EDTech ( education technology) to niezwykle prężnie rozwijający się sektor, a status ,,jednorożca" na światowej scenie ma już ponad 13 firm z branży, których wycena przeskoczyła próg 1 mld dolarów.


Inwestycje w platformy edu i prognozy:
Dane z roku 2014 pokazują, że suma środków pozyskanych przez startupy edukacyjne z funduszy venture capital w Europie wynosiła wówczas 70 mld dolarów. W 2018 roku natomiast, przedsiębiorcy z Europy uzyskali aż 450 mld dolarów od inwestorów na działalność startupów. Pokazuje to dobitnie, w którym kierunku podąża EdTech. W przyszłości należy spodziewać się jedynie wzrostów zarówno nakładów inwestycyjnych, jak i wzmożonego ruchu użytkowników na platformach edukacyjnych. Obecnie, jedną czwartą listy topowych serwisów EDTech, wyselekcjonowaną przez portal sifted, (należący do Financial Times) zajmują firmy z Polski.

Szkoła XIX wieku, czy szkoła innowacji?
Współczesne innowacje w zakresie edukacji, sprawiają, że szkoła państwowa, przestała mieć monopol na kształcenie. Platformy edukacyjne przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich są na tyle atrakcyjne, że nie kojarzą się z nudnym wkuwaniem, mówiąc potocznie, a wiedzę zdobytą przy pomocy internetowych serwisów, można z powodzeniem wykorzystać w szkole. Jedną z najprężniej rozwijających się platform w Polsce jest serwis dyktanda pl., należący do EDU games S.A (https://edu-games.pl/).

Skąd popularność serwisu https://dyktanda.pl/?
W związku z sytuacją epidemiologiczną i zamknięciem szkół na terenie całej Polski, serwisy edukacyjne przeżywały prawdziwe oblężenie. W tym samym czasie, platforma dyktanda pl. wspierająca akcję ,, zostań w domu " zorganizowała zakrojone na szeroką skalę dyktanda online. Tylko przez pierwszych sześć dni trwania konkursu wzięło w nim udział 7 tys. uczestników, którzy rozwiązali 72000 dyktand. Do wygrania było 130 zestawów nagród od ponad 600 sponsorów. ,, Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii" pomogły serwisowi wejść z dużym przytupem, zawalczyć o przychylność spragnionych innowacyjnej edukacji użytkowników i stać się dziś jednym z najbardziej znanych portali wspierających naukę języka polskiego.

Co ciekawe, platforma nie skupia się jedynie na treściach dedykowanych dzieciom i młodzieży, ale dysponuje też dyktandami dla dorosłych. Analogicznie, konkursy są także dostosowane do zróżnicowanych wiekowo grup. Korzystanie z platformy dyktanda pl. wiąże się z doskonaleniem ortografii, a tym, co przyciąga młode pokolenie jest możliwość uczestniczenia w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami (sponsorem konkursów jest m.in. Legimi ). Nauka w takiej postaci jest o wiele łatwiejsza do przełknięcia niż w tradycyjnym systemie szkolnym, któremu bliższy jest papier i pióro, a który z innowacyjną edukacją ma coraz mniej wspólnego. Tym, co odróżnia dyktanda online od tradycyjnych form, jest możliwość sprawdzenia się wśród ogromnej, nieograniczonej liczby konkurentów. O ile dorosły, zna na ogół swoje możliwości, o tyle dzieci muszą niejednokrotnie zmierzyć się z wieloma innymi osobami w ,, bitwie, aby móc ocenić własny potencjał. Taka umiejętność jest kluczowa w rozwoju ucznia. Wygrać z 20 osobami lub nawet setką jest oczywistym osiągnięciem, ale pokonanie kilku tysięcy przeciwników, to wyczyn, który dodaje skrzydeł i realnie, już dziś, wpływa na kształtowanie się przyszłości jutro.

Serwis dyktanda pl. jest multiplatformowym serwisem, który oprócz zasad ortografii pomaga osiągnąć poziom mistrzostwa w zagadnieniach takich, jak zasady pisowni, związki frazeologiczne, środki stylistyczne, budowanie zdań złożonych, części mowy, czy też pisanie wypracowań. Platforma posiada także bazę wiedzy zweryfikowaną przez nauczycieli. Wśród tych pozycji znajdują się tematy: jak napisać dedykację na chrzest, kondolencje, gratulacje. Dla początkujących miłośników dziennikarstwa oraz młodych lub starszych autorów, przydatne mogą być wskazówki odnośnie tego, jak stworzyć reportaż czy dialog. Wszystkie powyższe teksty zostają zweryfikowane przez kompetentne osoby, czyli w tym przypadku nauczycieli, a dodatkowo ich praca podlega ocenie przez użytkowników serwisu.
Przygotowani do dyktanda

Serwis dyktanda pl. organizuje jedne z najlepiej dopracowanych konkursów w Polsce. W 2020 roku, z okazji święta Niepodległości platforma zrealizowała okolicznościowy konkurs, a za opracowanie tekstów wzięli się profesjonaliści, m.in. wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego prof. dr hab. Tadeusz Zgółka oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Dla uczniów klas szkół podstawowych dyktando stworzyła dr Magdalena Wanot- Miśtura z Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie prezes Fundacji Języka Polskiego.

Uczestnictwo w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości było bezpłatne. Niemniej jednak, twórcy zadeklarowali, że za każdą osobę, która rozwiąże test, przekazany zostanie 1 zł na cel charytatywny lub społeczny. Zaokrągloną kwotę do 7 tys. złotych ofiarowano na leczenie 2- letniego Kuby Suchodoła.

Przyszłość
Wielu ludzi związanych z oświatą, a także ekonomistów, wieszczy szkole państwowej rychły upadek. Powodów tego stanu rzeczy jest całe mnóstwo, a podstawowym problemem są niskie fundusze przeznaczane na wdrażanie nowych innowacji. Model pruski, obowiązujący po dzień dzisiejszy w szkołach, jest bez dwóch zdań systemem przestarzałym. Dzwonki jak na fajrant w fabryce, tłoczne klasy i brak podstawowego sprzętu, sprawiają, że szkoła zostaje daleko w tyle za nowoczesnością. Platformy EDTech pokazały, jakie potrzeby trzeba zaspokoić, aby nauka nie kojarzyła się z tresurą. Z jej rogu obfitości korzystają też szkoły, zachęcając uczniów do korzystania z dobrodziejstw łatwo dostępnej edukacji. W obecnym roku pomoc platform pod szyldem edu może być na wagę złota. Zwłaszcza, że podwyżek dla nauczycieli nie będzie, zamrożono też granty na osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz samodoskonalenie zawodowe. W wyniku takiej sytuacji, część z nich znajdzie inne zatrudnienie, a ci którzy zostaną, prawdopodobnie nie będą mieli narzędzi do obudzenia potencjału w młodzieży. Wskazanie młodym ludziom nowego kierunku w edukacji jest zatem najlepszą rzeczą, która może zaważyć o ich przyszłości.