Rodzaje karm dla psów i wybór spośród nich tej optymalnej, która spełniałaby wszystkie wymogi, czyli odżywiała w sposób właściwy czworonożnego pupila to niezła zagwozdka dla wszystkich posiadaczy psów. Aby wybór był najlepszy z możliwych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i na ich podstawie dopasować pokarm dla danego psa.

  1. Karma mokra czy karma sucha?
  2. Karma dla szczeniąt.
  3. Karma specjalistyczna – szczególny rodzaj karmy dla psa.

Karmy dla psa to bardzo szeroki wybór na rynku. W odpowiednim wyborze powinniśmy kierować się rasą psa, jego wiekiem (karma dla szczeniąt, karma dla psów dorosłych), aktywnością i ewentualnymi chorobami oraz przypadłościami, które pies ma. Poza tym istnieje jeszcze dylemat, czy wybrać karmę suchą czy karmę mokrą. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne – tym bardziej, że karma dla psa ma zagwarantować to, że nasz pupil będzie nie tylko najedzony, ale odpowiednio odżywiony. Oznacza to, że wybrany przez nas produkt powinien dostarczać psu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju, wzrostu (w przypadku szczeniąt) składników i co najważniejsze – powinien wpływać pozytywnie na zdrowie psa i nie być przyczyną dolegliwości. Czym więc się kierować przy wyborze karmy dla psa? Jakie są rodzaje karmy dla psów? Odpowiedzi między innymi na te pytania w artykule poniżej.

Karma mokra czy karma sucha?

Karma mokra czy karma sucha? To pytanie zadaje sobie wiele właścicieli psów. Niewątpliwie karma sucha to bardzo wygodny sposób na posiłki dla psa. Poza tym psy ją bardzo lubią, gdyż jest smaczna, a właściciele mogą mieć spokojną głowę, gdyż wybierając suchą karmę dla psa dobrej jakości, mogą mieć pewność, że dostarczy ona czworonogowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Jest też odpowiednio dobrana pod względem kaloryczności, dlatego pies po takim posiłku będzie po prostu najedzony. Suche karmy dla psa mają to do siebie, że objętościowo potrzeba ich znaczniej mniej niż wymaga tego karma mokra. W ślad za tą cechą idzie też większa oszczędność, jeśli chodzi o pieniądze wydawane na pożywienie dla psa. Taką karmę łatwiej też porcjować – dzięki temu zadbamy o odpowiednią linię czworonoga, nie będzie on ani miał nadwagi, ani niedowagi. Sucha karma dla psa to produkty skomponowane tak, by zapewnić odpowiednie odżywienie szczeniąt, psich seniorów oraz przedstawicieli różnych ras. Oczywiście odpowiednio dobrana karma mokra także jest w stanie zapewnić odpowiednią dietę naszego pupila. Jednak potrzeba jej więcej niż karmy suchej i jest trochę bardziej kłopotliwa w porcjowaniu. Wybierając suche pożywienie dla psa, trzeba pamiętać o tym, żeby zapewnić pupilowi ciągły dostęp do dużej ilości świeżej wody.

Karma dla szczeniąt

Karmy dla psa to produkty, które są przeznaczone dla psów w różnym wieku. Także dla szczeniąt. Okres szczenięcy to okres wzrostu i rozwoju czworonoga – dlatego odpowiednio dobrane karmy dla psa to przyszłościowa inwestycja w jego zdrowie, a także w piękną sierść i sylwetkę. Rodzaje karm dla psów w wieku szczenięcym powinny być odpowiednio zbilansowane – podobnie zresztą jak karma dla psów dorosłych. Jedzenie dla szczeniąt to zarówno karmy suche, jak i karmy mokre. Często są one przeznaczone dla odpowiednich ras – wiąże się to z tym, że na przykład przedstawiciele niektórych z nich mają tendencję do tycia, dlatego dobrze zadbać o ich odpowiedni wygląd już od wieku szczenięcego, co zaprocentuje dobrym zdrowiem, a tym samym długim życiem czworonoga. W związku z tym karmy dla psów w wieku szczenięcym różnią się na przykład zawartością białka, co ma zapewnić prawidłowy wzrost uzależniony od wielkości i masy psa w przyszłości.

Karma specjalistyczna – szczególny rodzaj karmy dla psa

Karma specjalistyczna to karma dla psów dorosłych, seniorów, a także młodych, która uwzględnia szczególne potrzeby czworonogów wynikające na przykład z chorób czy podeszłego wieku. Ten rodzaj karmy dla psa to między innymi: karmy na sierść i skórę, alergie pokarmowe, karmy dla psa po sterylizacji i kastracji, na stres, układ moczowy i nerki, uzębienie, kości i stawy etc. Takie karmy to również dobra profilaktyka, jeśli rasa naszego psa wykazuje skłonności ku danym dolegliwościom.