Zamknij

Poszukujesz księgowej dla swojej firmy IT? Jest lepsze rozwiązanie!

19:05, 25.12.2020 | Materiały partnera
Skomentuj

Korzystanie z usług biura rachunkowego to wygoda. Jeszcze większy komfort zapewnia jednak pełna księgowość online. Przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

Księgowość IT – pełna czy uproszczona?

Prowadzenie księgowości w firmach z branży IT to skomplikowane zadanie. Często trudności przysparza już sam wybór formy opodatkowania albo określenie czy w przypadku Twojej firmy istnieje obowiązek prowadzenia księgowości pełnej czy uproszczonej. Ogólne zasady mówią, że księgowość uproszczona to rozwiązanie dedykowane osobom fizycznym lub spółkom osób fizycznych (spółki jawne, partnerskie oraz cywilne), których kwota przychodu uzyskanego w poprzednim roku nie przekracza wartości 2 milionów euro. Z kolei pełna księgowość staje się obowiązkiem w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych, a także wszelkich organizacji NGO, czyli fundacji i stowarzyszeń. Prowadzenie pełnej księgowości w przypadku wszystkich tych podmiotów jest wymagane bez względu na wysokość uzyskiwanych przez nie dochodów. Przejście na pełną księgowość jest także obowiązkowe w przypadku spółek osobowych i osób fizycznych, jeśli w poprzednim roku obrotowym ich przychody netto z tytułu prowadzenia działalności przekroczyły 2 miliony euro. Prowadzenie pełnej księgowości to dużo więcej skomplikowanych rozliczeń, którymi z reguły zajmuje się firmowy dział księgowości lub zewnętrzne biuro rachunkowe. Biuro oferujące pełną księgowość online jest wówczas najwygodniejszym z możliwych rozwiązań. 

Kody GTU – utrudnienie w księgowości IT

Od 1 października na podatników działających m.in. w branży IT zostały nałożone nowe obowiązki sprawozdawcze związane z oznaczaniem plików JPK_VAT7K oraz JPK_VAT7M określonymi kodami GTU (grupy towarowo-usługowe). Brak spełnienia tego wymagania lub popełnienie błędu w tym zakresie może wiązać się z karą finansową w wysokości 500 zł za każdą nieprawidłowość. Aby nie narażać się na straty i wątpliwości co do tego jaki kod GTU zastosować oraz na jakich dokumentach musi on widnieć, warto skorzystać z pomocy fachowców od księgowości dla firm IT.  

Ulga IP Box – kiedy się należy 

Księgowość IT daje także wiele możliwości, pod warunkiem, że potrafimy z nich skorzystać. Mowa tutaj na przykład o uldze IP Box, która może dotyczyć grafików, projektantów UX, analityków, administratorów devOps, testerów oprogramowania, a także back-end i front-end developerów. Podstawą do uzyskania ulgi jest osiąganie dochodów z praw własności intelektualnej. Jeśli więc jesteś autorem oprogramowania bądź kodu, czyli tzw. kwalifikowanego IP wytworzonego w ramach działalności badawczo-rozwojowej, możesz przenieść prawa autorskie albo dokonać sprzedaży licencji korzystając z 5% ulgi podatkowej IP Box. Nie jest to jednak takie proste – warunkiem skorzystania z ulgi IP Box jest także prowadzenie odpowiedniej ewidencji IP, kosztów i przychodów związanych z IP oraz ustalenie dochodu i odrębne poniesienie kosztów dla poszczególnych IP. 

We wszystkich tych kwestiach niezbędna może okazać się pomoc biura rachunkowego online. Dzięki niej w wygodny i szybki sposób dedykowany internetowy księgowy rozliczy wszystkie Twoje dokumenty, a Ty nie będziesz się musiał niczym martwić.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz