Zamknij
REKLAMA

Cynkowanie i chromowanie - czyli na czym polega proces galwanizacji?

11:02, 18.01.2021 | Materiał partnera
Skomentuj

Chromianowanie i cynkowanie to jedne z najczęściej stosowanych procesów galwanizacyjnych. Choć nazwy te brzmią tajemniczo, to cały proces jest naprawdę dość prosty. Sprawdźmy, na czym polega oraz kiedy warto go zastosować. 

Galwanizacja to proces, który obecnie wykorzystuje się naprawdę często. Mówiąc w dużym skrócie, polega on przede wszystkim na pokryciu przedmiotów warstwą metalu. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Powłoka taka zmienia natomiast ich estetykę oraz modyfikuje ich właściwości. Galwanizację stosuje się w wielu gałęziach przemysłowych. Proces ten zapewnia wiele korzyści. Jego zastosowanie pozwala bowiem skutecznie zabezpieczyć różne powierzchnie. Co więcej, pokrycie ich metalem może spowodować, że ich wygląd stanie się znacznie bardziej atrakcyjny. Obecnie stosuje się różne rodzaje powłok galwanicznych. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy między innymi cynkowanie i chromianowanie. Na czym to właściwie polega? 

Galwanizacja — na czym polega? 

Galwanizacja to zabieg, który stosuje się naprawdę często. Technika ta wykorzystuje procesy elektrolityczne, dzięki czemu jest ona tak skuteczna. Cały proces galwanizacji polega bowiem na bardzo dokładnym pokryciu obrabianej powierzchni. Dokładniej mówiąc, poddaje się ją tak zwanej kąpieli galwanicznej. Polega ona na włożeniu tego przedmiotu do zbiornika wypełnionego elektrolitem. Metal osadzany jest na jego powierzchni natomiast w postaci niezwykle cienkich powłok. Jest to możliwe dzięki przepływowi prądu. 

Cynkowanie — korzyści

Cynk jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali przy galwanizacji. Tak zwane cynkowanie wykazuje bowiem szereg korzyści. Metal ten zastosowany jako warstwa wierzchnia stanowi doskonałe zabezpieczenie. Chroni materiały przed czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, bardzo skutecznie zapobiega występowaniu korozji. W związku z tym cynkowaniu bardzo często poddaje się żelazo oraz stal. Przeważnie proces ten stosuje się do wyrobów takich jak druty, sprężyny, czy też blachy. Powłoka cynkowa może stanowić też świetną warstwę dekoracyjną. Szczególnie jeśli w tym celu zastosuje się cynkowanie z połyskiem. 

Chromianowanie — na czym polega? 

Chromianowanie to proces najczęściej wykorzystywany w celu ochrony powierzchni przed rdzą. Warstwa ta ma bowiem silne właściwości antykorozyjne. Stosuje się ją przede wszystkim do przedmiotów aluminiowych, a także tych wykonanych ze stali, miedzi, czy mosiądzu. W procesie chromianowania uzyskuje się efekt gładkiej i złotej powierzchni. Z tego też względu często stosuje się go w celach dekoracyjnych. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%