Nawet najbardziej zasobne w kapitał przedsiębiorstwa i ich właściciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sam fakt posiadania określonej sumy środków nie gwarantuje im sukcesu rynkowego. To co najistotniejsze związane jest raczej ze sposobem w jaki zgromadzony kapitał będzie zarządzany.
Finanse przedsiębiorstw lub anglojęzyczny odpowiednik w postaci corporate finance to w wielkim skrócie i uproszczeniu całokształt zjawisk i działań ekonomicznych związanych z pozyskiwaniem, pomnażaniem i wydatkowaniem pieniędzy, które przeznaczane są na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Co oczywiste, celem takich działań zawsze będzie zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy oraz jej rozwój i zwiększanie wartości. W toku dyskusji i opracowań akademickich zwracają na to uwagę np. Danuta Krzemińska w książce „Finanse przedsiębiorstwa”, która podkreśla, że tak jak dobre decyzje mogą wpływać na maksymalizację zysku i zachowanie ciągłości finansowej, tak złe decyzje mogą prowadzić utraty kontrahentów, a w konsekwencji nawet do upadłości firmy. Natomiast Witold Bień w książce „Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa” zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt corporate finance, czyli tworzenie szans na jeszcze większe korzyści płynące z działalności firmy.
Można oczywiście przytoczyć znacznie więcej definicji związanych z finansami przedsiębiorstw, jednak w tym miejscu warto przyjrzeć się kilku aspektom praktycznym, które mogą mieć wpływ na to, jakie decyzje będzie podejmować przedsiębiorca.
Źródła informacji
Bez względu na to, czy problemem przedsiębiorcy będzie inwestowanie, czy finansowanie bieżącej działalności firmy, decyzje jakie podejmuje w obszarze corporate finance powinny być podejmowane na podstawie wiarygodnych informacji i precyzyjnych danych. Wielką rolę mogą odgrywać tutaj odpowiednio przygotowane budżety, modele finansowe, raporty i biznesplany, a także sprawny system księgowy.
Sprawdzone metody
Z pewnością nie jest to obszar w którym należałoby eksperymentować. W zależności od charakteru firmy i branży w jakiej działa, istnieje szereg metod i podejść, które już się sprawdziły i są bezpieczne.
Kompetencje zespołu finansowego
Wyżej wymienione narzędzia, które pomagają zarządzać finansami przedsiębiorstw mogą okazać się bezużyteczne jeśli w firmie zabraknie osób, które będą w stanie przeanalizować zawarte w nich dane. Sprawny zespół finansowy z dyrektorem finansowym na czele z pewnością pomoże rozwiązać takie problemy. Jednak nie zawsze oznacza to konieczność zatrudniania CFO. W przypadku zarządzania finansami przedsiębiorstw sprawdzą się również firmy doradcze. Przykładowy zakres usług w obszarze corporate finance znaleźć można na stronie: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/corporate-finance/