Zamknij
REKLAMA

Kot nie robi kupy - niebezpieczna przypadłość, która wymaga natychmiastowej interwencji

22:58, 13.01.2021 | Materiały partnera
Skomentuj

Fakt, że kot nie robi kupy powinien zaalarmować właściciela. Ta przypadłość jest bardzo niebezpieczna dla pupila. Za zatwardzenie u kota może odpowiadać dieta, czynniki mechaniczne oraz choroba, dlatego natychmiastowa pomoc okazuje się niezbędna.

Problemy z wypróżnianiem u kota to bardzo poważna dolegliwość. Nieleczona może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet śmierci pupila. Z tego powodu, warto zwracać szczególną uwagę na kocią toaletę, co podczas sprzątania kuwety nie wydaje się być trudne. Wczesne zaobserwowanie tego, że kot nie robi kupy pozwala na szybszą reakcję i wdrożenie leczenia. 

Zatwardzenie u kota - objawy

Każdy kot jest inny, dlatego może inaczej reagować na ból i dolegliwości związane z zatwardzeniem. Najczęściej jednak, zmiana w zachowaniu kota jest widoczna i trudno jej nie zauważyć. Jeśli więc obserwujesz u swojego kota objawy, takie jak poniżej - nie czekaj, działaj.

  • brak odchodów w kuwecie
  • wzdęty, tkliwy brzuch kota
  • pomiałkiwanie, popiskiwanie 
  • wymioty
  • zmniejszona aktywność kota
  • brak apetytu
  • poruszanie się w dziwny, nienaturalny sposób
  • nieudane próby wypróżnienia

Zaparcia u kota - przyczyny

Jeśli chcesz pomóc pupilowi, który ma problem z wypróżnianiem, musisz poznać źródło problemu. Nie jest to łatwe, jednak może być bardzo pomocne dla lekarza weterynarii. Jeśli zastanowisz się nad tym, czy któraś z przyczyn zaparć mogła zaistnieć - leczenie będzie szybsze i bardziej skuteczne.

Nieodpowiednia dieta

Jeśli kot cierpi na zaparcia, warto zastanowić się nad jego dietą. Karmy suche, mimo, że mogą dostarczać cennych składników odżywczych, mogą również powodować zaparcia. Kot jest na to narażony szczególnie wtedy, kiedy mało pije. Jeśli twój kot żywi się karmą suchą, pamiętaj, aby zapewnić mu stały dostęp do wody i upewnij się, że z niej korzysta.

Możesz też zastanowić się nad innym rodzajem karmy, zastosowaniem karmy mokrej, czy przygotowywanej w domu, oczywiście zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia kota - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Zakłaczenie

Zakłaczenie to jeden z najczęstszych powodów tego, że kot nie potrafi się załatwić. Dotyczy to w szczególności kotów z długą sierścią. W tej kwestii ważna jest profilaktyka. Możesz regularnie podawać kotu preparaty odkłaczające.

Ciało obce w układzie pokarmowym

Koty nie mają świadomości, że zjedzenie niektórych rzeczy może skończyć się dla nich źle. Często dochodzi więc do zjadania zabawek, czy różnych przedmiotów, które udaje się znaleźć pupilowi w domu. Z tego powodu, bardzo ważne jest to, jakimi zabawkami bawi się mruczek. Jeśli twój kot lubi się bawić, zadbaj, aby figle nadzorował któryś z opiekunów. Jeśli masz pewność, że kot zjadł coś, co mogło mu zaszkodzić - nie zwlekaj, najlepiej od razu udaj się do weterynarza.

Toaleta

Przyczyną tego, że kot nie robi kupy może być również kuweta. Jeśli jest mocno zabrudzona, kot może nie chcieć z niej korzystać. Inną przyczyną może być również to, że kuweta została przeniesiona w inne miejsce, dlatego wszelkie przemeblowania w kocim domu przeprowadzaj stopniowo. Nie zmieniaj miejsca kuwety z dnia na dzień, a raczej przesuwaj ją o kilka centymetrów, aż znajdzie się w miejscu docelowym. Częste zmiany rodzaju żwirku również mogą być dla kota nieprzyjemne i zniechęcające do wypróżniania się, dlatego staraj się używać takiego żwirku, który odpowiada twojemu pupilowi najbardziej.

Zobacz także: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow

Choroba

Przyczyną zaparć u kota może być również choroba, czy stan zapalny. Jeśli więc nie udało ci się ustalić co jest źródłem problemu, a kot nadal nie może załatwić potrzeby, zabierz go do gabinetu weterynarza. Specjalistyczne badania są niezwykle pomocne w diagnozowaniu przyczyn problemów z wypróżnianiem.

Szybka reakcja to najlepsza pomoc

W przypadku wyraźnych objawów zatwardzenia u kota, potrzebne jest natychmiastowe działanie. Pierwszą pomocą w takich sytuacjach jest podanie środka przeczyszczającego, jednak powinien zrobić to specjalista, aby nie zaszkodzić zwierzęciu. Często podczas wizyty u weterynarza udaje się ustalić przyczynę zaparć. Na podstawie informacji, które przekażesz lekarzowi, będzie on mógł dokonać diagnozy. Pamiętaj też, że aby wyleczyć kota, należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynnik stwarzający ryzyko zaparć.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą zaparcia, należy zadbać o profilaktykę. Możesz regularnie podawać kotu pasty odkłaczające, bądź tłuszcze. W wyborze odpowiedniego rodzaju tłuszczu i częstotliwości podawania powinien pomóc ci weterynarz. Pamiętaj też o kontrolowaniu zabawy mruczka oraz aby w zasięgu kociego pyszczka nie znajdowały się przedmioty, które może zjeść. Zapisz również numer do zaufanej lecznicy, aby w razie awaryjnej sytuacji móc jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%