Na zakup zbiornika na paliwo decydują się właściciele dużych gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw, w których wykorzystywane są duże ilości paliwa. Posiadanie własnego zbiornika łączy się bowiem nie tylko z wygodą, ale także sporymi oszczędnościami. Hurtowy zakup paliwa daje możliwość zaoszczędzenia już kilku groszy na każdym litrze, co przy dużym wykorzystaniu przekłada się na większe kwoty. Zbiorniki na paliwo to także spora wygoda – pojazdy i inne urządzenie można tankować w siedzibie firmy, nie martwiąc się o ilość dostępnego paliwa. Jak zatem dobrze wybrać zbiornik na paliwo i na które parametry zwrócić uwagę.
Jak wybrać pojemność zbiorników na paliwo?
Wybierając zbiorniki na paliwo do firmy lub gospodarstwa, należy kierować się ich pojemnością. Musi ona odpowiadać miesięcznemu poborowi oleju. W mniejszych gospodarstwach i przedsiębiorstwach dobrze sprawdzi się zbiornik na paliwo 1000L. Jest on zwykle wyposażony w pompę, wąż, pistolet i licznik. Jeśli zapotrzebowanie jest dużo większe, korzystnym rozwiązaniem będzie zbiornik na paliwo 2500L.
Jak wybrać bezpieczne zbiorniki na paliwo?
Każdy zbiornik na paliwo powinien posiadać certyfikaty dopuszczające go do użytkowania. Paliwa są substancjami niebezpiecznymi dla środowiska i człowieka, co sprawia, że lepiej wybrać zbiornik dwupłaszczowy. Materiał zbiornika powinien charakteryzować się odpornością na działanie substancji chemicznych i różnorodnych warunków atmosferycznych.
Jakie powinno być wyposażenie zbiornika na paliwo?
Wszystkie zbiorniki na paliwo muszą być odpowiednio wyposażenie. Gwarantuje to zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort ich użytkowania. Do najczęściej spotykanych elementów wyposażenia zbiornika należą: pompa, filtr paliwa, wskaźnik poziomu paliwa, licznik, właz rewizyjny, odpowietrznik, zabezpieczenie przed przepełnieniem, wąż dystrybucyjny oraz pistolet.
Jak nie przepłacić?
Każdy wie, że zbiorniki na paliwo to rozwiązanie ekonomiczne i komfortowe. Warto jednak nie przepłacić i wybrać model odpowiadający realnemu zapotrzebowaniu. Warto prześledzić faktury za paliwo i obliczyć jego rzeczywiste użytkowanie. Jeśli pojemność zbiorników nie przekracza 5000L, nie trzeba pokrywać kosztów wynikających z kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Rolnicy i przedsiębiorcy często decydują się na zbiorniki o pojemnościach 1000L lub 2500L. W ten sposób można bowiem uzyskać kompromis między stosunkowo niską ceną, a wygodnym i bezpiecznym użytkowaniem.