Kredyt gotówkowy, często funkcjonujący pod nazwą kredytu konsumpcyjnego, pozwala na realizację konkretnych celów. Pożyczając gotówkę, możesz pozwolić sobie na remont mieszkania, większe niż zwykle zakupy albo organizację przyjęcia okolicznościowego. Jak przygotować się do zaciągnięcia takiego zobowiązania i co warto na jego temat wiedzieć?

Kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym!

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto pamiętać, że nie jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że nie powinien być przeznaczony na zakup mieszkania lub samochodu – między innymi dlatego, że kredyty gotówkowe w dłuższej perspektywie są zdecydowanie mniej opłacalne, niż kredyty celowe. Na co zatem możesz wydać pozyskane w ten sposób pieniądze? Najprościej mówiąc – na cele konsumpcyjne, to znaczy – zakupy, wakacje albo remont.

 

Jak przygotować się do wzięcia kredytu gotówkowego?

Pomimo że kredyt gotówkowy w znacznie mniejszym stopniu obciąża domowy budżet, decyzja o jego zaciągnięciu powinna zostać dokładnie przemyślana. Jak przygotować się do podjęcia takiego zobowiązania?

 

1. Zapoznaj się z ofertą banków

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie gotówkowym, koniecznie zapoznaj się z ofertą banków. Możesz skorzystać z porównywarki kredytów lub informacji zawartych na stronach konkretnych instytucji.

 

2. Oceń swoje możliwości

Już wiesz, jakie oferty kredytu gotówkowego mają dla Ciebie poszczególne banki? Dokonaj analizy własnego budżetu domowego i oceń, czy stać Cię na kolejne zobowiązanie. Pytania o ilość członków rodziny, źródła dochodu i miesięczne wydatki stałe pojawią się także później – na etapie składania stosownego formularza. Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, przed wystąpieniem z wnioskiem kredytowym spłać wszystkie dotychczasowe kredyty, na przykład – raty.

 

3. Poproś o pomoc eksperta finansowego

Oferty banków są dla Ciebie niejasne? Jeśli wciąż pojawiają się nowe pytania, warto skorzystać z pomocy. Możesz umówić się na rozmowę z pracownikiem banku lub skorzystać z pomocy eksperta finansowego. W przypadku pierwszej opcji konieczne będzie samodzielne wybranie oferty konkretnej instytucji lub przeprowadzenie kilku, lub kilkunastu rozmów w różnych oddziałach. Jeśli chcesz tego uniknąć, zwróć się o pomoc do eksperta finansowego.

 

4. Przygotuj potrzebne dokumenty

Kredyt gotówkowy najczęściej wiąże się z koniecznością przygotowania wszystkich, wymaganych przez bank dokumentów. Konieczne będzie zabranie ze sobą dowodu osobistego, a także – dokumenty poświadczające wysokość, źródło i terminowość dochodów kredytobiorcy.

 

5. Złóż wniosek

Wszystko jest już gotowe? Wypełnij dedykowany formularz i złóż wniosek. Pamiętaj jednak, by w tym samym czasie nie kierować zapytania do kilku banków. Takie działania są widoczne w BIKu, co może skutkować uznaniem Cię za niewiarygodnego kredytobiorcę.