecaną do niskich nakładów, ponieważ wykonanie ich w offsecie byłoby zbyt kosztowne z uwagi na dłuży proces przygotowawczy.

Przewagą druku cyfrowego jest możliwość personalizacji poszczególnych egzemplarzy wydruku, co ma szczególne znaczenie w przypadku wizytówek czy zaproszeń. Na każdym osobnym wydruku zamieścić można odmienne dane, co nie jest możliwe w przypadku wydruków offsetowych. Najczęściej technologia cyfrowa wykorzystywana jest tworzenia wydruków monochromatycznych o elemencie zmiennym, którym może być np. element tekstu, imię i nazwisko czy kod kreskowy. Druk offsetowy zapewnia natomiast wyższą jakość wydruku, niż druk cyfrowy.

Przy większych nakładach powtarzalnych odbitek, technologia ta jest praktycznie bezkonkurencyjna cenowo. Minimalny opłacalny nakład offsetowych wydruków to ok. 250 sztuk w przypadku większości wyrobów poligraficznych, które oferuje każda dobra drukarnia, a taką jest np. DRUK PLUS.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz