Zamknij

Chcemy pracowników z Ukrainy. Co dalej?

19:24, 28.12.2020 | Materiał partnera
Skomentuj

Wiele polskich firm i przedsiębiorstw zdecydowało się na zatrudnienie, czasami w bardzo dużej liczbie, personelu z Ukrainy. Decyzja ta dyktowana jest najczęściej brakiem rodzimych pracowników, z których lwia część opuściła naszą ojczyznę. Nasz wschodni sąsiad stał się oczywistym kierunkiem poszukiwania kadry, a rekrutacja właśnie z tamtych regionów jest stale rosnącym trendem już od kilku dobrych lat. O czym należy pamiętać decydując się na taki zaciąg? Czy pozyskanie ludzi z Ukrainy do pracy jest proste i bezpieczne? Kto może nam pomóc w doborze najodpowiedniejszych kandydatów?

Nie zawsze jest to proste

Ściągnięcie ludzi do pracy może nie być dużym problemem, natomiast przyciągnięcie do swojej firmy odpowiednich ludzi z pewnymi kwalifikacjami i doświadczeniem może być już poważniejszą kwestią. Nasi pracownicy muszą być wiarygodni, doświadczeni a informacje o nich muszą pochodzić z wiarygodnego źródła. Nie raz i nie dwa słyszeliśmy o nieodpowiednim czy nieodpowiedzialnym personelu, który spowodował więcej kłopotów niż przyniósł pożytku. Dlatego znajomość rynku jest kwestią absolutnie kluczową.

Jak sprawić, czy Ukraińcy mogli u nas pracować?

Pracownik musi  przede wszystkim bezproblemowo przekroczyć granicę. Kolejną kwestią jest załatwienie pozwolenia na pobyt w Polsce. Potem następuje kwestia kluczowa – czyli uzyskanie pozwolenia na pracę. Naturalnie sprawą równie ważną jest negocjacja warunków pracy i stawki, a gdy to wszystko zakończy się po myśli obu stron, należy pomyśleć o tak przyziemnych sprawach, jak chociażby zakwaterowanie naszego personelu na czas świadczenia dla nas pracy. Ilość papierkowej roboty  i biurokracji mnoży się z każdym kolejnym miesiącem, a rozwiązanie wszystkich tych biurokratycznych łamigłówek może okazać się dla nas wyzwaniem nie do przeskoczenia.

Kogo poprosić o pomoc?

Rekrutacja z pracowników z Ukrainy to nie zabawa i nie jest to proces łatwy. Jeśli planujemy zabrać się za to z marszu w nadziei, że „jakoś to będzie” to lepiej zrezygnować od razu. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, to warto skorzystać z usług uznanych agencji pracy. Idealnym przykładem jest tu AB OVO Solutions zajmujące się rekrutacją pracowników z Ukrainy już od lat. Doświadczona i obeznana z rynkiem wschodnim agencja sprawnie przeprowadzi proces naboru korzystając ze swoich znajomości i kontaktów, a także odciąży nas we wszystkich kwestiach prawnych, a co więcej, weźmie na siebie odpowiedzialność za przebieg tychże procedur. Życzymy powodzenia!

Tekst powstał we współpracy z Agencją AB OBO Solutions - https://abovosolutions.eu/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz