Trądzik to słowo, które zazwyczaj kojarzy się nam z okresem dojrzewania i burzą hormonów. Tymczasem trądzik różowaty to choroba, która dotyczy jedynie dorosłych. Jakie są jej objawy i przyczyny? Czy w przypadku trądziku różowatego także występują zaskórniki i krosty? W jaki sposób leczyć trądzik różowaty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Trądzik różowaty – co to takiego?

Pomimo wspólnego członu w nazwie, trądzik różowaty nie ma wiele wspólnego z trądzikiem pospolitym. Jest on przewlekłą chorobą skóry, która przede wszystkim charakteryzuje się dużym zaczerwienieniem twarzy. W większości chorują na nią kobiety. Początek choroby i pierwsze objawy zauważa się około 30. roku życia.

Trądzik różowaty to choroba skóry, której niestety nie da się w pełni wyleczyć i ma ona tendencje do nawracania. Występuje na skórze twarzy i w przeciwieństwie do trądziku pospolitego chorują na niego posiadaczki skóry naczynkowej i suchej. Co ważne, w trądziku różowatym nie występują zaskórniki.

Przyczyny i objawy trądziku różowatego

Niestety przyczyny występowania trądziku różowatego nie zostały w pełni poznane. Tak jak w przypadku innych chorób skóry o nieznanej genezie, wpływ na obecność tej dermatozy mogą mieć:

  • czynniki genetyczne – występowanie trądziku różowatego u jednego z rodziców zwiększa ryzyko choroby u dziecka;
  • podłoże hormonalne – zaburzenia związane z przebiegiem menopauzy, chorobami tarczycy; trądzik może wystąpić także u osób stosujących antykoncepcję hormonalną;
  • zaburzenia naczyniowo-ruchowe – często występuje na skórze z predyspozycjami do pajączków czy teleangiektazji;
  • nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne.

 

W przypadku trądziku pospolitego pierwszym objawem choroby są zwykle zaskórniki. Z kolei pierwsze symptomy wskazujące na trądzik różowaty to obecność rumienia w centralnej części twarzy. Często może temu towarzyszyć napięcie oraz ściągnięcie skóry. W następnym etapie oprócz rumienia może pojawiać się wysypka, uczucie świądu, pieczenia i podrażnienie skóry. Następnie na zmienionej chorobowo skórze mogą wystąpić krostki, grudki, a także zapalne nacieki.

 

Jak leczyć trądzik różowaty?

Wiemy już, że trądzik różowaty to choroba, której nie jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie. To także dermatoza, której obecność na skórze może w dużym stopniu wpływać na samopoczucie chorej osoby i utrudniać kontakty społeczne z innymi ludźmi. Leczenie zdecydowanie jest procesem złożonym, którego przebieg jest zależny od nasilenia objawów oraz stadium choroby. 

 

W leczeniu ogólnym stosuje się zazwyczaj antybiotyki z grupy tetracyklin lub erytromycyny. W leczeniu miejscowym stosuje się antybiotyki w postaci maści, żelów i kremów. W walce z trądzikiem różowatym istotną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja. Warto sięgać po produkty przeznaczone do cery naczynkowej, które będą łagodzić zaczerwienienie, pieczenie oraz wzmacniać delikatne naczynka krwionośne. Należy także pamiętać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej skóry, stosując filtry SPF.