Większość osób czekających na rozprawę sądową nie zdaje sobie sprawy z tego, że wbrew pozorom mają duży wpływ na jej ostateczny termin. Czy wiesz, że możesz złożyć wniosek o odroczenie, wyznaczenie i przyspieszenie terminu rozprawy?
- W jakich sytuacjach warto rozważyć złożenie wniosku?
- Lepiej przyśpieszyć czy odroczyć rozprawę?
- Prawidłowe wzory wniosków związanych z terminami rozpraw sądowych
Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego wniosku, co na szczęście wcale nie musi być kłopotliwe. Wspomniany wniosek przyda się również w sytuacjach, gdy w ogłoszonym przez sąd terminie nie będzie można stawić się na miejscu. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, w jaki sposób można spróbować przesunąć wyznaczony termin bez narażania się na nieprzyjemności.
W jakich sytuacjach warto rozważyć złożenie wniosku?
W zależności od rodzaju sprawy i tego, którą stroną jest się stroną, argumenty przemawiające za złożeniem wspomnianego wniosku mogą być inne. Przykładowo, jeżeli komuś zależy na tym, aby raz na zawsze zakończyć temat, a przy tym nie chce miesiącami czekać na rozprawę, może przygotować wniosek o to, aby przyśpieszyć jej termin. Jeżeli natomiast sąd wyznaczy za szybki termin, co uniemożliwi odpowiednie przygotowanie się do rozprawy, zawsze można złożyć wniosek o jej odroczenie. Wnioski muszą być jednak napisane w taki sposób, aby spełniały określone wymagania. Nie warto więc ich samodzielnie pisać, bo nie dość, że zajmie to więcej czasu, to dodatkowo można popełnić błąd. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych wzorów.
Lepiej przyśpieszyć czy odroczyć rozprawę?
Trudno natomiast odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej odroczyć termin rozprawy, czy też spróbować go przyśpieszyć. Zależy to od wielu czynników, dlatego najlepiej samemu przemyśleć sytuację lub poradzić się prawnika. Dużą popularnością cieszą się również wnioski, których celem jest wyznaczenie terminu rozprawy. Po tym, jak sąd otrzyma taki dokument, sprawdzi go pod względem braków formalnych. Dopiero wtedy, gdy uprawniona osoba uzna, że wszystko jest w porządku, do wniosku zostanie przypisana sygnatura sprawy. Jeżeli jednak wniosek zostanie nieprawidłowo przygotowany, to sprawa niepotrzebnie się przeciągnie.
Warto również mieć na uwadze, że chociaż sądy coraz częściej dążą do tego, aby sprawnie zamykać rozprawy, to i tak wiele z nich potrafi ciągnąć się całymi miesiącami. To natomiast oznacza stratę czasu i pieniędzy. Rozwiązaniem tego problemu może być wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy, który znajdziesz pod adresem https://jakwyjsczdlugow.pl/wniosek-o-wyznaczenie-terminu-przyspieszenie-rozpoznanie-i-odroczenie-rozprawy/. Taki dokument pozwala szybciej załatwić formalności, szczególnie jeżeli wystąpi jeden z poniższych czynników:
- strony zawarły między sobą ugodę sądową,
- w sprawę zaangażowany jest doświadczony adwokat,
- strona pozwana uznała powództwo.
Jeżeli natomiast chodzi o przyśpieszenie terminu rozprawy, w tym przypadku również istnieją przesłanki, które mogą zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji. Przykładem jest możliwość zawarcia porozumienia lub konieczność szybszego załatwienia sprawy ze względu na chęć podjęcia leczenia.
Prawidłowe wzory wniosków związanych z terminami rozpraw sądowych
Wnioski związane z wyznaczaniem, przyśpieszaniem, rozpoznaniem i odraczaniem spraw sądowych najlepiej składać na profesjonalnych wzorach. Znajdziesz je na stronie https://jakwyjsczdlugow.pl/, skąd możesz je od razu pobrać i wypełnić. Warto również zapoznać się z dodatkowymi poradami dostępnymi na stronie ze wzorami dokumentów.